Swiatsportu.pl > Piłka nożna > UEFA wstrzyma tegoroczną Ligę Mistrzów?
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:31

UEFA wstrzyma tegoroczną Ligę Mistrzów?

Liga Mistrzów UEFA
Mladen Lackovic via www.imago-images.de/Imago Sport and News/Eas
  • Liga Mistrzów w tym sezonie została zagrożona

  • Wobec zapowiedzi europejskich klubów o powstaniu Superligi, UEFA planuje podjąć wobec nich kroki prawne

  • Trzech z czterech tegorocznych półfinalistów należy do grona klubów-założycieli Superligi

Liga Mistrzów przejdzie prawdziwą rewolucję i to szybciej niż się wszystkim może wydawać. Nie chodzi o zapowiadaną zmianę formatu rozgrywek, a o deklarację 12. europejskich klubów o powstaniu Superligi.

W skład założycieli nowych rozgrywek wchodzą Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Liverpool, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus Turyn, czyli większość zdobywców Ligi Mistrzów w historii.

Liga Mistrzów zostanie zatrzymana?

UEFA jeszcze w niedzielę wydała oświadczenie, w którym razem z przedstawicielami najsilniejszych lig w Europie zapowiedziała, że zespoły, które przystąpią do Superligi, zostaną wykluczone z europejskich pucharów i rozgrywek krajowych.

Brytyjskie media podają, że UEFA z nałożeniem sankcji na zbuntowane kluby nie chce czekać aż do startu Superligi. Tancredi Palmeri, dziennikarz beIN Sports poinformował na Twitterze, że europejska centrala chce natychmiastowo ukarać wszystkie zespoły nowych rozgrywek.

Jak informuje, UEFA chce wykluczyć buntowane kluby z europejskich pucharów najszybciej jak to możliwe. Możliwy jest scenariusz, że te zespoły zostaną wyrzucone już z trwającej edycji Ligi Mistrzów.

Wśród czterech półfinalistów, aż trzy kluby należą do założycieli Superligi. Są to Real Madryt, Chelsea Londyn i Manchester City. Jedynie Paris Saint-Germain nie przyłączył się do nowo powstających rozgrywek.

UEFA ma rozważać wyrzucenie klubów z trwającej Ligi Mistrzów

- Konsultacje prawne mogą przynieść wykluczenie Realu Madryt, Chelsea i Manchesteru City z obecnej edycji Ligi Mistrzów - napisał dziennikarz na Twitterze. Nie wiadomo jednak, czy z automatu triumf w tych rozgrywkach zostanie przyznany PSG.

Na tym jednak nie koniec problemów, jakie mogą ponieść kluby Superligi. UEFA planuje odjąć wobec nich kroki prawne. Zdaniem "La Gazzetta dllo Sport" europejska centrala już przygotuje pozew przeciwko zbuntowanym zespołom.

Zdaniem włoskich źródeł pozwem zajmuje się już kancelaria prawna w Nyonie i ma on opiewać na kwotę 60 miliardów euro. Ta kwota ma z nawiązką zrekompensować straty, jakie UEFA poniesie w związku z powstaniem Superligi.

Do tego w poniedziałek prezydent europejskiej federacji Aleksander Ceferin zapowiedział, że zawodnicy tych klubów nie będą mogli wystąpić na mistrzostwach świata i Europy. - Zawodnicy występujący w Superlidze nie będą mogli grać na mundialu i mistrzostwach Europy. Nie dostaną zgody na grę w drużynach narodowych - powiedział Słoweniec podczas konferencji prasowej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane