Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Kluby negocjują na temat utworzenia Superligi. To koniec Ligi Mistrzów?
Piotr Bernaciak
Piotr Bernaciak 19.03.2022 07:31

Kluby negocjują na temat utworzenia Superligi. To koniec Ligi Mistrzów?

Liga Mistrzów Superliga
Swiat Sportu

Liga Mistrzów w tym sezonie przynosi nam bardzo dużo emocji, a dwumecz Bayernu Monachium z Paris Saint-Germain był tego znakomitym przykładem. Niestety, wiele wskazuje na to, że już wkrótce nie będzie nam dane oglądać wyczynów najlepszych europejskich drużyn właśnie w tych rozgrywkach. Wszystko przez plany władz klubów z europejskiej czołówki, które chcą doprowadzić do rewolucji w rozgrywkach.

Wiele bowiem wskazuje na to, że niebawem ogłoszona zostanie Superliga. Media od kilku godzin przekonują o trwających dyskusjach pomiędzy włodarzami dwunastu klubów i o nagłym spotkaniu w siedzibie UEFA, podczas którego ma zostać ustalone, w jaki sposób odpowiedzieć na deklarację słynnych klubów. 

Wiele wskazuje na to, że kluby ostatecznie wypowiedzą współpracę z UEFA, a być może nawet kompletnie odejdą z europejskiej federacji. Dziennikarze informują o szczegółach sensacyjnego zwrotu akcji w sprawie rewolucji w Lidze Mistrzów.

Liga Mistrzów przechodzi wielkie zmiany

Na dziś dowiedzieliśmy się, że Manchester United, Liverpool, Arsenal, Manchester City, Chelsea, Tottenham, FC Barcelona, Real Madryt, Atletico Madryt, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus mają ogłosić swoją grę w nowopowstałej Superlidze. Co zadziwiające, w tym gronie brakuje drużyn niemieckich i francuskich.

Pierwsze doniesienia wskazują na brak zdecydowania choćby Paris Saint-Germain, które pozostaje w dobrych relacjach z europejską federacją i chce kontynuować grę w Lidze Mistrzów. Wspomniane kluby chcą natomiast zrezygnować z możliwości występów w Champions League i założyć własne rozgrywki.

Co więcej, miałyby one występować w nich stale, a nie na zasadzie awansów. Do grona drużyn z elity nie dałoby się tym samym awansować poprzez rozgrywki ligowe, wstępne doniesienia mówią o tym, że nie zostaną zorganizowane żadne eliminacje do nowych rozgrywek. Nie oznacza to natomiast, że kolejne zespoły nie mogą skorzystać z zaproszenia. Trudno wyobrazić sobie Superligę bez m.in. Bayernu Monachium czy Borussii Dortmund.

Rezygnacja z gry w Lidze Mistrzów prawdopodobnie jest odpowiedzią na obecny podział pieniędzy z praw telewizyjnych, który kompletnie nie odpowiada klubom z czołówki. Ich włodarze twierdzą, że finanse nie są dzielone sprawiedliwie i chcą założyć własne rozgrywki, gdzie będą mogli sami decydować o finansach.

Powstanie Superliga

Póki co nie wiadomo, czy Superliga ostatecznie powstanie, czy jednak jest to wyłącznie forma postraszenia UEFA i powstania nowego argumentu w trosce o kolejne zarobki. Na ten moment wciąż oczekujemy na oświadczenie klubów.

W siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie trwa pilne zebranie władz europejskiego futbolu. Debatują oni nad potencjalną odpowiedzią na zamiary słynnych klubów.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane