Swiatsportu.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski
  • Reprezentacja Polski szczypiornistów na początku maja wywalczyła awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy

  • W czwartek Biało-Czerwoni poznali swoich grupowych rywali na węgiersko-słowackim turnieju

  • Podopieczni Patryka Rombla trafili do grupy D, gdzie zagrają z Niemcami, Białorusią i Austrią

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych na początku maja wywalczyli awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Biało-Czerwoni zajęli w swojej grupie eliminacyjnej trzecie miejsce za Holandią i Słowenią.

Podopieczni selekcjonera Patryka Rombla awans zawdzięczają głównie heroicznemu zwycięstwu 27:26 nad Słowenią, wywalczonemu w ostatniej sekundzie spotkania. Dzięki niemu Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce, premiowane awansem, w klasyfikacji drużyn z trzeciego miejsca.

Reprezentacja Polski poznała grupowych rywali przyszłorocznych mistrzostw Europy

Reprezentanci Polski byli losowani z ostatniego, czwartego koszyka, co zapowiadało, że mogą trafić na potęgi szczypiorniaka. Biało-Czerwoni byli losowani jako jedni z ostatnich i mogli trafić do grupy C, do której trafiły: Chorwacja, Francja i Serbia.

Jednak po raz kolejny w ostatnich dniach los uśmiechnął się do podopiecznych trenera Rombla. Polacy trafili do grupy D, gdzie zagrają z Niemcami, Austrią i Białorusią. Udało się uniknąć potęg, ale o awans do następnej fazy nie będzie wcale łatwo.

- Trafiłem z moimi przypuszczeniami, bo chciałem zagrać w grupie z Niemcami i Austriakami. Myślę, że możemy być zadowoleni z losowania. Aczkolwiek na tym poziomie wszystkie drużyny prezentują wyskoki poziomi. Będziemy walczyć i wierzę w to, że możemy wygrać z każdym przeciwnikiem - powiedział po losowaniu bramkarz polskiej kadry Adam Morawski cytowany przez stronę Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Patrząc na historyczne statystyki Biało-Czerwoni są faworytem spotkań z Austrią i Białorusią. Z tymi pierwszymi Polacy rozegrali 23 spotkania, 16 z nich wygrali, 6 przegrali i jedno zremisowali. Z naszymi wschodnimi sąsiadami również rozegraliśmy 23 spotkania, ale wygraliśmy 18, 4 przegraliśmy i zaliczyliśmy jeden remis.

Los łaskawy dla Polaków

Najgorzej wygląda za to bilans Polaków z kadrą naszych zachodnich sąsiadów. Łącznie Polacy rozegrali 63 spotkania z reprezentacją Niemiec i RFN, wygrali 20 z nich, 38 przegrali i zaliczyli 5 remisów.

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy szczypiornistów zorganizują Węgry i Słowacja. Gospodarze obok finalistów tegorocznych mistrzostw świata Hiszpanii i Chorwacji mieli pewny udział w turnieju.

W pierwszej fazie udział wezmą 24 drużyny, które w czwartek zostały podzielone na sześć czterozespołowych grup. Awans do kolejnej fazy wywalczą tylko dwie najlepsze z każdej grupy. Turniej potrwa od 13 do 30 stycznia 2022 roku.

Dla Biało-Czerwonych to dziesiąte mistrzostwa Europy, w których biorą udział. Rok temu na turnieju w Austrii, Norwegii i Szwecji zajęliśmy 21. miejsce. Najlepszy występ na europejskim czempionacie zaliczyli w 2010 roku, kiedy zajęli miejsce tuż za podium.

Grupa A: Słowenia, Dania, Macedonia Północna, CzarnogóraGrupa B: Portugalia, Węgry, Islandia, HolandiaGrupa C: Chorwacja, Serbia, Francja, UkrainaGrupa D: Niemcy, Austria, Białoruś, PolskaGrupa E: Hiszpania, Szwecja, Czechy, Bośnia i HercegowinaGrupa F: Norwegia, Rosja, Słowacja, Litwa

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi:

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Nasze piłkarki ręczne poznały rywalki na MŚ 2021
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Polskie szczypiornistki zagrają na MŚ 2021. Dostały dziką kartę
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?
Czytaj więcej >
Łukasz Kowalski

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]