Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski Siatkarzy Vital Heynen

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Vital Heynen miał dylemat przed igrzyskami w Tokio. Teraz zdradził szczegóły

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Reprezentacja Polski siatkarzy jest już w Japonii, gdzie szykuje się do startu na igrzyskach olimpijskich. Ostateczny skład Biało-Czerwonych poznaliśmy po finale Ligi Narodów, a największą niewiadomą była obsada pozycji libero. Vital Heynen zdradził jak wyglądy szczegóły jego wyboru pomiędzy Pawłem Zatorskim a Damianem Wojtaszkiem.

  • Reprezentacja Polski siatkarzy już za niewiele ponad tydzień rozpocznie walkę o medal igrzysk olimpijskich

  • Trener Vital Heynen wyjawił szczegóły wyboru ostatecznego składu kadry olimpijskiej

  • Belgijski szkoleniowiec największy dylemat miał przy obsadzie pozycji libero

Reprezentacja Polski Siatkarzy jak burza szła przez tegoroczną edycję Ligi Nardów. Biało-Czerwoni ostatecznie zajęli w niej drugie miejsce, ale w tym roku Vital Heynen potraktował te rozgrywki jako przegląd wojsk przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

Po fazie zasadniczej poznaliśmy niemal całą kadrę, która będzie walczyć o medale w Tokio. Jedyną niewiadomą pozostała obsada pozycji libero, a o miejsce w składzie walczyli Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek. Belgijski szkoleniowiec po turnieju finałowym zdecydował, że na turniej zabiera tego pierwszego.

Ilija Jurković

Były reprezentant Szwecji został skazany na 11 lat więzienia

CZYTAJ DALEJ

Reprezentacja Polskich siatkarzy: tak wyglądała ostatnia nominacja do kadry na igrzyska

Szkoleniowiec Biało-Czerwonych wyjawił, że zwlekał z wyborem między tymi zawodnikami do ostatniej chwili, ponieważ w trakcie turnieju pozwolił Wojtaszkowi na wyjazd do Polski, do żony, która w tym czasie urodziła drugie dziecko.

- A potem, jak już wrócił, już po tym, jak ogłosiłem kadrę, ale z tą jedną jeszcze nierozstrzygniętą niewiadomą, Zatorski i Wojtaszek przyszli do mnie z propozycją, aby podjąć tę decyzję wcześniej, a nie dopiero na samym końcu zgrupowania - wyjawił Heynen w rozmowie z WP SportoweFakty.

Wojtaszek zaprezentował się z bardzo dobrej strony szczególnie w pierwszej fazie Ligi Narodów. Do rozmowy, o której wspomniał Heynen doszło, kiedy zawodnik wrócił już do Rimini i kolegów z reprezentacji.

- Przyszli do mnie dzień przed półfinałem Ligi Narodów, powiedzieli, że wolą teraz poznać rozstrzygnięcie. Wyjaśnili, że presja na nich jest zbyt duża i chcieli mieć klarowną sytuację. Wybrałem Zatorskiego - wyjaśnił trener Biało-Czerwonych.

Heynen szczerze o wyborze między Zatorskim i Wojtaszkiem

Szkoleniowiec wyjawił, że Wojtaszek nie był zadowolony z wyniku rozmowy, ale wiadomość przyjął bardzo dojrzale. Już podczas turnieju finałowego Ligi Narodów na parkiecie oglądaliśmy tylko Zatorskiego.

Heyney wyznał, że decyzja o obsadzie pozycji libero na igrzyska w Tokio była bardzo trudna. Jak wyjawił, czuje szczególną więź z Wojtaszkiem, ze względu na podobieństwo charakterów, ale nie mógł się tym kierować, przy ogłaszaniu kadry olimpijskiej.

- Staram się zawsze trzymać pewien dystans do podopiecznych, by być obiektywnym. Gdyby któryś zaproponował mi wspólną kawę, nigdy bym się na to nie zgodził - wyjaśnił szkoleniowiec polskich siatkarzy.

Reprezentacja Polski turniej olimpijski rozpocznie 24 lipca od meczu z Iranem. Kolejne mecze Biało-Czerwoni będą rozgrywali co dwa dni, a ich rywalami w fazie grupowej będą jeszcze: Włochy, Wenezuela, Japonia i Kanada.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: