Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Vital Heynen pożegna się z reprezentacją Polski? Niepokojące słowa trenera
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:42

Vital Heynen pożegna się z reprezentacją Polski? Niepokojące słowa trenera

Projekt bez tytułu (81)
JURE MAKOVEC/AFP/East News

Vital Heynen jest już z kadrą w Tokio, gdzie przygotowuje polskich siatkarzy do startu na igrzyskach olimpijskich. Belgijski szkoleniowiec zapowiedział, że zbliżającą się impreza będzie końcem pewnego cyklu i być może pożegna się z reprezentacją Polski. Kluczowe decyzje mają zapaść po igrzyskach.

  • Vital Heynen razem z reprezentacją Polski siatkarzy celuje w medal igrzysk olimpijskich w Tokio

  • Belgijski szkoleniowiec poprowadził już Biało-Czerwonych do złota mistrzostw świata, a także medali mistrzostw Europy, Ligi Narodów i Pucharu Świata

  • Selekcjoner kadry wyznał, że być może po igrzyskach rozstanie się z reprezentacją Polski

Vital Heynen staje przed najtrudniejszym wyzwaniem, od kiedy prowadzi reprezentację Polki. W sobotę nasi siatkarze od meczu z Iranem rozpoczną swój marsz o długo wyczekiwany medal igrzysk olimpijskich.

Pod wodzą belgijskiego szkoleniowca Biało-Czerwoni wyrośli na jednych z faworytów turnieju w Tokio. Polacy są aktualnymi mistrzami świata, a do tego w czerwcu zajęli drugie miejsce w Lidze Narodów, gdzie przegrali w finale z Brazylijczykami.

Vital Heynen opuści reprezentację Polski?

Heynen objął reprezentację Polski w 2017 roku. Poza wspomnianymi już mistrzostwem świata i srebrem Ligi Narodów poprowadził Biało-Czerwonych do brązu mistrzostw Europy dwa lata temu, a także srebrnego medalu Pucharu Świata.

Oczekiwania wobec kadry siatkarzy są ogromne. Polska do tej pory ma tylko jeden medal igrzysk. 45 lat temu w Montrealu legendarna drużyna trenera Huberta Wagnera została mistrzami olimpijskimi. Teraz kibice i sami siatkarze liczą, że uda się zdobyć medal olimpijski, najlepiej złoty.

Być może turniej olimpijski będzie ostatnim, w którym polskich siatkarzy poprowadzi trener Heynen. Belgijski szkoleniowiec w rozmowie z WP SportoweFakty nie umiał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy po igrzyskach odejdzie z kadry.

- Nie wiem. Koniec cyklu, to pewne. Ale po nim będzie kolejny. Jeśli miałbym odejść, to z medalem olimpijskim odejdę całkowicie spełniony. On będzie spełnieniem marzeń, nawet czymś więcej - wyjawił Heynen.

Niejasna przyszłość Vitala Heynena

Jednocześnie przyznał, że po turnieju porozmawia z zawodnikami, aby dowiedzieć się, jak widzą przyszłość kadry. Dopiero po tych rozmowach przyjdzie czas na podjęcie ostatecznych decyzji o pozostaniu lub opuszczeniu kadry.

- Jeśli poczuję, że według niektórych graczy po igrzyskach przyjdzie czas na zmiany, zrozumiem. Podziękuję im za fantastyczny czas. A jeśli medalu nie będzie, wezmę za to odpowiedzialność i przyjmę konsekwencje -powiedział szkoleniowiec polskich siatkarzy.

Start w Tokio będzie dziesiątym dla polskich siatkarzy na igrzyskach. Od Aten w 2004 roku barierą nie do przejścia dla Biało-Czerwonych jest ćwierćfinał. W Grecji wyeliminowali ich Brazylijczycy, w Pekinie Włochy, w Londynie Rosja, a pięć lat temu w Rio Stany Zjednoczone.

Na igrzyskach w Tokio Polacy poza wspomnianym Iranem zmierzą się z Wenezuelą, Włochami, Japonią i Kanadą. Z kolei w grupie B zagrają: Brazylia, Argentyna, Francja, Stany Zjednoczone, Tunezja i przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane