UEFA Euro 2020 Żródło: ANDER GILLENEA/AFP/East News

Władze Bilbao nie godzą się z przeniesiem Euro 2020 do Sewilli

23 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

UEFA w piątek podjęła decyzję o odebraniu Bilbao prawa do organizacji mistrzostw Europy. Hiszpańska cześć turnieju rozegra się na La Cartuja w Sewilli zamiast San Mamés. Prezydent Kraju Basków Inigo Urkullu nie zgadza się z taką decyzją. Jego zdaniem UEFA faworyzuje Sewillę i domaga się odszkodowania od europejskiej i hiszpańskiej federacji.

  • UEFA oficjalnie przeniosła mecze Euro 2020 z Bilbao do Sewilli
  • Z tą decyzją nie mogą pogodzić się przedstawiciele władz w Kraju Basków
  • Prezydent Inigo Urkullu zapowiedział, że będzie się domagał odszkodowania od hiszpańskiej federacji i UEFA

UEFA w piątek oficjalnie zatwierdziła zmiany w składzie miast-organizatorów Euro 2020. Mecze, które miały się odbyć w Dublinie przejął rosyjski Sankt Petersburg, a Bilbao zostało zastąpione przez Sewillę.

Powodem takiej decyzji był brak gwarancji ze strony stolicy Irlandii i baskijskiego miasta, co do wpuszczenia kibiców na turniejowe mecze. To był główny warunek, jaki musiały spełnić miasta-organizatorzy.

UEFA odebrała Bilbao prawa do organizacji Euro 2020

- Cztery mecze, które pierwotnie zaplanowano na Bilbao, zostaną przeniesione na Estadio La Cartuja w Sewilli. Organizację tych meczów wspiera Wspólnota Autonomiczna Andaluzji, która potwierdziła zamiar wpuszczenia kibiców na 30% pojemności stadionu na trzy mecze grupy E i mecz 1/8 finału - przekazała UEFA w komunikacie.

- [...] Z pomocą Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF), UEFA zaproponowała przeniesienie tych meczów w inne miejsce w tym kraju gospodarza, po prostu po to, aby umożliwić kibicom udział w meczach - czytamy.

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)Czytaj dalej

- Ta decyzja zapewni atmosferę święta na wszystkich meczach rozgrywanych w ramach flagowych rozgrywek reprezentacyjnych UEFA - dodano.

Władze Bilbao nie zgadzają się z decyzją UEFA

Z taką decyzją nie zgadzają się władze Kraju Basków. Prezydent Inigo Urkullu uważa, że europejska centrala faworyzuje Sewillę w swoich działaniach oraz zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec RFEF i UEFA w celu uzyskania odszkodowania.

- Przypisujemy im bezpośrednio brak realizacji tego wydarzenia sportowego oraz jednostronne zakończenie naszego stosunku umownego, a zatem to do nich należy zapewnienie nam odszkodowania za to - powiedział.

UEFA w przeszłości już korzystała z gościnności Sewilli. Na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán odbyły się m.in. oba spotkania ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów między FC Porto a Chelsea Londyn.

Na stadionie La Cartuja swój drugi mecz grupowy rozegra reprezentacja Polski, która będzie się mierzyć z gospodarzem - Hiszpanią. Mecze ze Słowacją i Szwecją Biało-Czerwoni rozegrają w Sankt Petersburgu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł