Swiatsportu.pl

cos_opo/Twitter

Skoki narciarskie znalazły się w programie Igrzysk Europejskich 2023

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Skoki narciarskie są jedną z ukochanych dyscyplin Polaków, dlatego z pewnością wielu z nich ucieszy fakt, że w 2023 roku nasz kraj będzie gościł międzynarodową imprezę wysokiej rangi. Polska za dwa lata będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich, a w ich programie znalazły się właśnie skoki narciarskie. Na starcie będzie można spodziewać się największych gwiazd.

  • Polska w 2023 roku będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich

  • Do programu imprezy zostały włączone skoki narciarskie

  • Rywalizacja skoczków odbędzie się na kompleksie Średniej Krokwi w Zakopanem

Skoki narciarskie mają szczególne miejsce w sercach polskich kibiców. Zimą przed telewizorami gromadzą się miliony, aby obserwować poczynania naszych skoczków. Ta dyscyplina przechodzi przez swój złoty czas w historii, jeśli chodzi o Polskę, dlatego cieszy fakt, iż zostanie u nas zorganizowana międzynarodowa impreza.

Już w 2019 roku Kraków otrzymał organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Do tej pory ustalano program tych zawodów, a dokładniej dyscypliny, w których będą rywalizowali uczestnicy. Ostatecznie zadecydowano, że skoki narciarskie również pojawią na tych zawodach, co oznacza, iż można spodziewać się na skoczniach w Zakopanem największych gwiazd tego sportu.

Skoki narciarskie będą jedną z dyscyplin IE o 2023 roku

Większość konkurencji Igrzysk Europejskich będzie rozgrywana w Krakowie. Oczywiście w dawnej stolicy Polski próżno szukać skoczni narciarskich, a jako że zadecydowano, iż znajdą się one w programie imprezy, to rywalizacja odbędzie się na obiekcie Średniej Krokwi w Zakopane.

Zawody zostaną zorganizowane latem, zatem zawody zostaną rozegrane na igielicie. Mimo to można spodziewać się na starcie wielu czołowych skoczków, gdyż jak podkreśla dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertille, zawodnicy z pewnością ucieszą się z rywalizacji o większą stawkę, niż zawody Letniego Grand Prix.

- Nie możemy się doczekać zawodów w skokach narciarskich na igelicie podczas Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Wiem, że nasi zawodnicy ucieszą się z rywalizacji o wyższą stawkę w trakcie letniego sezonu. To z pewnością będzie dla wszystkich niezapomniane wydarzenie - podkreślił Włoch.

Na Średniej Krokwi rywalizować będą zarówno panie jak i panowie. Przewidziano pięć konkursów, którymi będą zawody indywidualne kobiet i mężczyzn, "drużynówki", a także "miksty". To pierwsza tak ważna rangą impreza skoków narciarskich seniorów w naszym kraju od mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które w 1962 roku odbyły się w Zakopanem.

Igrzyska Europejskie - co to jest?

Dla niektórych Igrzyska Europejskie mogą być czymś nowym, ale nic dziwnego, gdyż Kraków będzie gospodarzem III edycji tej imprezy. Pierwsza została zorganizowana w 2015 roku, a miastem organizującym te zawody było Baku.

Igrzyska rozgrywane są co cztery lata, a ich druga edycja odbyła się w Mińsku w 2019 roku. Jeśli chodzi o konkretne dyscypliny, to program zazwyczaj jest uzależniony od tego, jakie dyscypliny są popularne w danym kraju, dlatego była taka możliwość, aby podczas III edycji IE, której w 2023 roku gospodarzem będzie Kraków, zorganizować konkursy skoków narciarskich.

Zawody odbywają się rok przed letnią olimpiadą, dlatego dla wielu sportowców są one szansą na uzyskanie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie. Oczywiście skoczkowie narciarscy nie będą o takową walczyć, gdyż startują oni wyłącznie na zimowych igrzyskach. W tym sezonie "Biało-Czerwonych" czeka za to rywalizacja właśnie na zimowej olimpiadzie w Pekinie, na skoczniach, z którymi wiążą się pewne kontrowersje, o czym pisaliśmy dla Was tutaj .

Skoki narciarskie są 17. dyscypliną, która znalazła się w programie najbliższych Igrzysk Europejskich. Wcześniej potwierdzono rywalizację m.in. w łucznictwie, koszykówce 3x3, badmintonie, boksie, kajakarstwie, kolarstwie, pięcioboju nowoczesnym, strzelectwie, taekwondo i triathlonie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi:

Podobne artykuły

Skoki narciarskie

PZN zmienił decyzję ws. biletów na Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Piotr Żyła szczerze o Kamilu Stochu: on jest urodzony do tego sportu
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Eurosport ma dalej transmitować PŚ. Nie wiadomo, co z TVP
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Piotr Żyła zwyzywany przez niemieckiego dziennikarza po zdobyciu mistrzostwa świata
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Mistrzostwa Polski: Piotr Żyła ze złotym medalem! Kapitalne skoki Polaków w Zakopanem
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Wybitne występy Polaków w Pucharze Kontynentalnym
Czytaj więcej >
Aleksy Kiełbasa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail:  [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]