Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polsat ugiął się pod presją kibiców. Najbliższy mecz Polek będzie dostępny w otwartym paśmie

20 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Pierwszy mecz reprezentacji Polski w siatkówce na mistrzostwach Europy można było obejrzeć tylko na kanale Polsatu Sport. Taka decyzja grupy Polsat wywołała oburzenie wśród kibiców. Ci postanowili zainterweniować i wystosować skargę do KRRiTV. Nie wiadomo, czy stacja złamała prawo, ale działania fanów przyniosły efekt. Dzisiejszy mecz z Grecją będzie dostępny na jednym z otwartych kanałów Polsatu.

  • Polskie siatkarki rozegrają dziś drugi mecz na ME, a ich rywalem będzie Grecja

  • Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:30

  • W przeciwieństwie do pierwszej potyczki dzisiejsza będzie już dostępna w otwartym paśmie

Dwa dni temu rozpoczęły się mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet. Wczoraj swój pierwszy mecz rozegrała reprezentacja Polski. Biało-Czerwone pokonały Niemki (więcej tutaj), ale niewielu kibiców mogło zobaczyć to spotkanie. Wszystko dlatego, że transmisja była dostępna tylko na kodowanym kanale Polsatu Sport, do którego dostęp ma ograniczona ilość osób.

Taka decyzja stacji spotkała się w wielkim oburzeniem. Niektórzy zastanawiali się, czy grupa Polsat nie złamała prawa i wystosowali skargę do KRRiTV. To przyniosło efekt, bowiem dzisiejsze starcie zostanie pokazane także na kanale Super Polsatu.

Ryszard Czarnecki kandydat na prezesa PZPS

Ryszard Czarnecki: nie jestem zwolennikiem rewolucji

CZYTAJ DALEJ

Kibice oburzeni decyzją Polsatu. Była interwencja u KRRiTV

To nie pierwszy raz kiedy grupa Polsat doprowadziła fanów do czerwoności. Podobnie było w 2014 roku, kiedy stacja postanowiła pokazać mecz el. piłkarskich mistrzostw Europy z Czarnogórą w systemie PPV.

Jeszcze większe oburzenie kibiców wywołało zakodowanie mistrzostw świata w siatkówce w 2014 roku. Wówczas stacja na otwartych kanałach chciała pokazać jedynie mecz otwarcia z udziałem Biało-Czerwonych. Ku radości Polaków nasza reprezentacja awansowała do finału i dopiero po interwencji prezydenta Bronisława Komorowskiego Polsat zdecydował się na transmisję wygranego spotkania z Brazylią w ogólnodostępnym kanale.

Wobec tego, że mecz z Niemkami był pokazywany tylko na Polsacie Sport, fani zainterweniowali u KRRiTV. Portal sport.pl próbował skontaktować się z grupą Polsat, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Nie wiadomo, czy oburzenie kibiców, czy też jakaś interwencja KRRiTV wpłynęła na to, że ostatecznie spotkanie z Grecją będzie można obejrzeć już w otwartym kanale.

Czy stacja Polsat złamała prawo? To nie jest do końca pewne

Zgodnie z art. 20b ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji na otwartych kanałach muszą być transmitowane: letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne, inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Ponadto ten artykuł dookreśla rozporządzenie, w którym znajduje się wzmianka właśnie m.in. o mistrzostwach Europy w siatkówce. Piotr Majchrzak z serwisu sport.pl, który badał tę sprawę, podkreśla jednak, że "nie można jednoznacznie powiedzieć, że doszło do złamania przepisów, bo nie znamy zapisów umów i warunków negocjacji".

Mecz reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy z Grecją będzie dostępny na kanałach na Super Polsatu i Polsatu Sport dziś od godz. 19:30.

Co wiesz o występach Polaków w Premier League?

Pytanie 1 z 5

Kto był pierwszym Polakiem, który zagrał w Premier League?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: