Swiatsportu.pl
Zbigniew Boniek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zbigniew Boniek został wybrany wiceprezydentem UEFA

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Zbigniew Boniek od 2012 roku sprawuję funkcję prezesa PZPN. Gdyby nie pandemia, jego druga kadencja dobiegłaby już końca, a tak to potrwa jeszcze do końca września. W ostatnich godzinach odbyły wybory do się Komitetu Wykonawczego UEFA. Boniek otrzymał nie

  • Zbigniew Boniek został wiceprezydentem UEFA

  • Oznacza to, że Polak będzie bezpośrednim zastępcą Aleksandra Ceferina

  • To jedna z wielu funkcji, jaką 65-latek będzie pełnił w najbliższych miesiącach

Można powiedzieć, że Zbigniew Boniek niemal od zawsze pełni kluczową rolę w polskim futbolu, wcześniej jako piłkarz, a od kilkunastu lat jako działacz. Od dłuższego czasu 65-latek zasiada również we władzach organizacji UEFA.

Polak ma ugruntowaną pozycję w europejskim futbolu, jednak teraz spotkał go prawdziwy zaszczyt. Boniek został wybrany wiceprezydentem UEFA i trzeba podkreślić, że doszło do tego w momencie wielkiego kryzysu piłkarskiego na Starym Kontynencie.

Zbigniew Boniek wiceprezydentem FIFA

Trwający kongres UEFA w Montreux, przyniósł wiele pozytywnych wiadomości dla Zbigniewa Bońka. Prezes PZPN od 2017 zasiadał w Komitecie Wykonawczym europejskiej, a dziś rano otrzymał reelekcję na kolejną kadencję. To jednak nie najważniejsza wiadomość, jaka napłynęła do nas ze Szwajcarii.

Kilka godzin później sekretarz generalny PZPN, Maciej Sawicki przekazał, że Zbigniew Boniek został wybrany wiceprezydentem UEFA na czteroletnią kadencję.

- Prezes PZPN Zbigniew Boniek @BoniekZibi został wybrany wiceprezydentem UEFA na 4-letnią kadencję! Jest to wielkie, indywidualne docenienie dotychczasowej działalności jako członka Komitetu Wykonawczego UEFA oraz jako Prezesa PZPN – napisał Sawicki.

Oznacza to, że Boniek będzie bezpośrednim zastępcą Aleksandra Ceferina, który od 14 września 2016 roku piastuje stanowiska prezydenta europejskiej federacji piłkarskiej.

Bońka w najbliższych miesiącach czeka wiele pracy

Wybór Zbigniewa Bońka na wiceprezydenta UEFA w chwili kryzysu europejskiego futbolu jest dużym wyróżnieniem. Federacja będzie musiała poradzić sobie z rozwiązaniem sprawy dotyczącej powstania Superligi, o czym szerzej pisaliśmy dla Was (https://swiatsportu.pl/Pilne%20wiadomości w sprawie Euro 2020. UEFA rozważa zmianę miast-organizatorów, wszystko przez kibiców "Pilne wiadomości w sprawie Euro 2020. UEFA rozważa zmianę miast-organizatorów, wszystko przez kibiców") i tutaj.

Bez wątpienia to duży wyzwanie również dla 65-letniego Polaka, którego jednym z zadań będzie pomoc federacji w wybrnięciu z tej trudniej sytuacji.

Dlatego Bońka w najbliższych miesiącach czeka wiele pracy. Będzie on łączył aż trzy funkcje: wiceprezydenta UEFA, członka Komitetu Wykonawczego UEFA oraz Prezesa PZPN. Ten ostatni urząd „Zibi” przestanie pełnić 30 września 2021 roku, gdyż zgodnie ze statutem PZPN, nie będzie mógł się ubiegać o trzecią kadencję. Po tym dniu pozostanie mu już praca wyłącznie dla europejskiej federacji piłkarskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >