Euro 2020 Walia Żródło: GLYN KIRK/AFP/East News

Ryan Giggs zwolniony z reprezentacji Walii. Został oskarżony o napaść na kobiety

23 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Na niespełna dwa miesiące przed startem Euro 2020 trwa wielkie trzęsienie ziemi w reprezentacji Walii. Selekcjoner kadry, Ryan Giggs, został oskarżony o napaść na dwie kobiety. Władze walijskiej federacji od razu poinformowały, że legendarny piłkarz został zwolniony ze stanowiska i nie będzie prowadził zespołu podczas mistrzostw Europy.

  • Ryan Giggs nie poprowadzi reprezentacji Walii podczas Euro 2020
  • Legendarny walijski piłkarz został oskarżony o dwie kobiety
  • Walijska federacja przedstawiła już trenera, który poprowadzi kadrę na mistrzostwach Europy

Reprezentacja Walii na niespełna dwa miesiące przed startem Euro 2020 zwolniła selekcjonera Ryana Giggsa. Sprawa dotyczy wydarzeń z 1 listopada ubiegłego roku. To właśnie wtedy policja zatrzymała 46-letniego Walijczyka.

Giggs trafił wtedy do aresztu za zaatakowanie ok. 30-letniej kobiety, która doznała drobnych obrażeń, ale nie wymagała leczenie. Brytyjskie media informują, że chodzi o 36-letnią Kate Greville, partnerkę Walijczyka. W piątek byłemu graczowi Manchesteru United postawiono oficjalne zarzuty i będzie musiał się stawić w sądzie 28 kwietnia.

Ryan Giggs zwolniony dwa miesiące przed Euro 2020

46-latek usłyszał zarzut uszkodzenia ciała swojej partnerki, do tego napaść na ok. 20-letnią kobietę, a do tego przypadek stosowania przymusu i kontrolowania zachowań między grudniem 2017 r. a listopadem 2020 r.

Sam Giggs nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. - Szanuję w pełni przestrzeganie prawa i rozumiem powagę zarzutów - powiedział cytowany przez "The Guardian". - Nie przyznam się do winy w sądzie i nie mogę się doczekać oczyszczenia swojego nazwiska - dodał.

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)Czytaj dalej

Na zarzuty dla Giggsa natychmiast zareagowała walijska federacja, która poinformowała, że 46-latek został zwolniony i nie będzie prowadził drużyny podczas zbliżającego się Euro 2020. Od razu wskazano jego następcę.

- W świetle tych informacji zdecydowaliśmy, że reprezentację na tegorocznym turnieju Euro 2020 poprowadzi jego asystent Robert Page. Ten będzie wspomagany przez Alberta Stuivenberga - przekazała walijska federacja w komunikacie.

- Zwołane zostanie posiedzenie zarządu FAW (Walijskiej federacji - przyp. red.) w celu omówienia tych zmian i ich wpływu na związek i drużynę narodową. Federacja od tego momentu nie będzie komentowała sprawy - dodano.

Ryan Giggs z zarzutami

- Chciałbym życzyć Robertowi Page, sztabowi trenerskiemu, zawodnikom i kibicom wszelkich sukcesów na Euro tego lata - przekazał Giggs, który także zaznaczył, że już nie będzie komentował całej sprawy.

- Postępowanie karne jest w toku i nie należy publikować niczego, co mogłoby zagrozić prawu oskarżonego do rzetelnego procesu - przekazała Koronna Służba Prokuratorska brytyjskim mediom.

Giggs pracował z reprezentacją Walii od stycznia 2018 roku. Kadrę wprowadził na drugie z rzędu mistrzostwa Europy. Pięć lat temu na turnieju we Francji Smoki dotarły do półfinału, gdzie przegrali z późniejszym triumfatorem Portugalią 0:2.

Na zbliżających się mistrzostwach Europy Walia będzie grała w grupie A z Włochami, Turcją i Szwajcarią.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł