Swiatsportu.pl
Liga Mistrzów UEFA

VALENTIN FLAURAUD/AFP/East News

UEFA zatwierdziła nową Ligę Mistrzów

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Liga Mistrzów jaką znamy, odchodzi w zapomnienie. Komitet Wykonawczy UEFA jednogłośnie przegłosował nowy format rozgrywek, który wejdzie w życie w 2024 roku. Nie będzie już podziału na osiem grup, a zostanie ustalona jedna wspólna grupa. Do tego zwiększon

  • Liga Mistrzów od 2024 roku przejdzie rewolucyjne zmiany

  • Porzucony zostanie podział na osiem grup, a dodatkowo zwiększona zostanie liczba drużyn

  • W założeniu ma to spowodować częstsze mecze pomiędzy najlepszymi drużynami

Liga Mistrzów przejdzie przez rewolucyjne zmiany. W poniedziałek Komitet Wykonawczy UEFA jednogłośną decyzją zatwierdził nowy format rozgrywek, który ma wejść w życie od sezonu 2024/2025.

O wprowadzonych zmianach mówiło się już od dłuższego czasu. Kibice będą musieli się pożegnać z ośmiome czterozespołowymi grupami w fazie grupowej. W nowym formacie weźmie udział nie 32, a 36. zespołów, które w pierwszej utworzą jedną, wielką grupę.

Liga Mistrzów przejdzie reformę

Każdy z zespołów jesienią rozegra, nie 6 jak było do tej pory, ale 10 meczów fazy grupowej. Pięć na własnym stadionie i pięć na wyjeździe. O tym, kto zagra z kim, będzie decydować losowanie.

Awans do 1/8 finału wywalczy bezpośrednio osiem najlepszych zespołów, a kolejnych 16 będzie walczyło o pozostałe miejsca w systemie play-off. Faza pucharowa będzie przebiegać już tradycyjnie, czyli w formie dwumeczu.

W założeniu nowy format ma uatrakcyjnić rozgrywki Ligi Mistrzów. Głównie dzięki temu, że najsilniejsze kluby będą grały między sobą znacznie częściej niż dotychczas, co ma przełożyć się także na większe wpływy z praw do transmisji meczów.

Na zmianę formatu rozgrywek naciskały głównie największe europejskie zespoły, które w niedzielę ogłosiły powstanie Superligi. Wiadomo już, że z nowych rozgrywek nic nie będzie. Z udziału wycofały się wszystkie angielskie i włoskie drużyny, a także Atletico Madryt. Stanowiska nie zajęły jeszcze FC Barcelona i Real Madryt.

Kibice przeciwni nowemu formatowi Ligi Mistrzów

Stworzenie Superligi spotkało się z bardzo dużym sprzeciwem kibiców, podobnie jak nowy format Ligi Mistrzów, przeciwko któremu kibice protestowali już kilka tygodni temu w specjalnym liście. Fani uważają, że nowy format będzie faworyzował największe kluby/

- Reforma tylko powiększy przepaść pomiędzy bogatymi a resztą, zniszczy kalendarze krajowe i spowoduje, że kibice będą zmuszeni poświęcić jeszcze więcej czasu i pieniędzy - napisali m.in. kibice Realu Madryt, Ajaksu Amsterdam i Borussii Dortmund, do ówczesnego prezesa Europejskiego stowarzyszenie klubów i jednocześnie prezesa Juventusu Turyn, Andrei Agnelliego.

- Przez ostatni rok bezwarunkowo wspieraliśmy nasze kluby, kupując karnety bez nadziei na udział w meczach i płacąc za abonament telewizyjny, aby oglądać mecze rozgrywane przy pustych, bezdusznych trybunach, podczas gdy ty pracowałeś za kulisami, aby znaleźć nowe sposoby na wykrwawienie nas - kontynuowali fani.

- Żądamy, abyś porzucił swoje lekkomyślne plany. Wzywamy również władze piłkarskie do zaprzestania ustępstw na rzecz elitarnych klubów i interwencji w celu ochrony przyszłości piłki nożnej - przekazli stanowczo kibice.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >