Ministerstwo Zdrowia obostrzenia Żródło: screen - youtube.com/Onet News

Sport na świeżym powietrzu zostanie otwarty dla amatorów

14 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w środę poinformował o zmianach w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany dotknęły także sport. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą otwarte nie tylko dla profesjonalistów. Zmiany wejdą w życie w najbliższy poniedziałek 19 kwietnia.

  • Minister Zdrowia przekazał zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie 19 kwietnia
  • Zmiany dotknęły także sport, który został otwarty dla amataorów
  • Otwarte zostały obiekty na świeżym powietrzu, pozostałe dalej są zamknięte

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał w środę informacje o poluzowaniu niektórych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W dużym stopniu zmiany dotknęły sport, szczególnie ten amatorski.

Do tej pory wszystkie obiekty sportowe, także te na świeżym powietrzy były dostępne tylko dla profesjonalnych sportowców. Dla amatorów zamknięte były m.in. orliki, korty tenisowe, baseny, kluby fitness, sale gimnastyczne, siłownie.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w obostrzeniach

Taki stan rzeczy utrzyma się tylko do niedzieli 18 kwietnia. Na środowej konferencji prasowej Niedzielski zapowiedział szereg zmian w obostrzeniach, które wejdą w życie od poniedziałku 19 kwietnia.

Otwarta zostanie dla amatorów infrastruktura sportowa na świeżym powietrzu. To oznacza, że będą mogły wrócić rozgrywki m.in. rozgrywki młodzieżowe. Jednak dalej trzeba będzie zachować reżim sanitarny.

Fantastyczny gol FC Porto na pożegnanie z Ligą MistrzówFantastyczny gol FC Porto na pożegnanie z Ligą MistrzówCzytaj dalej

- Na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne, ponieważ ryzyko zakażenia i transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsze - przekazał w środę minister Niedzielski.

Bez zmian pozostaje kwestia obecności kibiców na trybunach. Wszystkie spotkania profesjonalnych lig sportowych, czyli m.in. piłkarskiej Ekstraklasy, Ekstraligi żużlowej, czy PlusLigi będą odbywały się zgodnie z planami organizatorów, ale przy pustych trybunach.

Siłownie i baseny dalej zamknięte dla amatorów

Nie zmieniła się także sytuacja zadaszonej infrastruktury sportowej. Zamknięte pozostają sauny, baseny z wyjątkiem sportowców olimpijskich. Ci jako jedyni będą mogli korzystać także z siłowni i klubów fitness, które pozostają zamknięte dla amatorów.

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu będzie wiązało się z obowiązkiem przestrzegania reżimu sanitarnego. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust maseczką (przyłbice i kominy są niedozwolone).

Takiego obowiązku nie ma za to na tzw. terenach zielonych. To oznacza, że uprawiając sport w lesie, parku, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, przydomowych ogródkach, ogródkach działkowych czy plaży zasłanianie nosa i ust nie będzie konieczne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ciągu ostatniej doby wykryto 21 283 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarły 803 osoby.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł