Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Awans Polski w tabeli medalowej igrzysk. Biało-Czerwoni w drugiej dziesiątce
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:46

Awans Polski w tabeli medalowej igrzysk. Biało-Czerwoni w drugiej dziesiątce

Projekt bez tytułu - 2021-08-29T182035.682
Cai Yang/Xinhua News/East News

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio już po pięciu dniach rywalizacji przyniosły Polakom aż dziewięć medali. Kolejne dwa i to złote Biało-Czerwoni dołożyli w niedzielę. Dzięki temu Polska zaliczyła spory awans w tabeli medalowej i obecnie zajmuje 17. miejsce. Prowadzą Chiny.

• Igrzyska paraolimpijskie w Tokio przyniosły już 11 medali dla Polski

• W niedzielę po złotym medalu zdobyli Piotr Kosewicz i Patryk Chojnowski

• Dzięki temu Biało-Czerwoni zaliczyli awans o sześć pozycji w tabeli medalowej i zajmują 17 miejsce

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio są już wielkim sukcesem dla polskich sportowców. W ciągu czterech dni Biało-Czerwoni zdobyli aż dziewięć medali, w tym jeden złoty wywalczony przez Różę Kozakowską w rzucie maczugą. Jeszcze w sobotę Polska zajmowała 23. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Igrzyska paraolimpijskie: awans Polaków w tabeli medalowej

Niedzielę w wielkim stylu otworzył Patryk Chojnowski. Polak w finale tenisa stołowego pokonał Francuza Mateo Boheasa 3:0 i sięgnął po złoty medal. W wieczornej sesji bardzo dobre wiadomości dotarły ze Stadionu Olimpijskiego.

W finale rzutu dyskiem z bardzo dobrej strony zaprezentował się debiutujący na letnich igrzyskach paraolimpijskich Piotr Kosewicz. Polak w najlepszej próbie rzucił 20,02 m i o cztery centymetry wyprzedził drugiego Chorwata Velimira Sandora i zdobył trzeci złoty medal dla Polski.

Tym samym dorobek Polaków powiększył się do 11 wywalczonych medali. Dzięki temu, że w niedzielę Biało-Czerwoni zdobyli dwa złote medale, zaliczyli spory awans w klasyfikacji medalowej i są już w pierwszej dwudziestce.

Znakomite występy Polaków

Polska w niedzielę zaliczyła awans o sześć pozycji i zajmują już 17. miejsce. W poniedziałek mogą zaliczyć kolejny awans. W finale tenisa stołowego zagra Rafał Czuper, który zagra z Francuzem Fabienem Lamiraultem.

Zdecydowanym liderem klasyfikacji medalowej są Chiny, które do tej pory zdobyły już 104 krążki, z tego aż 46 złotych. Drugie miejsce zajmjuję Wielka Brytania z dorobkiem 60 medali, a podium uzupełniają Stany Zjednoczone, które zdobyły 40 krążków.

Biało-Czerwoni w Tokio walczą o poprawienie dorobku wywalczonego pięć lat temu w Rio de Janeiro. W Brazylii Polacy zamknęli pierwszą dziesiątkę z bilansem 39. medali, z czego 9 było tego najcenniejszego kruszcu.

Jeszcze lepiej Polacy poradzili sobie w Londynie dziewięć lat temu. Tam Biało-Czerwoni zdobyli 36 medali, ale aż 14 z nich było koloru złotego. To pozwoliło Polsce zająć dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Na zakończonych trzy tygodnie temu igrzyskach olimpijskich Polska zdobyła w sumie 14 medali z tego 4 złote. Dzięki temu Polacy zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowej, najlepsze od czasu igrzysk w Pekinie trzynaście lat temu.