Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Mecz reprezentacji Węgier z Francją
LASZLO BALOGH/AFP/East News

W Budapeszcie doszło do ogromnej niespodzianki. Reprezentacja Węgier zremisowała 1:1 z mistrzami świata, czyli Francją. Mecz układał się po myśli "Madziarzy", który zaprezentowali kapitalną organizację gry, z którą "Trójkolorowi" nie mogli sobie poradzić. Dzięki temu nasi bratankowie mogą wciąż marzyć o awansie do 1/8 finału Euro 2020.

• Reprezentacja Węgier zremisowała z Francją

• W meczu "Madziarzy" z mistrzami świata padł wynik 1:1

• Po ostatnim gwizdku stadion w Budapeszcie ogarnęło szaleństwo

Faworytem w meczu reprezentacji Węgier z Francuzami rzecz jasna byli ci drudzy. Nie bez powodu, bowiem mistrzowie świata dobrze zagrali w spotkaniu z Niemcami i potwierdzili, że mogą pokusić się o triumf w Euro 2020. Dzisiejsze starcie z "Madziarzami" pokazało jednak, że nie należy rozdawać punktów przed pierwszym gwizdkiem.

Sensacyjne prowadzenie reprezentacji Węgier do przerwy

Pierwsza połowa meczu reprezentacji Węgier z Francuzami zaczęła się tak, jak można było się spodziewać. Mistrzowie świata próbowali nacierać na gospodarzy za pomocą ataku pozycyjnego, ale zwarte szyki "Madziarzy" mocno utrudniały im zadanie. Dopiero w 13. minucie groźny strzał oddał Karim Benzema, którego uderzenie obronił Peter Gulacsi, ale piłka znalazła się tuż pod nogami Antonie Griezmanna, który znalazł się w znakomitej sytuacji i miał niemal pustą bramkę, ale uderzył wprost w rozpaczliwie rzucającego się goalkeepera Węgrów.

W 18. minucie znakomitą okazję miał Kilian Mbappe, który po dośrodkowani uderzył głową, ale piłka przeleciała tuż obok prawego słupka bramki Gulacsiego. Kolejną szansę "Trójkolorowi" mieli trzy minuty później, kiedy szczęścia znów próbował Benzema i on również uderzył tuż obok słupka. Francja z minuty na minute słabła, a Węgrzy dzięki organizacji na bardzo wysokim poziomie, zaczęli stwarzać sobie sytuacje.

Ostatnie minuty pierwszej części spotkania stały się już nieco mniej emocjonujące, a więcej było gry w środku pola, bowiem "Madziarze" coraz pewniej bronili dostępu do własnej bramki. To sprawiło, że gospodarze mogli również swobodniej atakować, co dało owocne rezultaty. W drugiej minucie doliczonego czasu gry pierwszej połowy Roland Sallai kopnął piłkę w kierunku pola karnego, gdzie Attila Fiola zachował zimną krew i spokojnie trafił do siatki przy bliższym słupku bramki strzeżonej przez Hugo Lorisa i Węgrzy do przerwy sensacyjnie prowadzili z mistrzami świata!

Szaleństwo w Budapeszcie! Węgry zremisowały z mistrzami świata

Po przerwie reprezentacja Francji ruszyła do odrabiania strat. Już w 51. minucie z ponad 20 metrów strzału spróbował Paul Pogba, ale jego uderzenie przeleciało niewiele obok prawego słupka bramki Petera Gulacsiego. Po tym zdarzeniu na parę minut inicjatywę przejęli Węgrzy, ale to skończyło się dla nich katastrofą.

W 65. minucie daleki wykop Hugo Lorisa doleciał aż do linii defensywnej "Madziarzy". Tam doszło do nieporozumienia dwóch stoperów, które skrzętnie wykorzystał Kylian Mbappe. Atakujący co prawda został wyrzucony do linii końcowej, ale wszedł w skuteczny drybling, zagrał piłkę w światło bramki, a tę niefortunnie wybił jeden z obrońców reprezentacji Węgier. Do bezpańskiej futbolówki dopadł Antonie Griezmann, który pewnym strzałem bez przyjęcia doprowadził do wyrównania.

Kolejne minuty były już znacznie bardziej spokojne i "goręcej" na boisku zaczęło się robić na nieco ponad 10 minut przed końcem podstawowego czasu gry. W 79. minucie Mbappe stanął przed szansą pokonania Gulacsiego, kiedy oddał strzał lewą nogą, ale Węgier kapitalnie odbił strzał Francuza i pozwolił utrzymać remis z mistrzami świata.

"Trójkolorowi" jeszcze mocniej próbowali nacierać na "Madziarzy", za którymi stał niemal cały stadion w Budapeszcie i obrazki, kiedy kibice wspierali swoich piłkarzy, wyglądały niesamowicie. Podobnie jak wtedy, gry rozbrzmiał ostatni gwizdek sędziego i okazało się, że Węgrzy wywalczyli jeden punkt z faworyzowaną do zwycięstwa w Euro 2020 reprezentacją Francji.