Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Tadeusz Michalik przegrał w półfinale. We wtorek powalczy o brązowy medal
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:59

Tadeusz Michalik przegrał w półfinale. We wtorek powalczy o brązowy medal

Pilne sport
JACK GUEZ/AFP/East News

Tadeusz Michalik powalczy o brązowy medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Polak w półfinale zapasów w stylu wolnym kategorii do 97 kilogramów przegrał z przedstawicielem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Musą Jewłojewem. Polak we wtorek stoczy pojedynek o brązowy medal.

• Tadeusz Michalik ma szansę na zdobycie brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio

• Polak w półfinale przegrał z Musą Jewłojewem z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego

• Zapaśnik z Poznania ma szansę na olimpijski medal w swoim debiucie na igrzyskach

Tadeusz Michalik bezapelacyjnie jest jednym z bohaterów poniedziałku na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polski zapaśnik wygrał swoje pierwsze walki w kategorii do 97 kilogramów w stylu rzymskim i znalazł się w strefie medalowej.

Tadeusz Michalik przegrał w półfinale Igrzysk olimpijskich

Na otwarcie rywalizacji 30-letni zawodnik z Poznania pokonał Tunezyjczyka Haikela Achouriego. Michalik przeprowadził pięć punktowanych akcji, na co rywal nie odpowiedział żadną i sędziowie po ok. dwóch minutach przerwali walkę przy wyniku 11:0 dla Polaka.

W ćwierćfinale Polak trafił na Amerykanina Tracy'ego Gangelo Hancocka, z którym stoczył zacięty pojedynek. Po pierwszej rundzie poznaniak przegrywał jednym punktem, ale później przeszedł do ataku i ostatecznie wygrał 4:3.

Tuż po awansie do półfinału Michalik nie był w stanie opanować emocji i wzruszenia po swoim życiowym sukcesie, a czekała go jeszcze walka o finał. O miejsce w decydującej walce Polak mierzył się z wielkim faworytem do złota Musą Jewłojewem.

Polak powalczy o brązowy medal

Zawodnik Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w ostatnich latach nie ma sobie równych. Na koncie ma tytuł mistrza świata z 2018 i 2019 roku, a do tego jest mistrzem Europy z 2019 i 2021 roku. Do tego na ostatnich mistrzostwach świata szybko pokonał Michalika.

Jednak historia i tytuły nie walczą, a Polak miał niepowtarzalną okazję na finał olimpijski. Do tego mógł pobić osiągnięcie swojej siostry Moniki, która pięć lat temu w Rio de Janeiro zdobyła brąz w kategorii do 68 kilogramów w stylu wolnym.

Polak od początku był aktywniejszy, spróbował zejścia do pasa, ale Rosjanin skutecznie się obronił. Po ponad minucie sędziowie jednak odgwizdali pasywność Michalika i Poznaniak musiał bronić się w parterze. Niestety Jewłojew wykonał dwa wózki i prowadził 5:0 i to prowadzenie utrzymał do końca pierwszej rundy.

Michalik podobnie jak w walce z Amerykaninem ruszył mocniej od początku drugiej rundy, ale rywal też nie chciał być posądzony o pasywność. Jewłojewowi udało się sprowadzić Polaka do parteru i w pewnym momencie prowadził już 7:0. W kontrze Poznaniak wyprowadził rywala poza pole walki i zdobył pierwszy punkt w tej walce.

Rosjanin w stójce nie pozwalał na nic Michalikowi, a Polak z każdą sekundą był coraz bardziej zmęczony i nie miał pomysłu na przeprowadzenie ataku. 30-letni zapaśnik z Poznania przegrał 7:1 i we wtorek powalczy o brązowy medal olimpijski.