Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Igrzyska olimpijskie oficjalnie otwarte
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:42

Igrzyska olimpijskie oficjalnie otwarte

Projekt bez tytułu (88)
twitter.com/@Tokyo2020

Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie zostały otwarte. Na stadionie narodowym Japonii odbyła się ceremonia otarcia. Jej głównym motywem była walka świata z pandemią koronawirusa, ale jednocześnie Japończycy pokazali swoje zaawansowanie technologiczne. Znicz olimpijski zapaliła tenisistka Naomi Osaka.

  • Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie się rozpoczęły

  • Na Stadionie Narodowym w stolicy Japonii odbyła się ceremonia otwarcia

  • Polaków na olimpiadę wprowadzili Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski, a znicz olimpijski zapalił

Już są! Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie ruszyły. Opóźnione o rok z powodu pandemii koronawirusa, przy pustych trybunach, ale są. W piątek o godzinie 13 rozpoczęła się ceremonia otwarcia drugich w historii igrzysk w Tokio.

Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo czy cała impreza się odbędzie. Japonia zmaga się z kolejną falą zakażeń, a organizatorzy zapowiedzieli, że mogą odwołać imprezę na 11 godzin przed jej rozpoczęciem. Na szczęście tak się nie stało.

Igrzyska olimpijskie oficjalnie otwarte

Od początku organizatorzy ceremonii otwarcia nawiązali do sytuacji pandemicznej, która rok temu nawiedziła świat. Pokazali ludzi i sportowców, którzy z powodu obostrzeń musieli być i trenować w odosobnieniu. Poświęcono nawet minutę ciszy wszystkim zmarłym z powodu pandemii.

Dla Japończyków to już drugie letnie igrzyska olimpijskie w historii, do czego nawiązali także ceremonii otwarcia. Na Stadionie Narodowym pojawiły się koła olimpijskie wykonane z drzew zasianych przy okazji organizacji imprezy w 1964 roku.

Już niespełna pół godziny po rozpoczęciu ceremonii na płytę zaczęli wchodzić sportowcy wszystkich państw biorących udział w igrzyskach. Na wyjście naszych sportowców musieliśmy poczekać dłuższą chwilę. Biało-Czerwoni wyszli na płytę stadionu jako 165. reprezentacja, a chorążymi kadry byli Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski.

Efektowne otwarcie igrzysk w Tokio

Po ponad godzinie parady sportowców przyszedł czas na złożenie przysięgi olimpijskiej. W tym roku zgodnie z dążeniem MKOl-u do równouprawnienia przysięgę w imieniu sportowców oraz sędziów składali przedstawiciele kobiet i mężczyzn.

W kolejnej części Japończycy udowodnili, że rozpoczynające się igrzyska będą pokazem najnowszych technologii. Nad Stadion wzniosło się logo imprezy złożone z dronów, które przekształciło się w obrys ziemi.

Kilka minut po godzinie 16 prezydent MKOl-u Thomas Bach poprosił Cesarza Japonii Naruhito, który wypowiedział długo wyczekiwane słowa: igrzyska olimpijskie uważam za otwarte. Chwilę później sześciu przedstawicieli kontynentów wniosło na płytę boiska flagę olimpijską.

Całą ceremonię otwarcia zwieńczyło zapalenia znicza olimpijskiego. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła Naomi Osaka, tenisistka, która zagra na turnieju olimpijskim. Tym samym igrzyska w Tokio zostały oficjalnie otwarte.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane