Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Analitycy nie mają wątpliwości. Reprezentacja Polski ma małe szanse na awans do mundialu
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:55

Analitycy nie mają wątpliwości. Reprezentacja Polski ma małe szanse na awans do mundialu

Reprezentacja Polski w piłce nożnej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Reprezentacja Polski w piłce nożnej walczy o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Do końca zmagań grupowych pozostały jej piłkarzom jeszcze dwa spotkania i jeśli Biało-Czerwonym uda się utrzymać drugie miejsce, wówczas czeka ich udział w barażach. Niestety, analitycy nie dają naszemu zespołowi zbyt dużych szans wyjazdu na turniej w Azji.

  • Analitycy obliczyli szanse wyjazdu na mundial reprezentacji Polski

  • Z ich wyliczeń wynika, że Biało-Czerwoni nie wywalczą awansu

  • Bliższe udziału w turnieju mają być takie zespoły jak Czechy, Norwegia, czy Walia

Reprezentacja Polski o udział w mistrzostwach świata w Katarze powalczy w barażach, oczywiście o ile się do nich zakwalifikuje. Do tego naszym piłkarzom wystarczy zwycięstwo w meczu z Andorą oraz porażka lub remis Albanii z Anglią. Analitycy firmy Nielsen nie mają jednak dobrych wiadomości dla polskich kibiców, bowiem wyliczyli, że Biało-Czerwoni mają ledwie 22% szans, aby wywalczyć awans na mundial.

Drugie miejsce w grupie da polskim piłkarzom udział w barażach

Bezpośredni bilet na mistrzostwa świata z naszej grupy wywalczy jedynie reprezentacja Anglii. Drugi zespół będzie musiał zaliczyć jeszcze "przesiadkę" w barażach i dopiero wtedy, jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, uda się do azjatyckiego Kataru.

Wiele wskazuje na to, że tym drugim zespołem będzie reprezentacja Polski. Jak cytuje portal Onet.pl, Biało-Czerwoni mają aż 96,85% szans na udział w barażach. Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez FIFA w porozumieniu z UEFA, dziesięć drużyn z drugich miejsc znajdzie się w drabince barażowej, gdzie zagrają również dwaj najlepsi zwycięzcy grup Ligi Narodów, którzy nie zajęli pierwszego ani drugiego miejsca w swojej grupie eliminacji MŚ 2022.

Te dwanaście zespołów podzielonych zostanie na trzy drabinki po cztery drużyny. Każdy z zespołów rozegra półfinał, a następnie finał zmagań barażowych. Poza Polską analitycy przewidują, że tyle samo szans na grę w turnieju barażowej mają Szkoci, o dwa punkty procentowe więcej Walia i Austria.

Reprezentacja Polski ma niewielkie szanse, aby pojechać na mistrzostwa świata

Na tym kończą się dobre wiadomości dla polskich kibiców. Analitycy Nielsena obliczyli, że reprezentacja Polski ma zaledwie 22% szans na awans na mundial. Eksperci wyżej stawiają choćby Norwegię, Walię, czy Czechów, którym dają odpowiednio 26%, 27% i 28%. To bolesna informacja, ale przewidywania tak naprawdę zweryfikuje boisko. Wyliczenia ulegają zmianom na podstawie kolejnych wyników drużyn w eliminacjach mistrzostw świata, dlatego po najbliższych dwóch spotkaniach nasza sytuacja może być diametralnie inna.

W piątek 12 listopada o godz. 20:45 rozpocznie się wyjazdowe spotkanie reprezentacji Polski z Andorą. Trzy dni później o tej samej godzinie na PGE Narodowym Biało-Czerwoni podejmą Węgrów. Te dwa mecze zakończą zmagania podopiecznych Paulo Sousy w fazie grupowej el. MŚ Katar 2022.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane