Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Jury podjęło decyzję. Wybrano zwycięzcę Złotej Piłki
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:54

Jury podjęło decyzję. Wybrano zwycięzcę Złotej Piłki

Projekt bez tytułu - 2021-10-25T142135.666
FRANCK FIFE/AFP/East News

Złota Piłka już pod koniec listopada zostanie wręczona najlepszemu piłkarzowi na świecie w 2021 roku. Szansę na statuetkę ma Robert Lewandowski, który znalazł się w gronie 30. nominowanych. Jury tylko do niedzieli mogło przesyłać swoje głosy do organizatora "France Football". Duża część z nich miała czekać do ostatniej minuty.

Złota Piłka po roku przerwy ponownie zostanie przyznana. W ubiegłym roku organizator, francuski magazyn "France Football" odwołał plebiscyt, ze względu na pandemię koronawirusa. To był pierwszy rok w historii nagrody, kiedy statuetka nie została wręczona.

Złota Piłka: Jury oddało głosy

Ta decyzja wzbudziła wtedy wielkie emocje u polskich kibiców. W 2020 roku wielkim faworytem był Robert Lewandowski, który zdobył z Bayernem Monachium potrójną koronę, a do tego został królem strzelców we wszystkich trzech rozgrywkach.

Kapitan Biało-Czerwonych jest także jednym z faworytów do zdobycia trofeum. Lewandowski w ubiegłym sezonie pobił rekord strzelecki legendarnego Gerda Müllera i zakończył sezon Bundesligi z dorobkiem 41. trafień. Do tego zdobył swoje dziewiąte w karierze mistrzostwo Niemiec.

Polak w tym roku znalazł się wśród 30. nominowanych do prestiżowej nagrody i ponownie znajduje się w gronie ścisłych faworytów do jej zdobycia. Najlepszego piłkarza 2021 roku poznamy podczas gali 29 listopada.

Lewandowski z szansą na historyczne osiągnięcie

Jury swoje głosy mogło przekazywać tylko do niedzieli. Francuskie "L'Equipe" poinformowało, że aż 25% z nich czekało z odesłaniem swoich głosów do ostatniej chwili. To oznacza, że kolejne osiągnięcia z tego sezonu nie będą miały już wpływu na przebieg plebiscytu.

Nagrodę od lat wybierają dziennikarze sportowi ze 185. państw na świecie. Każdy z nich wybiera najlepszą piątkę, której przyznaje 6, 4, 3, 2 i 1 punkt, wybierając z listy nominowanych. Polskę od lat reprezentuje Maciej Iwański z TVP Sport.

Lewandowski w gronie nominowanych znalazł się już po raz szósty. Po raz pierwszy w najlepszej "30" znalazł się w 2013 roku, ale wtedy zajął 13. miejsce. Najwyżej był w 2015 roku, kiedy znalazł się na czwartym miejscu.

Lewandowski w tym roku będzie miał szansę poprawić osiągnięcie Kazimierza Deyny i Zbigniewa Bońka, którzy w plebiscycie stawali na najniższym stopniu podium. To najlepsze wyniki polskich zawodników w historii nagrody.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane