Dawid Kubacki Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kamil Stoch drugi w Rasnovie. Kubacki i Żyła także blisko podium

19 Luty 2021 Mateusz DziubińskiMateusz Dziubiński

Dawid Kubacki zaprezentował się najlepiej z polskich skoczków w pierwszej serii konkursu Pucharu Świata w Rasnovie. 30-latek uplasował się na trzeciej pozycji tuż za plecami Halvora Egnera Graneruda i Manuela Fettnera. Wysoko znaleźli się również Kamil Stoch i Piotr Żyła, których strata do lidera wynosiła jedynie pięć punktów. Ostatecznie to Kamil Stoch zajął najlepsze miejsce spośród Polaków. Skoczek z Zębu oddał najdłuższy skok konkursu i zakończył zawody na drugim miejscu po dyskwalifikacji dla pierwotnego zwycięzcy Halvora Egnera Graneruda.

Dawid Kubacki oddał świetny skok w pierwszej serii piątkowych zawodów w Rasnovie. Kubacki osiągnął 95,5 m i uplasował się na trzecim miejscu ze stratą zaledwie punktu do liderów. Na pierwszym miejscu znaleźli się wspólnie Halvor Egner Granerud i Manuel Fettner. Blisko najlepszej trójki znaleźli się też Kamil Stoch i Piotr Żyła.

Dawid Kubacki najlepszy z Polaków po pierwszej serii w Rasnovie

Do drugiej serii zawodów w Rasnovie awansowało sześciu Polaków. Odpadł jedynie Paweł Wąsek, który bardzo pechowo zajął 31. miejsce. W drugiej odsłonie piątkowych zawodów skoki mogli oddać natomiast Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jakub Wolny i Andrzej Stękała.

Andrzej Stękała w drugiej swojej próbie w piątkowych zawodach osiągnął odległość 90 m. Niestety nie pozwoliło mu to poprawić swojej pozycji z pierwszej serii. Stękała spadł za plecy Haagena z Austrii i Klimova z Rosji. Po chwili wyprzedzili go kolejni zawodnicy.

Świetny występ Polaków w pierwszej serii konkursu w RasnovieŚwietny występ Polaków w pierwszej serii konkursu w RasnovieCzytaj dalej

Po kilkunastu minutach szansę poprawienia swojego skoku z pierwszej serii dostał Klemens Murańka. 26-latek osiągnął w pierwszej próbie 93 metry. W drugim skoku Murańka skoczył tylko 89,5 m i również nie utrzymał swojej pozycji.

Kolejnym z Polaków, który pojawił się na rozbiegu, był Jakub Wolny. Niestety bardzo krótka odległość 85,5 m. Stało się jasne, że Jakub Wolny nie utrzyma wysokiej pozycji, którą wywalczył w pierwszej serii.

Kamil Stoch oddał najdłuższy skok konkursu i awansował na podium

Po chwili na belce startowej zasiadł Piotr Żyła. Ulubienic kibiców oddał bardzo długi skok. 96 metrów w rewelacyjnym stylu dało Żyle prowadzenie w konkursie.

Tuż po skoku Żyły na skoczni pojawił się Kamil Stoch. Lider polskiej kadry i najbardziej utytułowany polski skoczek ostatnich lat pofrunął jeszcze dalej niż jego kolega z reprezentacji. Stoch oddał najdłuższy skok konkursu i lądował na 97,5m. Pewne prowadzenie w konkursie i poprzeczka wysoko zawieszona rywalom.

Stocha z pozycji lidera zepchnął jednak po chwili Ryoyu Kobayashi, który w ostatnich skokach prezentuje wysoką formę. W międzyczasie pojawiła się informacja o dyskwalifikacji Markusa Eisenbichlera. Niemiec skakał z nieregulaminowym kombinezonem.

Występ Polaków w Rasnovie w piątkowych zawodach zakończył Dawid Kubacki. 95 metrów pozwoliło 30-latkowi zająć jedynie czwarte miejsce przed skokami Graneruda i Fettnera. Kubacki spadł za plecy Kamila Stocha, który jak się po chwili okazało, wskoczył na podium po słabszej próbie Manuela Fettnera. Doświadczony Austriak spadł na 8.miejsce.

Po chwili skok oddał Halvor Egner Granerud. Lider Pucharu Świata uzyskał w drugiej próbie 96,5 m, co wystarczyło mu do utrzymania prowadzenia. Norweg jednak długo nie mógł cieszyć się z wygranej. Kilka minut po zakończeniu zawodów zakomunikowano, że Norweg skakał w nieregulaminowym kombinezonie i został zdyskwalifikowany. Dzięki temu Kamil Stoch przesunął się na drugie miejsce. Awans zanotowali także Dawid Kubacki i Piotr Żyła, którzy zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Następny artykuł