Swiatsportu.pl
UEFA Superliga

RICHARD JUILLIART/AFP/East News

UEFA ukarała kluby Superligi. 9 z nich podpisało ugodę

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

UEFA postanowiła ukarać 12 klubów, które w kwietniu ogłosiły przystąpienie do Superligi. 9 zespołów postanowiło podpisać ugodę z europejską federacją, na mocy której poniosą jedynie karę finansową. Trzy pozostałe, czyli Real Madryt, FC Barcelona i Juventus Turyn staną przed Komisją Dyscyplinarną i mogą być wyrzucone z Ligi Mistrzów.

  • UEFA ukarała kluby, które w kwietniu ogłosiły powstanie Superligi

  • 9 zespołów poniesie kary finansowe, oraz podpisało ugodę, która ma zapobiec podobnym inicjatywom w przyszłości

  • Real Madryt, FC Barcelonę i Juventus Turyn czeka postępowanie przed Komisją Dyscyplinarną

UEFA tak jak zapowiedziała, podjęła działania wobec dwunastu klubów, które w połowie kwietnia ogłosiły powstanie Superligi. Projekt upadł zaledwie po trzech dniach, ale konsekwencje swoich działań zespoły dopiero odczują.

W piątek w godzinach popołudniowych UEFA poinformowała, że dziewięć klubów podpisało z nią ugodę. Chodzi o Manchester City, Manchester United, Liverpool FC, Tottenham, Chelsea FC, Arsenal FC, Atletico Madryt, Inter Mediolan i AC Milan.

UEFA ukarała kluby Superligi

Wszystkie te kluby zgodziły się wypłacić łącznie 15 milionów euro na rzecz rozwoju piłki nożnej wśród młodzieży i amatorów. Ta wpłata być potraktowana jako "gest dobrej woli". Do tego stracą 5% przychodów wypracowanych w przyszłym sezonie w rozgrywkach klubowych UEFA.

UEFA zabezpieczyła się także na wypadek podobnych inicjatyw w przyszłości. Każdy z wymienionych klubów, jeżeli przystąpi do niezatwierdzonych przez centralę rozgrywek, będzie musiał zapłacić 100 milinów euro. Do tego będzie musiał wypłacić 50 milionów, jeżeli złamie jakikolwiek zapis ugody.

Większość tych zapisów nie będzie uciążliwe dla żadnego z tych klubów. Podpisanie ugody jest równoznaczne z tym, że każdy z tych zespołów będzie mógł wziąć udział w rozgrywkach, jeżeli się do nich zakwalifikuje.

- Powiedziałem na Kongresie UEFA dwa tygodnie temu, że trzeba być silną organizacją, aby przyznać się do błędu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy proces odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Te kluby właśnie to zrobiły - powiedział prezydent UEFA Aleksander Ceferin cytowany w komunikacie.

UEFA może wyrzucić z Ligi Mistrzów trzech gigantów

- Przyjmując ich zobowiązania i gotowość do naprawienia spowodowanych przez nich zakłóceń, UEFA chce zamknąć ten rozdział i iść naprzód w pozytywnym duchu - dodał Słoweniec.

- Kluby te szybko dostrzegły swoje błędy i podjęły działania, aby zademonstrować skruchę i przyszłe zaangażowanie w europejską piłkę nożną. Nie można tego samego powiedzieć o klubach, które pozostają zaangażowane w tak zwaną "Super Ligę", a UEFA zajmie się tymi klubami w późniejszym terminie - przekazał Ceferin.

W tych ostatnich słowach mówił o Realu Madryt, FC Barcelonie i Juventusie Turyn, które nie przystąpiły do ugody. - UEFA zastrzegła sobie wszelkie prawa do podjęcia wszelkich działań, jakie uzna za stosowne, przeciwko klubom, które do tej pory odmówiły rezygnacji z tak zwanej Superligi - napisała UEFA w komunikacie.

UEFA zapowiedziała, że wszystkie trzy kluby w najbliższym czasie stanął przed Komisją Dyscyplinarną. Zdaniem dziennikarza Roba Harrisa z "Associated Press" mogą zostać nawet wykluczone z kolejnego sezonu Ligi Mistrzów.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Robert Lewandowski jest wściekły na Bayern, a na stole leżą dwie oferty od gigantów. Szokujące wieści z Niemiec

  • Iga Świątek zagra w Polsce. Jej rywalem będzie zawodnik z czołówki rankingu ATP, wszystko w szczytnym celu

  • Nie żyje legenda sportu. Odeszła trzykrotna mistrzyni olimpijska, nie miała sobie równych

Łukasz Kowalski

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Wojciech Szczęsny wypadek Juventus Turyn

Piłka nożna

Szczęsny awanturował się z kolegą z Juventusu. Musiał interweniować trener

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Świetne informacje dla kibiców. Obejrzą wielką chwilę Lewandowskiego

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Ciąg dalszy afery z Kamilem Glikiem. PZPN odpowiada na oskarżenia Anglików

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Cristiano Ronaldo padł ofiarą oszustów. Stracił ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Dawid Kownacki

Piłka nożna

Dramat Dawida Kownackiego. Polak zerwał więzadła

Czytaj więcej >
Paulo Sousa reprezentacja polski

Piłka nożna

Sousa znów zaskoczył powołaniami. Są niespodziewane powroty

Czytaj więcej >