Swiatsportu.pl

East News

Piotr Żyła prowadzi na półmetku MŚ w Oberstdorfie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Bernaciak

Skoki narciarskie mężczyzn w Oberstdorfie rozpoczęły się już wczoraj od kwalifikacji, które bez większych problemów wygrał Halvor Egner Granerud. Norweg pokazał, że na niemieckiej ziemi interesuje go wyłącznie złoto w mistrzostwach świata w skokach narciarskich. Jego plany zepsuć chciał reprezentant gospodarzy Markus Eisenbicher, ale także Polacy, z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim na czele. Kwalifikacje nie były jednak tak optymistyczne.

Polacy zaprezentowali się w nich nieźle, ale mimo wszystko nie zdołali zameldować się choćby na podium. Fani liczyli, że w konkursie rozpoczynającym się o 16.30 przyjdzie nam zobaczyć znacznie lepsze występy Biało-czerwonych. Zwłaszcza Dawid Kubacki mógł mieć nadzieje na poprawienie swojego rezultatu z 2019 roku, kiedy w drugiej serii zdołał awansować z 27. na 1. miejsce i został mistrzem świata na skoczni normalnej.

O taki rezultat było jednak bardzo trudno. Wszystko przez nieprawdopodobną formę Halvora Egnera Graneruda, rewelacyjnego Norwega, który w poprzednim sezonie zdobył zaledwie kilka punktów w Pucharze Świata, natomiast w tym prawdopodobnie nic i nikt nie powstrzyma go przed sięgnięciem po Kryształową Kulę.

Skoki narciarskie w Oberstdorfie. Przeciętne skoki Polaków

Pierwsza seria w Oberstdorfie rozpoczęła się od dość niepokojącego upadku Eetu Nousiainena, który jednak zdołał opuścić skocznię o własnych siłach. Kibice obawiali się o dalszy przebieg zawodów, jednak na szczęście był to jedynie nieszczęśliwy wypadek, który nie miał najmniejszych konsekwencji. Po chwili doszło do dość nieprzewidywanych wydarzeń, które poskutkowały dobrymi skokami zawodników uznawanych za "średniaków".

Świetnie poradzili sobie choćby Jewgienij Klimow, Daniel Huber czy Simon Ammann, którzy nie byli typowani do zajęcia wysokich miejsc, jednak skorzystali z dobrych warunków i zapewnili sobie awans do drugiej serii. Z łatwością oddawali oni skoki na odległość przekraczającą 100 metrów. Jury obniżało jeszcze belkę, jednak nie wpływało to zbytnio na krótszą odległość skaczących. Polacy nie mieli jednak powodów do radości.

Skok Klemensa Murańki był bowiem po prostu słaby i nie udało mu się awansować do II serii, natomiast Andrzej Stękała zrobił to rzutem na taśmę. W tym momencie pozostało nam jedynie wierzyć w to, że nasi zawodnicy z czołówki przełamią złą passę polskiej drużyny narodowej i zaprezentują się z lepszej strony niż wczoraj, gdy wyniki były jedynie przyzwoite, ale nie znakomite. Potrzebny był zauważalny skok jakościowy.

Humory kibiców z Polski znacznie poprawił Piotr Żyła, który osiągnął zdecydowanie najlepszy rezultat ze skaczących do tego momentu. Wylądował dokładnie na 105 metrze, a do rekordu obiektu zabrakło mu jedynie półtora metra. Trochę gorzej zaprezentował się Dawid Kubacki, który również zapewnił sobie miejsce w pierwszej dziesiątce. Rozczarował natomiast Kamil Stoch, który znalazł się dopiero w trzeciej dziesiątce.

Piotr Żyła bohaterem w Oberstdorfie

Markus Eisenbichler także nie pokazał się z dobrej strony, zajmując miejsce w drugiej dziesiątce. Wszystko wyjaśniło się po skoku Halvora Egnera Graneruda, a Norweg ku zaskoczeniu wszystkich nie osiągnął nawet wyniku stumetrowego. Tym samym zwycięzcą pierwszej serii został Piotr Żyła, który wyprzedził Anze Laniska i Ryoyu Kobayashiego. Piąte miejsce natomiast zajął Dawid Kubacki.

Za kilkanaście minut rozpocznie się druga seria i warto trzymać kciuki za Polaków, bo jest dziś szansa na wielkie zwycięstwo naszej drużyny narodowej. W drugiej serii zameldują się Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Włoskie media: Euro 2020 zostanie przeniesione do Anglii

  • Rafał Grzyb tymczasowym trenerem Jagiellonii

  • Ujawniono zarobki sędziów skoków. Szokująca kwota

Tagi:

Podobne artykuły

Skoki narciarskie

PZN zmienił decyzję ws. biletów na Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Piotr Żyła szczerze o Kamilu Stochu: on jest urodzony do tego sportu
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Eurosport ma dalej transmitować PŚ. Nie wiadomo, co z TVP
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Piotr Żyła zwyzywany przez niemieckiego dziennikarza po zdobyciu mistrzostwa świata
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Mistrzostwa Polski: Piotr Żyła ze złotym medalem! Kapitalne skoki Polaków w Zakopanem
Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Wybitne występy Polaków w Pucharze Kontynentalnym
Czytaj więcej >
Piotr Bernaciak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Skoki narciarskie

Skoki narciarskie

Łukasz Kowalski

Wiemy, ile zarobią polscy skoczkowie za brąz na MŚ. Kwota robi wrażenie
Czytaj więcej >
Skoki narciarskie

Mateusz Dziubiński

Piotr Żyła zrobił show przed kamerami TVP. "Jedno piwo wypiję i przejdzie"
Czytaj więcej >
Skoki narciarskie

Mateusz Dziubiński

Dawid Kubacki wygrywa zawody Letniego Grand Prix w Wiśle
Czytaj więcej >
Skoki narciarskie

Aleksy Kiełbasa

Kamil Stoch kontuzjowany. Mistrz nie pojawi się już na skoczni w Wiśle w ten weekend
Czytaj więcej >
Skoki narciarskie

Łukasz Kowalski

TVP ostro atakuje Discovery w sprawie skoków. "Liczymy na opamiętanie"
Czytaj więcej >
Skoki narciarskie

Mateusz Dziubiński

Dramat znanego skoczka narciarskiego. Straci cały sezon, musi przejść operację
Czytaj więcej >