Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Chińczycy ogłosili się zwycięzcami igrzysk. Sami ułożyli sobie tabelę medalową
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:44

Chińczycy ogłosili się zwycięzcami igrzysk. Sami ułożyli sobie tabelę medalową

EN 01486400 0362

Igrzyska olimpijskie w Tokio zakończyły się już kilka dni temu, jednak rywalizacja najlepszych zawodników świata wciąż wzbudza wielkie emocje. Świat obiegła wiadomość o szokującym zachowaniu Chińczyków, którzy postanowili obwołać się zwycięzcami klasyfikacji medalowej, choć faktycznie zajęli drugie miejsce za Amerykanami. W Chinach stworzono jednak własną tabelę medalową, którą uważa się za oficjalną.

• Chińczycy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zajęli drugie miejsce w tabeli medalowej za plecami zawodników z USA

• Takiego stanu rzeczy nie zaakceptowały Komunistyczna Partia Chin i państwowa telewizja CCTV

• Chińczycy przygotowali swoją wersję tabeli medalowej, w której to oni zostali zwycięzcami

Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio najwięcej medali wywalczyli reprezentanci USA. Z takim wynikiem nie mogą pogodzić się jednak Chińczycy. Stworzyli oni własną tabelę medalową i obwołali się zwycięzcami IO w Tokio.

Kuriozalne działania Chińczyków. Obwołali się zwycięzcami igrzysk

Igrzyska olimpijskie w Tokio zakończyły się już ponad tydzień temu, jednak nadal są miejsca na świecie, gdzie rywalizacja wzbudza wielkie emocje. Tak jest zdecydowanie w Chinach. Kraj ten zajął drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, jednak jest to wynik niewystarczający dla rządzących.

Na japońskich arenach najlepsi okazali się zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych. Reprezentanci USA zdobyli łącznie 113 medali (39 złotych, 41 srebrnych i 33 brązowe). Chińczycy wywalczyli natomiast 89 krążków (39 złotych, 32 srebrne i 18 brązowych). Trzecie miejsce zajęli Japończycy z dorobkiem 58 medali (27 złotych, 14 srebrnych i 18 brązowych).

Zarządzana przez Komunistyczną Partię Chin państwowa telewizja CCTV przedstawiła jednak własną wersję tabeli medalową, z której wynika, że to właśnie reprezentanci Chin zdobyli w Tokio najwięcej medali. Stało się tak, gdyż Chińczycy do swoich wyników doliczyli także medale zdobyte przez Hongkong, Tajwan oraz Makau.

To szokujące zachowanie, gdyż Tajwan chce być niepodległym państwem. Hongkong i Makau natomiast to specjalne regiony administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej. Zarówno Hongkong, Tajwan, jak i Makau uważane są przez MKOl za oddzielne komitety olimpijskie. Chińczycy zignorowali zupełnie ten fakt.

Według przygotowanej przez nich tabeli reprezentanci Chin zdobyli o dwa złote medale, niż faktycznie miało to miejsce. Doliczyli sobie także pięć srebrnych krążków i dziewięć brązowych. Według ich wersji dorobek Chińczyków wygląda następująco: 41 złotych medali, 37 srebrnych i 28 brązowych.

Chińczycy "odebrali" medale innym reprezentacjom

Warto również dodać, że Chińczycy uszczuplili dorobek medalowy Stanów Zjednoczonych. W prezentowanej przez państwową telewizję tabeli zawodnicy USA mają o jeden złoty i dwa srebrne medale mniej. Japończykom odjęto natomiast jeden brązowy krążek.