Swiatsportu.pl
Dawid Kubacki

CHRISTOF STACHE/AFP/East News

W Sosnowcu może powstać obiekt do uprawiania skoków narciarskich

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Skoki narciarskie w Polsce są jedną z najpopularniejszych dyscyplin wśród kibiców. Chętnych dzięki sukcesom naszych skoczków też jest całkiem sporo, ale obiektów do treningów już niekoniecznie. Dlatego niezwykle ciesz fakt, iż pojawiła się na wybudowanie nowej skocznie narciarskiej, a szanse na to są całkiem duże, bowiem pomysł ma poparcie mieszkańców.

  • W Polsce może powstać nowa skocznia narciarska

  • Mieszkańcy Sosnowca dają temu pomysłowi zielone światło

  • Dla rozwoju skoków narciarskich to byłaby znakomita wiadomość

Skoki narciarskie mają się u nas całkiem dobrze. Nasi zawodnicy brylują na światowych skoczniach, a trwa również modernizacja kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem. Kilka lat temu infrastruktura w Wiśle również doczekała się remontu, a mamy jeszcze do dyspozycji m.in. obiekty w Szczyrku i w Chochołowie.

Niestety jest to i tak niewielka ilość skoczni w porównaniu do największych reprezentacji, które dysponują wieloma obiektami. Na szczęście pojawiła się szansa na wybudowanie nowej skoczni w Polsce, a konkretnie w Sosnowcu i to z inicjatywy tamtejszych mieszkańców.

Skoki narciarskie: w Polsce może powstać nowa skocznia

Sosnowiec wydaje się być bardzo nietypową lokalizacją do uprawiania skoków narciarskich, ale jest on położony stosunkowo blisko regionów, gdzie ta dyscyplina cieszy się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych zawodników.

Dlatego pomysł mieszkańców o wybudowaniu obiektu wydaje się być bardzo sensowy, zwłaszcza że niektóre skocznie w Polsce, są rozlokowane w nietypowych obszarach, ale służą one wyłącznie amatorom.

Jak to tego doszło, że narodził się taki pomysł? Otóż w naszym kraju funkcjonuje coś takiego jak „budżet obywatelski”, do którego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, które następnie są realizowane z przeznaczonych na to funduszy. Według „Gazety Wyborczej”  mieszkańcy Środuli dzielnicy Sosnowca, do budżetu obywatelskiego zgłosili właśnie budowę skoczni narciarskiej.

Jako może wyglądać obiekt w Sosnowcu?

Oczywiście na skoczni w Sosnowcu nie jest planowane wybudowanie takiej skoczni, która pozwoliłaby gościć zawody rangi FIS. Wedle założeń miałby tam powstać obiekt o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 38 metrze, co umożliwiłoby treningi zwłaszcza młodym zawodnikom, ale również skoki odważnym amatorom.

Według informacji uzyskanych przez „Gazetę Wyborczą” projekt miałby pochłonąć 320 tysięcy złotych, co jak na obiekt tego typu jest stosunkowo rozsądną kwotą. Warto podkreślić, że to nie pierwszy taki pomysł w Sosnowcu.

Już na początku XXI wieku, kiedy w Polsce wybuchła „małyszomania” w mieście na Górnym Śląsku planowano wybudować obiekt do skoków narciarskich na fali sukcesów „Orła z Wisły”. Wówczas pomysł miał dużo większy rozmach, gdyż chciało zbudować skocznię 90-metrową. Ostatecznie do tego nie doszło.

Na razie musimy poczekać na to, czy tym razem projekt uda się zrealizować. Bez wątpienia mógłby on przysłużyć się poszerzeniu obszaru odkrywania nowych talentów, bowiem Sosnowiec oraz Wisłę i Szczyrk dzieli odległość niespełna 100 kilometrów. Polskie skoki narciarskie jak największego grona potencjalnych następców naszych mistrzów, aby zapewnić ciągłość tej dyscyplinie w naszym kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Fenomenalny mecz Igi Świątek z Ashleigh Barty. Australijka za mocna dla Polki, porażka mimo wspaniałej gry

  • Wilfredo Leon zainwestował w klub, ale jednak nie w Warszawie. To może być nowa potęga na mapie Polski

  • TVP nie pokaże więcej skoków narciarskich? Medialny gigant wchodzi do gry, będzie dyktować ceny

Aleksy Kiełbasa

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Skoki narciarskie

Dramat syna byłego trenera polskich skoczków. "Nie czułem nóg"

Czytaj więcej >
Kamil Stoch kontuzja skoki narciarskie

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wraca do formy. Po kontuzji niemal nie ma już śladu

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Kamil Stoch Letnie Grand Prix Kubacki Żyła

Skoki narciarskie

Stoch, Żyła i Kubacki poza reprezentacją Polski

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Dawid Kubacki wygrywa zawody Letniego Grand Prix w Wiśle

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Kamil Stoch pokazał zdjęcie kontuzjowanej nogi. "Serce pęka"

Czytaj więcej >