Swiatsportu.pl
Skoki narciarskie mistrzostwa świata

facebook.com/wwwSkaczemyPL

Słabe skoki przed kwalifikacjami w Oberstdorfie. Zawinił wiatr, wśród Polaków najlepszy Żyła

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Skoki narciarskie w piątek poznają swojego nowego mistrza świata na dużej skoczni. Zanim dojdzie do konkursu, skoczkowie odbyli serię treningową przed czwartkowymi kwalifikacjami. W czwartek na niemieckiej skoczni to wiatr rozdawał karty. Trening wygrał S

  • Skoki narciarskie w czekają na nowego mistrza świata na dużej skoczni

  • W czwartek zawodnicy stawili się na treningu przez wieczornymi kwalifikacjami

  • Wietrzną serię treningową wygrał Stefan Kraft, najlepszy z Polaków Piotr Żyła był 11

Skoki narciarskie w sobotę poznały swojego mistrza świata na skoczni normalnej. Został nim Piotr Żyła, który wyprzedził Karla Geigera i Anze Laniska. W piątek odbędzie się drugi konkurs mistrzostw, tym razem na skoczni dużej.

Zawodnicy do skakania wrócili w środę po kilku dniach przerwy. We wczorajszych sesjach treningowych wzięła udział tylko część polskich skoczków. Michal Doleżal zdecydował, że na skocznię wyjdą tylko Andrzej Stękała, Klemens Murańka i Jakub Wolny, a Kamil Stoch, Dawid Kubacki i wspomniany Żyła otrzymali dodatkowy dzień na rehabilitację.

Skoki narciarskie: ostatni trening przed piątkowym konkursem

Po środowych treningach czeski szkoleniowiec zdecydował, że czwartym Polakiem w kwalifikacjach do piątkowego konkursu będzie Stękała, który najlepiej zaprezentował się spośród trójki skaczących Biało-Czerwonych. Oprócz niego w kwalifikacjach wystartują także Stoch, Żyła i Kubacki.

Zanim skoczkowie rozpoczną walkę o miejsce w piątkowym konkursie, odbyła się ostatnia seria treningowa. Pełen optymizmu przed czwartkowymi skokami jest Stękała, który wyznał, że na dużym obiekcie czuje się zdecydowanie lepiej niż na normalnym.

Kibice na dużej skoczni czekają także na dobry występ Stocha, który na normalnym obiekcie zajął 22. miejsce. Na dużej skoczni Schattenbergschanze czuje się zdecydowanie lepiej. W tym sezonie, na inaugurację Turnieju Czterech Skoczni stanął tu na drugim stopniu podium. Do tego w przeszłości dwa razy wygrał i po razie zajmował drugie i trzecie miejsce.

Od początku serii treningowej karty na Schattenbergschanze rozdawał wiatr. Skoczkowie skakali blisko, a najsłabsi kończyli swój lot już na 87. metrze. Sędziowie co chwilę przerywali rywalizację i czekali aż warunki się uspokoją. Szczególnie mocno wiatr dał się we znaki Janowi Hörlowi, który pięć razy musiał zejść z belki startowej.

Dobre skoki Polaków w czwartkowym treningu

Słaby skok w tych trudnych warunkach oddał pierwszy z Polaków, Andrzej Stękała. 25-latek zapowiadał, że jego forma na dużej skoczni zaczyna rosnąć, ale w tych warunkach nie był w stanie pokazać pełni swoich możliwości i skoczył zaledwie 110 metrów.

Niewiele lepiej z silnym wiatrem poradził sobie Żyła. Świeżo pieczony mistrz świata ze skoczni normalnej poleciał jedynie 119,5 metra, ale dało mu to miejsce na początku drugiej dziesiątki.

W czwartek nie było warunków do dalekiego skakania. Ofiarą silnego wiatru został także Kubacki, który wylądował na 114. metrze. Niewiele dalej, bo 115,5 metra skoczył Kamil Stoch i obaj uplasowali się w trzeciej dziesiątce.

Pod nieobecność zakażonego koronawirusem Halvora Egnera Graneruda czwartkowy trening wygrał Stefan Kraft, który trafił na łagodniejsze warunki i poleciał 128,5 metra. Podium uzupełnili Cene Prevc i Yukiya Sato. Kwalifikacje planowo mają się rozpocząć o godzinie 17:30.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >
Kamil Stoch Wisła

Skoki narciarskie

Kamil Stoch kontuzjowany. Mistrz nie pojawi się już na skoczni w Wiśle w ten weekend

Czytaj więcej >