Swiatsportu.pl
Skoki narciarskie

INA FASSBENDER/AFP/East News

Świetny występ Polaków w pierwszej serii konkursu w Rasnovie

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Skoki narciarskie w ten weekend zawitały do rumuńskiego Rasnova, gdzie odbędą się kolejne dwa konkursy Pucharu Świata. Rywalizacja zaczęła się już w czwartek od prologu, który wygrał Markus Eisenbichler. W piątek skoczków czeka natomiast konkurs indywidua

Skoki narciarskie tym razem przeniosły się do Rasnova, gdzie skoczkowie jedyny raz w tym sezonie będą rywalizować na skoczni normalnej. Już w piątek o 14:15 rozpoczęła pierwsza seria konkursu indywidualnego. Przystąpiło do niej siedmiu Polaków.

Skoki narciarskie. Piątkowy konkurs w Rasnovie z udziałem siedmiu Polaków

Karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich w ten weekend zatrzymała się w rumuńskim Rasnovie. Reprezentacja Polski udała się na zawody na skoczni naturalnej w siedmioosobowym składzie. Michal Doleżal wystawił do zawodów Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Klemensa Murańkę, Pawła Wąska i Jakuba Wolnego.

Tuż przed startem zawodów ze świetnej strony pokazał się Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld wygrał sesję treningową, która rozpoczęła się o godzinie 13:15. W najlepszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Na starcie zawodów stanęło tylko 48 skoczków. Jako pierwszy z Polaków swój skok oddał Paweł Wąsek. 21-latek z Cieszyna skoczył 89,5 metra. Do tego doszyły problemy w końcowej fazie lotu i przy lądowaniu. Dało to Polakowi zaledwie 11. miejsce po skokach 22 zawodników.

Kolejnym z naszych reprezentantów na belce startowej był Klemens Murańka. Drugi z naszych zawodników poradził sobie lepiej od kolegi. Skoczył 93. metry, co dało mu miejsce w czołówce i pewny awans do serii finałowej. 

Kilka chwil po skoku Murańki na rozbiegu pojawił się Jakub Wolny. Skoczył on jeszcze lepiej od Klemensa Murańki. Odległość 93,5 metra pozwoliła polskiemu skoczkowi miejsce w najlepszej piątce i awans do drugiej serii. 

Sześciu Polaków w serii finałowej w Rasnovie

Zbliżaliśmy się do końca pierwszej serii, a przed nami pozostały skoki jeszcze czterech Polaków. Rozpoczął Andrzej Stekała, jeden z najlepiej skaczących w ostatnich zawodach polskich skoczków. 25-latek skoczył jednak tylko 90,5 m i w tamtym momencie był dopiero trzynasty. Wywalczył oczywiście awans do rundy finałowej, ale strata do czołówki jest ogromna.

Po upływie kilku minut na belce startowej zasiadł Piotr Żyła. Doświadczony zawodnik poradził sobie lepiej od kolegów. Skoczył 93 metry, ale wysokie oceny za styl dały mu najwyższe miejsce. Jeszcze dalej pofrunął Dawid Kubacki. Najlepszy zawodnik sesji treningowej skoczył 95,5 metra i wskoczył na drugie miejsce.

Występy Polaków w pierwszej serii zakończył Kamil Stoch. Skoczek z Zębu osiągnął odległość 92,5 m, co również dało mu miejsce w czołowej dziesiątce. Po pierwszej serii prowadzą wspólnie Halvor Egner Granerud i Manuel Fettner, który debiutował w zawodach Pucharu Świata jeszcze, gdy dominował Adam Małysz. W serii finałowej zaprezentuje się ostatecznie sześciu z siedmiu polskich skoczków.

undefined

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

  • Organizatorzy Pucharu Świata w Rasnovie zaliczyli kolosalną wpadkę

  • Górnik Zabrze oburzony zachowaniem Rafała Kurzawy

  • Polska gospodarzem mistrzostw Europy w siatkówkę

Mateusz Dziubiński

Ekspert ds. lig europejskich i historii futbolu. Znawca i miłośnik NBA oraz NHL i tenisa. Student europeistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Skoki narciarskie

Dramat syna byłego trenera polskich skoczków. "Nie czułem nóg"

Czytaj więcej >
Kamil Stoch kontuzja skoki narciarskie

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wraca do formy. Po kontuzji niemal nie ma już śladu

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Kamil Stoch Letnie Grand Prix Kubacki Żyła

Skoki narciarskie

Stoch, Żyła i Kubacki poza reprezentacją Polski

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Dawid Kubacki wygrywa zawody Letniego Grand Prix w Wiśle

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Kamil Stoch pokazał zdjęcie kontuzjowanej nogi. "Serce pęka"

Czytaj więcej >