Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Łukasz Fabiański skomentował decyzję Paulo Sousy
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:38

Łukasz Fabiański skomentował decyzję Paulo Sousy

Projekt bez tytułu - 2021-06-05T162605.550
Beata Zawadzka/East News

Łukasz Fabiański już od kilku miesięcy wie, że w trakcie Euro 2020 będzie zmiennikiem Wojciecha Szczęsnego. Polski bramkarz na sobotniej konferencji prasowej skomentował tę decyzję Paulo Sousy i swoją pozycję w drużynie. Nie zabrakło także pytań o jego koniec kariery w reprezentacji.

  • Łukasz Fabiański odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas sobotniej konferencji prasowej

  • Bramkarz West Hamu już od kilku tygodni wie, że podczas Euro 2020 będzie zmiennikiem Wojciecha Szczęsnego

  • Przy okazji 36-latek odpowiedział na pytania dotyczące swojej kariery i przyszłości w kadrze

Łukasz Fabiański razem z reprezentacją Polski szykuje się do startu na mistrzostwach Europy. Dla 36-letniego bramkarza to będzie już piąty wielki turniej i trzecie Euro w karierze. Podobnie jak w przypadku każdego z poprzednich turniejów Polak jedzie na turniej w roli drugiego bramkarza.

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski, Paulo Sousa już kilka tygodni temu zakomunikował, że pierwszym bramkarzem kadry na Euro 2020 będzie Wojciech Szczęsny. Fabiański na sobotniej konferencji prasowej wyjawił, że uszanował tę decyzję trenera, ale będzie walczył o swoją szansę.

Łukasz Fabiański o swojej roli w reprezentacji Polski

- Wielokrotnie odpowiadałem na ten temat. Powtórzę to jeszcze raz. Dla mnie nigdy nie miało to większego znaczenia. Bywałem w różnych sytuacjach. Kiedy ta informacja była przekazywana wcześniej, kiedy była przekazywana na dwa dni przed meczem. Myślę, że jestem na tyle doświadczony, żeby to ogarnąć. Pamiętam z własnego doświadczenia, niezależnie od decyzji, trzeba być przygotowanym - powiedział Fabiański.

Polski bramkarz podkreślił, że w przeszłości już kilka razy był w podobnej sytuacji. Zaznaczył, że ma motywację i chęci do dalszej pracy do walki o swoją pozycję w kadrze. Wyznał, że tym razem decyzję trenera przyjął ze spokojem, choć jak za znaczył, w przeszłości różnie bywało z tą reakcją, szczególnie u trenera Nawałki.

Fabiański w przeszłości musiał już wskakiwać do bramki w trakcie turnieju. Pięć lat temu we Francji musiał zastąpić Szczęsnego, który po pierwszym meczu grupowym miał kontuzję. Popularny "Fabian" na tym turnieju zaliczył swój debiut na mistrzostwach Europy, a cały turniej zakończył z czterema występami na koncie.

Zresztą Szczęsny nie najlepiej wspomina swoje występy na wielkich turniejach. W pierwszym meczu grupowym Euro 2012 z Grecją obejrzał czerwoną kartkę i zastąpił go Przemysław Tytoń, który później wyszedł w pierwszym składzie na mecze z Rosją i Czechami.

Fabiański zakończy reprezentacyjną karierę?

Z kolei trzy lata temu na mistrzostwach świata w Rosji bramkarz Juventusu, podobnie jak cała drużyna zaliczył słaby mecz z Senegalem i widocznie zawinił przy stracie drugiej bramki. W następnym meczu z Kolumbią przepuścił trzy bramki, aż w ostatnim spotkaniu z Japonią (1:0) wystąpił Fabiański.

Tylko na dwóch wielkich turniejach Fabiański nie zagra ani minuty. W 2006 roku został sensacyjnie powołany do kadry na mistrzostwa świata w Niemczech, ale tam był bramkarzem nr 3 za Arturem Borucem i Tomaszem Kuszczakiem. Dwa lata później na Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii był zmiennikiem Boruca i Wojciecha Kowalewskiego.

Tegoroczne mistrzostwa Europy to najprawdopodobniej ostatni wielki turniej w karierze Fabiańskiego. 36-letni bramkarz jest najstarszym zawodnikiem powołanym przez trenera Sousę na Euro 2020. W związku z tym pojawiają się spekulacje, że zawodnik zaraz po turnieju zakończy reprezentacyjną karierę.

- W obecnej chwili koncentruję przede wszystkim na tym Euro. To prawda, że jestem najstarszym zawodnikiem w tej reprezentacji, ale czuję się dobrze. Koncentruję się na przygotowaniach, a na dalsze myśli o mojej przyszłości w reprezentacji przyjdzie jeszcze czas - odpowiedział bramkarz reprezentacji Polski. Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane