Swiatsportu.pl > Siatkówka > Były trener Słoweńców kandydatem na trenera reprezentacji Polski
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:49

Były trener Słoweńców kandydatem na trenera reprezentacji Polski

Trener Alberto Giuliani
JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Po wygaśnięciu rezygnacji Vitala Heynena reprezentacja Polski w siatkówce pozostała bez selekcjonera. To rzecz jasna rozpędziło karuzelę typowania potencjalnych kandydatów na jego następcę. Okazuje się, że na jednego z faworytów zdaniem Interii wyrósł Alberto Giuliani, czyli niedawny trener Słoweńców. Włoch doskonale zna Polskę, więc może być chętny na objęcie posady.

  • Alberto Giuliani jest jednym z kandydatów do objęcia posady selekcjonera polskiej kadry

  • Szkoleniowiec zrezygnował z prowadzenia słoweńskich siatkarzy

  • Włoch od jest trenerem Asseco Resovi Rzeszów, więc dobrze zna nasze realia

  • Aby doszło do jego zatrudnienia, konieczne do spełnienia są dwa warunki

Reprezentacja Polski w siatkówce zakończyła mistrzostwa Europy z brązowym medal. Jedynym pogromców Biało-Czerwonych ponownie okazała się Słowenia. Teraz bardzo możliwe, że trener Alberto Giuliani, który stoi za sukcesami tej kadry, może poprowadzić polski zespół.

Szkoleniowiec po przegranym finale mistrzostw Starego Kontynentu ogłosił swoje pożegnanie z reprezentacją Słowenii, którą doprowadził do dwóch wicemistrzostw Europy i czwartego miejsca w tegorocznej Lidze Narodów. Włoch dobrze zna polską siatkówkę, bowiem od poprzedniego sezonu jest trenerem Asseco Resovi Rzeszów.

Alberto Giuliani, trener, który ze Słowenii uczynił siatkarską potęgę

Włoch to bardzo utytułowany szkoleniowiec. Na swoim koncie jako trener ma on Puchar CEV, trzy mistrzostwa Włoch i wicemistrzostwa, Puchar Włoch i trzy Superpuchary, a także Superpuchar Turcji oraz wielkie sukcesy z reprezentacją Słowenii.

To właśnie Alberto Giuliani wprowadził ten zespół na europejskie salony. Wcześniej Słoweńcy nie potrafili nawet zakwalifikować się na mistrzostwa świata. Co prawda na mistrzostwach Europy wywalczyli srebrny medal w 2015 roku, ale to właśnie z Włochem sięgnęli po dwa kolejne wicemistrzostwa.

W związku z wakatem na posadzie selekcjonera reprezentacji Polski, choć jeszcze nieoficjalnym, bo PZPS musi to potwierdzić, ale szanse zatrzymanie Vitala Heynena są bliskie zeru (więcej tutaj), to właśnie Giuliani może okazać się bardzo mocnym kandydatem do poprowadzenia naszych mistrzów świata.

Włoch poprowadzi reprezentację Polski? Konieczne do spełnienia są dwa warunki

Aby Alberto Giuliani został zatrudniony, przede wszystkim musi zgłosić się do konkursu organizowanego przez PZPS. Ponadto związek musiałby zaakceptować łączenie przez trenera roli szkoleniowca Asseco Resovi Rzeszów i selekcjonera reprezentacji Polski. Do tej pory nasza federacja bardzo niechętnie patrzyła na takie rozwiązanie, mimo że jest ono powszechne.

Bez wątpienia, jeśli już Giuliani zdecyduje się, wówczas będzie bardzo dużym faworytem do roli nowego opiekuna polskiej kadry. Zdaniem serwisu Interia taka możliwość wydaje się bardzo realna.

Chęć prowadzenia reprezentacji Polski mieli już wyrazić Nikola Grbić (Sir Safety Perugia) i Lorenzo Bernardi (Gas Sales Bluenergy Piacenza). Ponadto w gronie potencjalnych następców Vitala Heynena wymieniani są Andrea Gardini (Jastrzębski Węgiel) i Igor Kolaković (Aluron CMC Warta Zawiercie), a także polscy szkoleniowcy, Michał Winiarski (Trefl Gdańsk), Mariusz Sordyl (Dynamo Kijów) i Jakub Bednaruk (Czarni Radom).

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane