Swiatsportu.pl
Christian Eriksen

FRIEDEMANN VOGEL/AFP/East News

Christian Eriksen ze względu na surowe prawo raczej nie zagra już w Serie A

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Christian Eriksen jest już po zabiegu wszczepienia stymulatora serca, taką informację przekazują włoskie media. Duńczyk ma czuć się dobrze i ponoć jeszcze w czwartek opuścił szpital. Nie wiadomo, czy pomocnik Interu Mediolan będzie mógł kontynuować karierę. Wiele wskazuje za to, iż nie będzie to możliwe na Półwyspie Apenińskim, ze względu na tamtejsze prawo.

  • Włoskie media podają, że Christian Eriksen przeszedł operację wszczepienia stymulatora serca

  • "La Gazetta dello Sport" podaje, że piłkarz raczej nie będzie mógł kontynuować kariery we Włoszech

  • Tamtejsze prawo zabrania uprawiać zawodowo sport po wszczepieniu ICD

Christian Eriksen 12 czerwca w meczu reprezentacji Dani z Finlandią w 43. minucie padł na murawę bez kontaktu z rywalem. Piłkarzowi stanęło serce, dlatego konieczna okazała się reanimacja, która trwała aż pięć minut. Badania wykazały, że u Duńczyka doszło do ataku serca.

Dalsza diagnoza przyczyn takiego zajścia wskazała, że u pomocnika konieczne jest wszczepienie stymulatora serca. Według "La Gazetty dello Sport" do takiego zabiegu miało dojść w miniony czwartek i jeszcze tego samego dnia 27-latek miał opuścić szpital. To samo źródło twierdzi, że pomocnik niemal na pewno nie będzie mógł dalej grać na terenie Włoch.

Christian Eriksen jest już po operacji

Dziennik "La Gazetta dello Sport" podaje, że Christian Eriksen miał przejść zabieg wszczepienia stymulatora serca w ostatni czwartek i jeszcze tego samego dnia opuścić szpital w Kopenhadze.

Stymulator serca nazywany także ICD, to urządzenie, którego celem jest rozpoznawanie groźnych dla życia arytmii i przerywanie ich, by ochronić pacjenta przed nagłą śmiercią. ICD wyłącza się tylko wtedy, gdy urządzenie rozpozna arytmię, a poza tym głównie monitoruje pracę serca.

Od tradycyjnego rozrusznika, który tylko stymuluje pracę serca i jest wszczepiany pacjentom, u których serce cały czas bije za wolno, ICD różni się tym, że może stymulować serce, a dodatkowo przerwa arytmię.

Robert Lewandowski w barwach reprezentacji Polski

Tak wygląda układ w tabeli "polskiej" grupy Euro 2020 po wygranej Szwedów

CZYTAJ DALEJ

Duńczyk raczej nie zagra już na terenie Włoch

Ta sama gazeta podaje, że Christian Eriksen prawdopodobnie nie tylko nie będzie mógł wrócić do Interu Mediolan, ale w ogóle do Serie A, o ile rzecz jasna otrzyma pozwolenie na kontynuowanie kariery.

Na przeszkodzie pomocnikowi ma stanąć włoskie prawo, które zabrania uprawiania wyczynowego sportu osobo, którym został wszczepiony ICD. Trudno spodziewać się, aby dla 27-letniego Duńczyka zrobiono wyjątek.

- Protokoły są pod tym względem bardzo surowe, dlatego wydaje mi się niemożliwe, żeby Eriksen wrócił do gry w naszym kraju. Nie będziemy też proponować FIGC, by wprowadzono jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. Powiem więcej, należy zmienić właśnie te europejskie przepisy, które są znacznie mniej restrykcyjne niż nasze - powiedział Lucio Mos, szef związku kardiologów sportowych w rozmowie z radiem Punto Nuovo.

Na razie trudno przewidzieć, czy Eriksen w ogóle będzie mógł wrócić do zawodowego sportu. Niemniej, jeśli pomocnik nie otrzyma pozwolenia na grę we Włoszech, to Inter Mediolan straci bardzo wartościowego gracza.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >