Swiatsportu.pl
UEFA Superliga

RICHARD JUILLIART/AFP/East News

UEFA przekupiła angielskie kluby?

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

UEFA na razie zwycięsko wychodzi z pojedynku z Superligą. We wtorek wieczorem o wystąpieniu z nowo utworzonych rozgrywek poinformowało 6 angielskich klubów. Hiszpańskie media informują jednak, że UEFA miała przekupić zespoły z Premier League, aby te zosta

  • UEFA dopięła swego i doprowadziła do upadku Superligi, zanim ta rozpoczęła swoje rozgrywki

  • We wtorek z uczestnictwa w nowych rozgrywkach wycofały się wszystkie angielskie kluby początkowo zaangażowane w projekt

  • Hiszpańskie media informują, że UEFA przekupiła zespoły Premier League, aby te wystąpiły z rozgrywek

UEFA na razie może świętować. Zaledwie dwa dni po ogłoszeniu upada pomysł utworzenie Superligi. Przypomnijmy, w niedzielę 12 klubów europejskich (Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Liverpool, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus Turyn) ogłosiło powstanie rozgrywek, które będą zrzeszały 20 najlepszych klubów w Europie.

Od samego początku ten pomysł spotkał się z ogromną krytyką ze strony UEFA, FIFA, przedstawicieli klubów i lig z całej Europy. Do tego, jawnie przeciwko utworzeniu tych rozgrywek wypowiadały się legendy piłki nożnej, a kibice organizowali protesty pod stadionami.

UEFA przekupiła angielskie kluby?

We wtorek można było odnieść wrażenie, że presja ze strony władz piłki nożnej, groźba sankcji i wyrzucenia z rozgrywek krajowych, a także sprzeciw kibiców przyniosły efekt. Po południu angielskie kluby zaczęły się wycofywać z Superligi.

Oficjalnie pierwszy zrobił to Manchester City, później do niego dołączyli Chelsea, Liverpool, Manchester United i Tottenham. W Superlidze obecnie pozostaje tylko sześć zespołów, ale hiszpańskie i włoskie media informują, że o wycofaniu się z projektu myślą także w Atletico, Barcelonie, Interze Mediolan i AC Milanie.

Sensacyjne wiadomości w sprawie wycofania się z Superligi przekazało hiszpańskie "Mundo Deportivo". Zdaniem dziennika UEFA przekupiła angielskie kluby, aby te wycofały się z Superligi i pozostały wierne obecnemu kształtowi rozgrywek.

Nie podano kwoty, jaką UEFA miała wręczyć zbuntowanym zespołom Premier League. Zaznaczono jedynie, że każdy klub otrzymał propozycję dużej sumy pieniędzy. Wiadomo natomiast, że takiej oferty nie otrzymały pozostałe drużyny z Superligi.

Sensacyjne doniesienia hiszpańskich mediów

- Hiszpańskie kluby nie otrzymały tego typu oferty, bo UEFA postrzega drużyny La Liga jako wrogów, na których czele stoi pomysłodawca przedsięwzięcia Florentino Perez - napisała hiszpańska gazeta.

Prezydent Realu Madryt został wybrany na pierwszego prezesa powstającej Superligi. Hiszpan powstanie nowych rozgrywek tłumaczył troską o światowy futbol i chęcią dotarcia do najmłodszych kibiców.

Na razie Superliga została zawieszona, o czym poinformowano w specjalnym komunikacie. Zaznaczono w nim także konieczność zmian, jakie musi przejść piłka nożna w najbliższej przyszłości, a sam format Superligi zostanie jeszcze raz przedyskutowany.

- Biorąc pod uwagę obecne warunki, powinniśmy ponownie rozważyć najbardziej kluczowe kroki do zmiany kształtu projektu, cały czas mając na uwadze oferowanie fanom najlepszego możliwego produktu przy jednoczesnym dostarczeniu piłkarskiej społeczności zwiększonych płatności solidarnościowych - napisano.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Podobne artykuły

Jose Mourinho

Piłka nożna

Jose Mourinho zostanie nowym trenerem AS Roma

Czytaj więcej >
Wojciech Szczęsny

Piłka nożna

Wojciech Szczęsny na wylocie z Juventusu. Włosi już szukają mu nowego klubu

Czytaj więcej >
Wiadomości

Piłka nożna

Tragiczna śmierć młodego piłkarza. Miał tylko 19 lat

Czytaj więcej >
Legia Warszawa

Piłka nożna

Łukasz Piszczek w Legii Warszawa? Media podają zaskakującą wiadomość

Czytaj więcej >
Cristiano Ronaldo

Piłka nożna

Cristiano Ronaldo zdecydował, gdzie chce grać. Ma dość Juventusu

Czytaj więcej >
Łukasz Fabiański

Piłka nożna

Kapitalna interwencja Łukasza Fabiańskiego (WIDEO)

Czytaj więcej >