Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN!
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:44

Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN!

Pilne sport
Jakub Kaminski/East News

Cezary Kulesza został wybrany nowym prezesem PZPN-u! Wieloletni właściciel i prezes Jagiellonii Białystok pokonał w środowym głosowaniu byłego reprezentanta Polski Marka Koźmińskiego.

  • Cezary Kulesza został nowym prezesem PZPN-u!

  • Wieloletni właściciel i prezes Jagiellonii Białystok zdobył 92 ze 115 głosów

  • Nowy prezes PZPN-u pokonał w wyborach Marka Koźmińskiego

PZPN w środę zakończył dziewięcioletnie rządy Zbigniewa Bońka na fotelu prezesa Związku. Początkowo druga kadencja byłego zawodnika Juventusu Turyn czy AS Romy miała się zakończyć w ubiegłym roku, ale została przełożona ze względu na pandemię koronawirusa.

Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN-u!

Od miesięcy wiadomo było, że w wyborach wystartują Cezary Kulesza, wieloletni właściciel i prezes Jagiellonii Białystok, a także Marek Koźmiński, były piłkarz i reprezentant Polski, który pojechał z kadrą na mistrzostwa świata w Korei i Japonii.

Obaj kandydaci od dziewięciu lat zasiadali w zarządzie PZPN-u. Kulesza w 2016 roku został wiceprezesem ds. piłkarstwa profesjonalnego. Do tego jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Ekstraklasy.

Od kilku tygodni media większe szanse na zwycięstwo dawały Kuleszy, a w ostatnich dniach mówiono o tym, że tylko katastrofa jest w stanie mu odebrać zwycięstwo. Z kolei Koźmińskiemu zarzucano, że jest "protegowanym" Bońka.

Miażdżące zwycięstwo Kuleszy nad Koźmińskim

Kulesza szczególnie wielkie poparcie miał zebrać wśród związków wojewódzkich i zdaniem mediów wybory miały być tylko formalnością. Od kilku dni informowano, że 59-latek może być niemal pewnym zwycięstwa w wyborach.

Na środowym zebraniu nie było zaskoczenia. Kulesza uzyskał 92 ze 115 głosów i z miażdżącą przewagą został nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Koźmiński w głosowaniu otrzymał jedynie 23 głosy.

- Dziękuję za ogromny kredyt zaufania, który od Was otrzymałem. Traktuję tę funkcję, jako największe wydarzenie w moim życiu. Zapraszam wszystkich do współpracy, którym leży na sercu dobro polskiej piłki. Musimy przeprowadzić szereg zmian, aby dalej się rozwijać. Wierzę, że działając wspólnie osiągniemy sukcesy. Dziękuję wszystkim za oddane głosy. Obiecuję ciężką pracę i proszę Was o wsparcie, bo łączy nas piłka - powiedział Kulesza zaraz po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Udział w głosowaniu wzięło 118 delegatów. Oddano 116 głosów, w tym jeden nieważny. 60 delegatów pochodzi ze związków wojewódzkim, 50 to przedstawiciele klubów zawodowych Ekstraklasy oraz 1. Ligi. Trzy głosy należą do Stowarzyszenia Trenerów Piłki Nożnej, po dwa mają przedstawiciele futsalu i piłki nożnej kobiet, a jeden głos należy do środowiska sędziów. Do wygrania potrzeba uzyskać zwykłą większość, czyli 60 głosów.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane