Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Media: PZPS podjął decyzję w sprawie trenera kadry kobiet. Znamy głównych kandydatów
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:57

Media: PZPS podjął decyzję w sprawie trenera kadry kobiet. Znamy głównych kandydatów

Reprezentacja Polski PZPS trener
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Reprezentacja Polski siatkarek już niedługo pozna swojego nowego selekcjonera. Do konkursu Polskiego Związku Piłki Siatkowej zgłoszenie wysłało aż 24. szkoleniowców. Media donoszą, że z tego grona Związek z tego grona wybrał już trzech głównych kandydatów, z których wybrany zostanie szkoleniowiec Biało-Czerwonych.

Reprezentacja Polski siatkarek od początku września pozostaje bez szkoleniowca po tym, jak po sześciu latach pracy z kadrą pożegnał się trener Jacek Nawrocki. Podobnie wygląda sytuacja z reprezentacją mężczyzn, którą opuścił trener Vital Heynen.

Reprezentacja Polski: PZPS podjął pierwsze decyzje w sprawie selekcjonera

Nowych szkoleniowców obu reprezentacji wybierze zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który został wybrany pod koniec września. W październiku nowe władze ogłosiły, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, selekcjonerzy zostaną wybrani na drodze konkursu.

Ten w przypadku reprezentacji kobiet cieszył się dużo większym zainteresowaniem niż w przypadku kadry mężczyzn. Swoje kandydatury do prowadzenia naszych siatkarek wysłało aż 24. szkoleniowców. Wśród nich znalazł się tylko jeden Polak, Grzegorz Wagner.

Wszystko wskazuje na to, że nowy selekcjoner kadry kobiet będzie pochodził z półwyspu Apenińskiego. Włoski dziennik "La Gazzetta dello Sport" przekazał, że PZPS podjął już pierwsze decyzje w sprawie wyboru nowego selekcjonera polskiej kadry kobiet.

Trzech kandydatów do objęcia kadry

Zdaniem dziennika w grze o posadę selekcjonera polskich siatkarek pozostało już tylko trzech kandydatów. Nowym szkoleniowcem Biało-Czerownym ma zostać ktoś z trójki: Massimo Barbolini, Stefano Lavarini i Daniele Santarelli.

Z tej trójki największe doświadczenie ma Barbolini, który w 2007 i 2009 roku poprowadził Włoszki do mistrzostwa Europy, a w 2007 i 2011 roku do zwycięstwa w Pucharze Świata. Do tego od ubiegłego roku prowadzi gwiazdę polskiej kadry Magdalenę Stysiak we włoskim Savino Del Bene Scandicci.

Lavarini ma zdecydowanie większe doświadczenie w prowadzeniu żeńskich zespołów klubowych. W swoim dorobku ma m.in. Puchar Włoch, mistrzostwo Brazylii, czy dwa Klubowe Mistrzostwa Ameryki Południowej. Z kadrą Korei Południowej dwa lata temu zajął trzecie miejsce na mistrzostwach Azji, a w tym roku poprowadził ją do półfinału igrzysk olimpijskich w Tokio.

Z kolei Santarelli poprowadził Imoco Volley Conegliano trzy razy do mistrzostwa Włoch, cztery razy do Superpucharu i dwukrotnie do Pucharu Włoch. W tym roku prowadzony przez niego zespół zdobył Ligę Mistrzyń. Od 2018 roku prowadzi także reprezentację Chorwacji, z którą w tym roku zdobył srebro Ligi Europejskiej.

Niezależnie od tego, kto zostanie selekcjonerem naszej kadry, już w pierwszym roku czekać go będzie niezwykle trudne zadanie. Na przełomie sierpnia i września Biało-Czerwone zagrają na mistrzostwach świata, które odbędą się w Polsce i Holandii.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane