Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Zmarł Franciszek Gąsior, wielokrotny reprezentant Polski i olimpijczyk z 1972 roku
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 16.06.2022 02:02

Zmarł Franciszek Gąsior, wielokrotny reprezentant Polski i olimpijczyk z 1972 roku

Nie żyje
Alicja/pixabay.com

Nie żyje Franciszek Gąsior, był wielokrotny reprezentant Polski w piłce ręcznej i uczestnik igrzysk olimpijskich w Monachium z 1972 roku. Dla Polaków była to pamiętna olimpiada m.in. dzięki złotemu medalowi "Orłów Górskiego". Wychowanek MKS-MDK Tarnów zmarł w wieku 74 lat. Po karierze zawodnika Gąsior poświęcił się pracy trenerskiej.

  • W wieku 74 lat zmarł Franciszek Gąsior

  • Szczypiornista urodzony w Tarnowie zagrał z orzełkiem na piersi 36 razy

  • Były reprezentant Polski był także trenerem i zasłużonym wychowawcą młodzieży

Franciszek Gąsior urodził się 21 kwietnia 1947 roku w Tarnowie. To właśnie w tym mieście rozpoczynał swoją przygodę z piłką ręczną. Szczypiornista był wychowankiem MKS-u MDK-u Tarnów, a w trakcie kariery był także zawodnikiem miejscowej Unii, Stali Mielec, oraz austriackiego Bruck an der Mur.

Były reprezentant Polski i zasłużony trener

Franciszek Gąsior grał głównie na pozycji prawoskrzydłowego, ale z powodzeniem radził sobie także jako obrotowy lub rozgrywający. W reprezentacji Polski udało mu się zagrać 36 raz i zdobyć 24 bramki. Szczypiornista z kadrą wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku w Monachium.

Tam Polacy zajęli 10. miejsce. Jeśli chodzi o sukcesy klubowe, to jego największymi osiągnięciami są Puchar Polski (1971) oraz wicemistrzostwo kraju (1975) zdobyte ze Stalą Mielec.

Po zakończeniu kariery zawodniczej tarnowianin pracował jako trener. W 1985 został szkoleniowcem ZKS-u Unii Tarnów. Miał również wielkie zasługi w szkoleniu młodzieży.

Nie żyje Franciszek Gąsior

Niestety 26 sierpnia Franciszek Gąsior zmarł w Tarnowie. Do informacji publicznej nie podano przyczyny jego śmierci.

Były szczypiornista uznawany jest za legendę mieleckiej piłki ręcznej. W 1973 roku odznaczono go tytułem Mistrza Sportu.

Oprócz pracy klubowej Gąsior prowadził także zajęcia wychowania fizycznego i był przedsiębiorcą.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane