Swiatsportu.pl
Paulo Sousa

DAVID RAMOS/AFP/East News

Siedem zmian w powołaniach Paulo Sosy na wrześniowe mecze reprezentacji

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Reprezentacja Polski we wrześniu rozegra trzy mecze eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Niestety sytuacja kadrowa Paulo Sousy jest bardzo zła, gdyż czterech powołanych przez niego zawodników z udziału w zgrupowaniu wykluczyły urazy, a Mateusza Klicha koronawirus. Dlatego Portugalczyk musiał dokonać aż siedmiu zmian w powołaniach.

  • Dawid Kownacki, Kacper Kozłowski, Krzysztof Piątek i Sebastian Szymański nie przyjadą na zgrupowanie

  • Mateusza Klicha z udziału we wrześniowych meczach kadry wykluczył koronawirus

  • W ich miejsce Paulo Sosua dowołał dwóch zawodników

  • Na dodatek na 99% Piotr Zieliński nie zagra w spotkaniach z Albanią i San Marino

Przed reprezentacją Polski arcyważne wrześniowe mecze eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Biało-Czerwoni rozegrają trzy spotkania, które będą kluczowe w kontekście walki o bilet na mundial. Niestety, ale Paulo Sousa musi mierzyć się z ogromnymi problemami kadrowymi, a te nie ułatwią naszemu zespołowi i tak już trudnej walki.

Okazało się, że urazy uniemożliwiły udział Dawida Kownackiego, Kacpra Kozłowskiego, Krzysztofa Piątka i Sebastiana Szymańskiego w najbliższym zgrupowaniu naszej reprezentacji, a koronawirus wykluczył Mateusza Klicha. Dlatego Paulo Sousa musiał wykreślić ich z listy i awaryjnie dowołał w ich miejsce Jakuba Kamińskiego z Lecha Poznań i Kamila Piątkowskiego z RB Salzburg.

Nie żyje

Zmarł Franciszek Gąsior, wielokrotny reprezentant Polski i olimpijczyk z 1972 roku

CZYTAJ DALEJ

Paulo Sousa: nie jesteśmy taką drużyną, jak Francja, Portugalia, Niemcy, czy Włochy

Absencja aż pięciu zawodników, których Paulo Sousa zaprosił na wrześniowe mecze reprezentacji Polski, to ogromny problem. Zwłaszcza że selekcjoner poza Robertem Lewandowskim nie ma zbyt dużego wyboru w ataku, a przecież odpadli mu jeszcze Dawid Kownacki i Krzysztof Piątek, choć powołanie dla tego drugiego mogło być niezrozumiałe, gdyż napastnik jest kontuzjowany od dwóch miesięcy, a uraz wykluczył go z udziału w Euro 2020.

Spory kłopot to także nieobecność Mateusza Klicha (więcej tutaj), jednego z kluczowych zawodników polskiej. O ogromnym pechu może mówić również Sebastian Szymański. Pomocnik Dynama Moskwa nie był wiosną wystawiany na swojej pozycji i stracił uznanie w oczach Portugalczyka i nie pojechał na ME. Teraz wydawało się, że przy kontuzji Piotra Zielińskiego, Sousa da mu szansę grać tam, gdzie czuje się najlepiej, ale i on ma problemy ze zdrowiem.

To właśnie nieobecność Szymańskiego można uznać za fatalną wiadomość. Polak jest aktualnie w znakomitej formie, a Mateusz Borek powiedział, że z jego informacji wynika, iż Zieliński na 99% nie zagra z Albanią i San Marino. Wówczas pole do popisu miałby właśnie 22-latek, ale tak ostatecznie nie będzie.

Selekcjoner dowołał Kamińskiego i Piątkowskiego do składu reprezentacji Polski

Paulo Sousa w dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że sztab szukał alternatyw dla zawodników, których urazy i koronawirus wykluczyły z najbliższych spotkań. Selekcjoner i jego współpracownicy mieli na oku Rafał Augustyniaka i Jakuba Świerczoka.

Niestety pierwszy z nich także nabawił się urazu. Z kolei przyjazd tego drugiego byłby problematyczny, gdyż napastnik występuje aktualnie w Japonii, a to wiązałoby się z licznymi trudnościami podczas podróży i związanych z nią procedur, ze względu na panującą pandemię.

Ostatecznie wybór padł na Jakuba Kamińskiego z Lecha Poznań i Kamila Piątkowskiego z RB Salzburg. Obaj zawodnicy byli powołani przez Macieja Stolarczyka do kadry U21, ale pierwszy zespół jest priorytetem, dlatego ta dwójka przyjedzie na zgrupowanie drużny Paulo Sousy. Akurat te wybory Portugalczyka można śmiało uznać za logiczne, gdyż zarówno Kamiński jak i Piątkowski świetnie prezentują się w swoich klubach.

Na początek reprezentacja Polski zagra z Albanią w czwartek 2 września na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W niedzielę Biało-Czerwoni zmierzą się na wyjeździe z San Marino, 8 września, ponownie w stolicy, podejmą Anglię.

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: