Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Polacy w finale mistrzostw świata!
Łukasz Kowalski 16.06.2022 02:02

Polacy w finale mistrzostw świata!

Projekt bez tytułu - 2021-09-01T204155.727
mat. prasowe FIVB

Reprezentacja Polski siatkarzy do lat 19 w wielkim finale mistrzostw świata. Biało-Czerwoni w półfinale pokonali Iran 3:1. Dla Polaków był to pierwszy przegrany set na tym turnieju. O złoto nasi siatkarze zagrają w czwartek z Bułgarią.

Reprezentacja Polski siatkarzy w czwartek rozpocznie rywalizację na mistrzostwach Europy, ale zanim do tego dojdzie, ich młodsi koledzy mają okazję zapisać się w historii. Kadra do lat 19. właśnie awansowała do finału mistrzostw świata.

Reprezentacja Polski w finale mistrzostw świata!

Drużyna prowadzona przez Michała Bąkiewicza idzie jak burza przez turniej rozgrywany w Iranie. Polacy wygrali wszystkie mecze w grupie, a później pewnie przeszli przez 1/8, a następnie 1/4 finału. W żadnym z tych meczów Biało-Czerwoni nie stracili nawet seta. W półfinale na naszych zawodników czekali gospodarze, których Biało-Czerwoni ograli w grupie 3:0.

Początek spotkania pokazał, że to spotkanie będzie dużo bardziej wyrównane. Długo na tablicy wyników widniał remis, gra toczyła się punkt za punkt i żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na kilka punktów przewagi.

Dopiero pod koniec seta zagrywka Mateusza Kufka potrafiła odrzucić rywali od siatki, a Biało-Czerwoni wyszli na trzy punkty przewagi. Rywale jeszcze zdołali doprowadzić do remisu 21:21, ale w emocjonującej końcówce to Polacy zachowali więcej zimnej krwi i wygrali 26:24.

Druga partia wyglądała niemal identycznie jak pierwsza. Znów żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć zdecydowanego prowadzenia. Iran w połowie seta prowadził 15:13, ale Biało-Czerwoni znów pokazali klasę i to oni wyszli na dwubramkowe prowadzenie.

Znów w końcówce siatkarzom towarzyszyły wielkie emocje. Persowie prowadzili nawet 22:21, ale w końcówce Biało-Czerwoni pokazali nerwy ze stali, zdołali przechylić szalę na swoją korzyść i wygrali 25:23.

Polacy przed historyczną szansą

Początek trzeciego seta wskazywał na to, że Polacy pójdą za ciosem i gładko wygrają trzeciego seta. Biało-Czerwoni już na początku zdobyli trzy punty przewagi i prowadzili najpierw 11:8, a później 13:10.

Chwilę później gospodarze doprowadzili do wyrównania, a następnie to oni wyszli na trzypunktowe prowadzenie. W samej końcówce Biało-Czerwoni próbowali jeszcze gonić wynik, ale to Irańczycy wygrali 25:23 i przedłużyli swoje nadzieje na awans do finału.

W czwartym secie Polacy nie chcieli pozostawić wątpliwości, że to właśnie oni bardziej zasłużyli na awans do finału. Szybko wyszli na prowadzenie 9:3 i długo utrzymywali aż sześć punktów przewagi.

Podopieczni trenera Bąkiewicza w połowie seta jak by stanęli. Irańczycy z łatwością zdobyli serię czterech punktów i zniwelowali straty do jednego punktu. Polacy szybko wrócili do swojej gry, pewnie wygrali 25:20 i zameldowali się w wielkim finale.

Polacy mecz o złoto rozegrają w czwartek o godzinie 16:30, a ich rywalem będzie reprezentacja Bułgarii, która pokonała Rosję 3:2. Biało-Czerwoni będą mieli okazję do zdobycia drugiego złota w historii. To pierwsze zdobyli w 2017 roku.

Iran - Polska 1:3 (24:26, 23:25, 25:23, 20:25)