Swiatsportu.pl
Zakopane

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zakopane walczy o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Zakopane już dwa razy gościło w tym sezonie najlepszych skoczków narciarskich świata. Stolica polskich Tatr na stałe weszła do kalendarza zimowej rywalizacji, ale plany Polskiego Związku Narciarskiego są jeszcze bardziej ambitne. Apoloniusz Tajner w rozmo

  • Apoloniusz Tajner udzielił wywiadu dla portalu WP SportoweFakty, w którym zdradził, że Zakopane chce zorganizować mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym

  • Prezes PZN wyznał, że stolica polskich Tatr będzie walczyć oprawo organizacji imprezy w 2027 roku

  • Zdaniem Tajnera, Zakopane jest doskonale przygotowane do przyjęcia sportowców z całego świata, o czym doskonale wie także FIS

Zakopane zamierza w 2027 roku zorganizować mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Informację tę potwierdził prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Wcześniej stolica polskich Tatr trzykrotnie była gospodarzem tej imprezy.

Zakopane zorganizuje mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym?

W miniony weekend Zakopane po raz drugi w tym sezonie gościło najlepszych skoczków narciarskich świata. Na Wielkiej Krokwi odbyły się zawody Pucharu Świata w zastępstwie chińskiego Zhangjiakou. W konkursach triumfowali Ryoyu Kobayashi i Halvor Egner Granerud.

Konkursy w Zakopanem do od lat stały punkt w kalendarzu zawodów Pucharu Świata. Rywalizacja na Wielkiej Krokwi to zawsze wielkie święto sportu. Polski Związek Narciarski chce wykorzystać renomę, którą cieszy się Zakopane i ubiegać się o prawo organizacji mistrzostw świata w 2027 roku.

Stolica polskich Tatr w przeszłości miała już okazję gościć najlepszych sportowców świta. W Zakopanem organizowano MŚ w narciarstwie klasycznym trzykrotnie. Ostatni raz jednak miało to miejsce blisko sześćdziesiąt lat temu, bo w 1962 roku.

Później Zakopane starało się o prawo organizacji imprezy kilkakrotnie, jednak na przeszkodzie stawały problemy z infrastrukturą. Teraz sytuacja wygląda znacznie lepiej. Odnowiony został kompleks Średnich Skoczni, co zdaniem Apoloniusza Tajnera pozwala realnie myśleć o organizacji imprezy w 2027 roku.

Apoloniusz Tajner potwierdza: Zakopane chce być gospodarzem MŚ w 2027 roku

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego w rozmowie z WP SportoweFakty potwierdził, że Zakopane zamierza ubiegać się o prawo organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Pierwszy dostępny termin to właśnie 2027 rok. 

Prezes PZN jest przekonany, że impreza może odbyć się w Polsce i zaznacza, że FIS docenia warunki, na jakie w polskich górach mogą liczyć sportowcy. Na pytanie dziennikarza, czy Zakopane faktycznie będzie ubiegało się o prawo organizacji czempionatu, Apoloniusz Tajner odpowiedział twierdząco.

- Tak. Mówimy o tym już głośno. Odpowiednia aplikacja zostanie złożona na kongresie FIS. W przyszłym roku w Zakopanem odbędą się mistrzostwa świata juniorów. Przebudowany kompleks Średnich Krokwi od czerwca będzie gotowy. - stwierdził.

- W obrębie COS-u trasa biegowa cieszy się już dużym uznaniem ze strony FIS-u. Mając takie obiekty, możemy poważnie myśleć o MŚ seniorów. Najbliższy wolny termin to 2027 rok i będziemy o niego walczyć. - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

  • Organizatorzy Pucharu Świata w Rasnovie zaliczyli kolosalną wpadkę

  • Górnik Zabrze oburzony zachowaniem Rafała Kurzawy

  • Polska gospodarzem mistrzostw Europy w siatkówkę

Podobne artykuły

Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Piotr Żyła nie trzyma medalu w domu. Wolał go oddać rodzicom

Czytaj więcej >
Trener Zbigniew Klimowkski

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski, trener naszych juniorów, ciężko przechodzi COVID-19

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Ujawniono zarobki Kamila Stocha. Polak wzbogacił się o miliony

Czytaj więcej >
Adam Małysz Apoloniusz Tajner

Skoki narciarskie

Adam Małysz przeraził Apoloniusza Tajnera w swoim legendarnym skoku

Czytaj więcej >
Michal Doleżal

Skoki narciarskie

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Zaskakująca prawda o siostrze Piotra Żyły

Czytaj więcej >