Swiatsportu.pl
Kevin de Bruyne i N'golo Kante

CARL RECINE/AFP/East News

UEFA podała nominacje do nagrody piłkarza roku. Wiemy, co z Robertem Lewandowskim

19 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

UEFA podała nominacje do tytułu piłkarza roku. W gronie piłkarzy, którzy będą mieli szansę, na zdobycie tej nagrody zabrakło Roberta Lewandowskiego. Wszyscy zawodnicy są przedstawicielami Premier League i wydaje się, że zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy Kevinem de Bruyne i Jorginho.

  • UEFA podała listę nominowanych do nagrody piłkarza roku

  • O tytuł będą ubiegali się Kevin de Bruyne, N'golo Kante i Jorginho

  • Ponadto poznaliśmy także kandydatki do tytułu piłkarki roku i szkoleniowców do trenera roku mężczyzn i kobiet

  • Zwycięzca zostanie ogłoszony już 26 sierpnia

Poprzedni sezon klubowy stanął pod znakiem sukcesów klubów z Premier League. Chelsea zdobyła Ligę Mistrzów, pokonując Manchester City, a w finale Ligi Europy zagrał Manchester United, który ostatecznie musiał uznać wyższość hiszpańskiego Villarrealu.

Nic zatem dziwnego, że do nagród UEFA najczęściej nominowani są przedstawiciele ligi angielskiej. Zaskakiwać może za to nieobecność Roberta Lewandowskiego. Polak wygrał poprzednią edycję tego konkursu, a w ostatnim sezonie pobił legendarny rekord Gerda Mullera i zaliczył indywidualnie udany występ na Euro 2020. Widać to jednak nie wystarczyło.

Projekt bez tytułu - 2021-08-19T132511.438

Była na igrzyskach, teraz chce zakończyć karierę. Dramatyczny wpis "Aniołka"

CZYTAJ DALEJ

UEFA podała nominacje do tytułu piłkarza roku. Nie ma Roberta Lewandowskiego

UEFA ogłosiła, że kandydatami do tytułu piłkarza roku są Kevin de Bruyne (Manchester City/Belgia), N'Golo Kante (Chelsea/Francja) oraz Jorginho (Chelsea/Włochy). Wszyscy trzej zagrali na mistrzostwach Europy, ale z różnym skutkiem.

Oczywiście najbardziej zadowolony po Euro 2020 był Jorginho, który z reprezentacją Włoch zdobył mistrzostwo Europy. Francja zakończyła swój udział nadspodziewanie szybko, bo już w 1/8 finału, a Belgia w ćwierćfinale, co dla niej też było rozczarowaniem.

Indywidualnie najlepiej na tym turnieju wypadł De Bryune, który zdobył gola i zaliczył dwie asysty, przy braku udziału przy bramkach jego konkurentów i może on pochwalić się sześcioma trafieniami i 12 asystami w Premier League oraz wygraną w tych rozgrywkach.

Nieudane Euro Belga sprawia, że jego największym konkurentem będzie Jorginho, mistrz Starego Kontynentu zarówno z reprezentacją jak i Chelsea, dzięki zwycięstwu w Lidze Mistrzów. Na dodatek zdobył on siedem bramek w Premier League i zanotował jedną asystę, co po zsumowaniu daje mu równe szanse w rywalizacji z belgijskim pomocnikiem.

Najniższe notowania wydaje się mieć N'Golo Kante, który zawiódł z reprezentacją na Euro 2020 i nie miał wybitnych statystyk w sezonie klubowym. Dziwić mimo wszystko może brak Roberta Lewandowskiego. Polak co prawda nie wyszedł na ME z reprezentacją z grupy i odpadł w LM z Bayernem Monachium w grupie, ale zaliczył kapitalny sezon indywidualny w klubie i kadrze, co bardziej predestynuje go do nominacji, niż francuskiego pomocnika.

Guardiola, Mancini, Tuchel, oni powalczą o tytuł trenera roku

UEFA ogłosiła także listę kandydatów do nagród w innych ważnych kategoriach. O miano trenera roku piłkarzy powalczą Pep Guardiola (Manchester City), Roberto Mancini (reprezentacja Włoch) oraz Thomas Tuchel (Chelsea). W tym przypadku trudno akurat wskazać faworyta.

Rywalizację o miano piłkarki roku zupełnie zdominowały przedstawicielki FC Barcelony, które zajęły wszystkie miejsca w czołowej trójce. Są to Jennifer Hermoso (Hiszpania) Lieke Martens (Holandia) i Alexia Putellas (Hiszpania)

Jeśli chodzi o trenera roku piłkarek, to w gronie "wybrańców" znaleźli się Lluis Cortes (FC Barcelona), Peter Gerhardsson (Reprezentacja Szwecji kobiet) i Emma Hayes (Chelsea).

Co wiesz o występach Polaków w Premier League?

Pytanie 1 z 5

Kto był pierwszym Polakiem, który zagrał w Premier League?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: