Swiatsportu.pl > Siatkówka > Ryszard Czarnecki: nie jestem zwolennikiem rewolucji
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:59

Ryszard Czarnecki: nie jestem zwolennikiem rewolucji

Ryszard Czarnecki kandydat na prezesa PZPS
Piotr Molecki/East News

We wrześniu odbędą się wybory na nowego prezesa PZPS. Jednym z kandydatów do objęcia tego stanowiska jest Ryszard Czarnecki. Polityk oraz wieloletni działacz federacji podkreślił w obszernym wywiadzie dla WP SportowychFaktów, że nie jest zwolennikiem rewolucji i przedstawił, co jego zdaniem należy poprawić. Europoseł mówił także o przyszłości Vitala Heynena.

  • Ryszard Czarnecki jest jednym z pięciu kandydatów na stanowisko prezesa PZPS

  • Polityk w rozmowie z portalem WP SportoweFakty mówił o zmianach, jakie chciałby wprowadzić

  • Europoseł stwierdził, iż do czasu zakończenia ME, nie powinno być w ogóle dyskusji i przyszłości Vitala Heynena

Trwają mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet, ale powoli zbliżamy się także to ME mężczyzn oraz wyborów nowego prezesa PZPS, które odbędą się we wrześniu. Na ten moment mamy pięciu kandydatów na to stanowisko, a są nimi: Jacek Kasprzyk (obecny prezes), Witold Roman (Mazowiecko-Warszawski Związek Piłki Siatkowej), Konrad Piechocki (Łódzki Związek Piłki Siatkowej) i Tomasz Paluch (Lubuski Związek Piłki Siatkowej).

Piątym z kandydatów jest Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk w wywiadzie dla serwisu WP SportoweFakty nie przedstawił dokładnych szczegółów swojego programu, ale zdradził, że chciałby większej współpracy z uczelniami wyższymi w zakresie wdrażania najnowszych technologii. Obecny wiceprezes PZPS-u ds. międzynarodowych powiedział również, iż na ten moment dywagacje o przyszłości Vitala Heynena są "niewskazane".

Kandydat na prezesa PZPS odsłonił rąbek tajemnicy na temat swojego programu

Polityk podobnie jak jego konkurenci nie podjął ostatecznej decyzji odnośnie kandydowania w wyborach na nowego prezesa PZPS, ale wydaje się to niemal pewne. Tym bardziej że Ryszard Czarnecki zdradził, że eksperci pracują już nad jego programem i ujawnił niektóre plany, które chciałby zrealizować jako nowy szef polskiej federacji.

- Warto powiedzieć o konieczności regularnych, bezpłatnych szkoleń dla trenerów w poszczególnych województwach i to z udziałem fachowców z zagranicy. A także o nawiązaniu współpracy z uczelniami wyższymi w celu wdrażania najnowszych technologii i wiedzy naukowej do szkolenia w Polsce. Trzeba też znaleźć sponsorów dla wojewódzkich związków piłki siatkowej i wesprzeć drużyny młodzieżowe w zakresie opłat sędziowskich. W niektórych regionach w ostatniej dekadzie wyraźnie spadła liczba drużyn uczestniczących w rozgrywkach - powiedział Czarnecki w wywiadzie dla WP SportowychFaktów.

Polityk PiS podkreślił, że jest także bardzo ambitnym człowiekiem i gdy będzie trzeba, to "złoży je na ołtarzu dobra siatkówki". Ryszard Czarnecki nie wyjawił więcej swoich pomysłów, ale dosyć dobrze wypowiedział się na temat zmian, jakie w ostatnim czasie zaszły w polskiej siatkówce.

Jego zdaniem wiele spraw rozwiązano "nieźle", ale można jeszcze wiele poprawić. Europoseł ma także niedługo zaapelować do swoich kontrkandydatów o to, aby podczas kampanii wszyscy skupili się na przekazywaniu swoich programów, a nie wzajemnej krytyce.

Ryszard Czarnecki wypowiedział się na temat dalszej pracy Vitala Heynena

Kandydat na stanowisko prezesa PZPS odpowiedział również na pytanie dotyczące przyszłości Vitala Heynena. Belg jest uwielbiany przez polskich kibiców i nie ma się co dziwić, bowiem poza igrzyskami olimpijskimi kadra pod jego wodzą odnosi same sukcesy.

Ryszard Czarnecki podkreślił, że polscy siatkarze od początku do końca turnieju będą występowali w kraju i nie powinno się teraz dyskutować o tym, czy selekcjoner będzie dalej pracował z kadrą, czy jednak dojdzie do zakończenia współpracy.

- Przed mistrzostwami Europy i w ich czasie jakiekolwiek dywagacje ws. przyszłości Heynena są niewskazane. Zarówno trener, jak i jego sztab oraz zawodnicy powinni skupić się na walce o medal. Zwłaszcza że na poprzednich ME w Paryżu, dwa lata temu, zdobyliśmy "brąz". Musimy się wstrzymać z takimi dyskusjami do zakończenia turnieju - stwierdził europoseł PiS.

Czarnecki powiedział, iż dla wielu działaczy przyszłość Belga może zależeć od wyniku na nadchodzącym turnieju, lecz sam nie potwierdził, czy zalicza się do tego grona. Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn potrwają od 1 do 19 września. Polska zorganizuje te zawody wraz z Czechami, Estonią i Finlandią. Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane