Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Złota Piłka. Messi minimalnie wygrał z Lewandowskim. Poznaliśmy punktację plebiscytu
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:57

Złota Piłka. Messi minimalnie wygrał z Lewandowskim. Poznaliśmy punktację plebiscytu

Złota Piłka Robert Lewandowski Lionel Messi
FRANCK FIFE/AFP/East News

Złota Piłka w poniedziałek po raz kolejny trafiła w ręce Leo Messiego. Argentyńczyk wyprzedził w głosowaniu dziennikarzy Roberta Lewandowskiego i Jorginho. Tuż po gali "France Football" ogłosiło wyniki głosowania. Okazuje się, że Polak był o włos od zwycięstwa. Wystarczyło, aby tylko kilku dziennikarzy oddało inaczej swoje głosy.

Złota Piłka za 2021 rok dla najlepszego piłkarza na świecie powędrowała w ręce Leo Messiego. Tym samym Argentyńczyk już po raz siódmy w karierze zdobył prestiżową statuetkę i pod tym względem jest niepodważalnym rekordzistą.

Złota Piłka: minimalne zwycięstwo Messiego nad Lewandowskim

Drugie miejsce w głosowaniu dziennikarzy zajął Robert Lewandowski, dla którego to było pierwsze podium Złotej Piłki w karierze. Tym samym został także najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem polskiego futbolu w historii nagrody. Wcześniej z trzeciego miejsca cieszyli się Kazimierz Deyna (1974) i Zbigniew Boniek (1982).

Tuż po gali organizator plebiscytu, redakcja "France Football" ogłosiła dokładne wyniki głosowania. Messi zdobył 613 punktów i o zaledwie 33 wyprzedził Lewandowskiego. Trzeci Jorginho uzbierał 460 "oczek".

Nagrodę przyznaje ponad 180 dziennikarzy sportowych z całego świata. W głosowaniu każdy wskazuje najlepszą, swoim zdaniem, piątkę minionego roku. Za pierwsze miejsce przyznawanych jest sześć punktów, a następnie cztery, trzy, dwa i jeden.

Złota Piłka dla Polaka była o włos

To oznacza, że wystarczyłoby, aby tylko dziewięciu dziennikarzy umieściło Lewandowskiego na pierwszym, a Messiego na drugim miejscu, żeby Złota Piłka powędrowała w ręce Polaka. Wiadomo już także, jak głosował polski przedstawiciel w jury Maciej Iwański. Dziennikarz TVP zdradził, że na pierwszym miejscu umieścił Lewandowskiego, na drugim Jorginho, a dopiero na trzecim Messiego.

Tegoroczna niewielka różnica między pierwszym a drugim miejscem i tak nie jest rekordowa. Dwa lata temu, kiedy poprzednio wręczono Złotą Piłkę, Messi wyprzedził drugiego Virgila van Dijka o zaledwie siedem punktów (686:679). To najmniejsza różnica odkąd głosowanie przebiega w obecnej formule, czyli od 2016 roku.

Sam Messi podczas gali pokazał klasę i docenił napastnika reprezentacji Polski. Argentyńczyk po odebraniu Złotej Piłki nagle zwrócił się do Lewandowskiego i podziękował mu za niezwykle trudną rywalizację w tym roku.

- Robert, uważam że zasłużyłeś na Złotą Piłkę w zeszłym roku i powinieneś ją otrzymać. We wszystkim przeszkodziła pandemia, jednak uważam, że też powinieneś mieć tę nagrodę w swoim domu - powiedział Messi do Lewandowskiego ze sceny.

1. Lionel Messi (Argentyna, FC Barcelona/ ​​PSG), 613 pkt.

2. Robert Lewandowski (Polska, Bayern Monachium), 580

3. Jorginho (Włochy, Chelsea), 460

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane