Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Nie żyje Antoni Nieroba, legenda Ruchu Chorzów
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 08:00

Nie żyje Antoni Nieroba, legenda Ruchu Chorzów

Zmarł świeczka webandi pixabay
pixabay.com/webandi

Nie żyje Antoni Nieroba, legendarny piłkarz Ruchu Chorzów i były reprezentant Polski. Przykrą wiadomość o śmierci ikony polskiej piłki przekazał w piątek właśnie klub z Chorzowa. Antoni Nieroba zmarł w wieku 82 lat. 

  • W piątek niezwykle smutne informacje przekazał kibicom Ruch Chorzów

  • W wieku 82 lat zmarł Antoni Nieroba, legenda klubu, polskiej ligi i były reprezentant Polski

  • Nieroba to jeden z najważniejszych i najlepszych piłkarzy, którzy występowali w barwach “Niebieskich” w czasach świetności klubu

Nie żyje jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiej ligi Antoni Nieroba. Legendarny piłkarz Ruchu Chorzów odszedł w wieku 82 lat. Sportowa polska pogrążyła się w żałobie, bowiem Nieroba był prawdziwą legendą.

Nie żyje Antoni Nieroba, legenda Ruchu Chorzów i polskiej ligi

Bardzo smutne informacje dotarły do nas w piątkowe popołudnie. Ruch Chorzów przekazał za pośrednictwem swojej strony internetowej, że w wieku 82 lat zmarł Antoni Nieroba, wieloletni piłkarz “Niebieskich” i reprezentant Polski. Zawodnik występujący z powodzeniem w pomocy, jak i na obronie na zawsze zapisał się w historii polskiego futbolu.

- Całej Rodzinie Pana Antoniego, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje. Cała "Niebieska" Rodzina okryła się żałobą… - czytamy w komunikacie Ruchu Chorzów. 

Antoni Nieroba to absolutny rekordzista, jeśli chodzi o drużynę Ruchu Chorzów. Rozegrał on dla klubu aż 401 spotkań. 347 w pierwszej lidze (czyli dzisiejszej Ekstraklasie), 36 w Pucharze Polski, 12 w Pucharze Intertoto i 6 w Pucharze UEFA. W pierwszej drużynie spędził aż 17 sezonów i również pod tym względem nie ma sobie równych.

Z “Niebieskimi” dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski. Było to w 1960 i 1968 roku. Co ciekawe w swoim dorobku miał także wygraną w słynnym Pucharze Karla Rappana (późniejszym Pucharze Intertoto). Ruch Chorzów wypożyczył go do Polonii Bytom specjalnie na ten turniej w sezonie 1964/1965.

W 1972 roku zakończył swoją obfitującą w sukcesy przygodę z Ruchem Chorzów i wyjechał do Francji. Tam został zawodnikiem LB Chateauroux, w którym występował przez dwa lata. W 1974 roku zakończył karierę piłkarską. 

Nieroba następnie wrócił do Polski i ukończył kurs trenerski na katowickiej AWF. Prowadził następnie takie drużyny, jak Rozwój Katowice, LB Chateauroux, Uranię Kochłowice i AKS Chorzów. W 2017 roku otrzymał nagrodę imienia Gerarda Cieślika, przyznawaną najwybitniejszym postaciom w historii Ruchu Chorzów.

Odszedł były reprezentant Polski

Antoni Nieroba rozegrał także 17 spotkań w reprezentacji Polski. W koszulce z orłem na piersi zadebiutował w 1959 roku we Wrocławiu w spotkaniu z Izraelem (7:2). Ostatni raz w “Biało-Czerwonych” barwach zagrał w 1967 roku w starciu z Rumunią (0:0), które odbyło się w Krakowie. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane