Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Trening przed zawodami w Oberstdorfie udany dla Polaków. Żyła i Kubacki w pierwszej dziesiątce
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:35

Skocznie narciarskie w Oberstdorfie
screen - youtube.com/FIS Ski Jumping
  • Dziś odbyły się pierwsze treningi skoczków narciarskich przed rywalizacją na Mistrzostwach Świata

• Zawodnicy skakali na obiekcie normalnym HS 106 w niemieckim Oberstorfie

• W trakcie sesji dobrze zaprezentowali się Dawid Kubacki (6. miejsce) i Piotr Żyła (9. miejsce), a nieco gorzej Kamil Stoch, który był 14.

• Nadspodziewanie dobrze wypadł Jakub Wolny, który uplasował się na 18 miejscu. Widać, że jego rywalizacja z Andrzejem Stękałą (26. pozycja) o miejsce w składzie będzie bardzo zacięta

• Drugi trening był równie pomyślny dla Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Piotra Żyły i Jakuba Wolnego. Zdecydowanie poniżej oczekiwań znów wypadł Andrzej Stękała

Skoki narciarskie zawitały już do Oberstorfu, gdzie wczoraj zainaugurowano 43. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Skoczkowie dziś odbyły się pierwsze treningi na skoczni normalnej, której rozmiar wynosi HS 106 m.

Była to pierwsze sesje przed zaplanowanymi piątek kwalifikacjami oraz konkursem głównym, który zostanie rozegrany w sobotę 27 lutego o godzinie 16:30. Bardzo dobrze w ich trakcie wypadli Dawid Kubacki, który broni tytułu mistrza świata na obiekcie normalnym i Piotr Żyła. Słowa pochwały należą się również Jakubowi Wolnemu. Nieco słabiej zaprezentowali się Kamil Stoch i Andrzej Stękała, a najgorszy występ zanotował Klemens Murańka.

Dobre skoki Kubackiego, Stocha, Żyły i Wolnego. Zawód ze strony Stękały

Podczas pierwszego treningu najlepiej z naszych skoczków narciarskich zaprezentowali się Dawid Kubacki (101 m) oraz Piotr Żyła (101 m). Ten pierwszy zajął wysokie 6. miejsce, a drugi 9. Nieco poniżej oczekiwań skoczył Kamil Stoch (98 m), który był 14. Za dobrą postawę z pewnością można pochwalić Jakuba Wolnego (101,5 m). Zawodnik z Bielsko-Białej zajął 18. miejsce. Zdecydowanie gorzej wypadli Andrzej Stękała (98 m), który uplasował się na 26. pozycji oraz Klemens Murańka (94,5 m), który był dopiero 40.

Wygrał Markus Eisenbichler (104,5 m), przed Mariusem Lindvikiem (106,5 m - wyrównanie rekordu skoczni), oraz Robertem Johanssonem (103,5). Podczas tej sesji sędziowie dosyć często manewrowali platformą startową, bowiem zawodnicy najeżdżali na próg z 14., 13., 12. i 11. belki startowej. Z 10. startował tylko lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud (99,5 m), ale tylko ze względu na życzenie trenera Aleksandra Stoeckla. Norweg zajął ostatecznie 7. pozycję.

Drugi trening udowodnił, że nasi skoczkowie narciarscy są w stabilnej formie

W trakcie drugiej sesji treningowej ponownie najlepszym z Polaków okazał się Dawid Kubacki (98,5 m), który tym razem zajął 7 miejsce. Tuż za jego plecami uplasował się Kamil Stoch, dzięki próbie na odległość 97,5 m. Tym razem z czołowej dziesiątki wypadł Piotr Żyła (98,5 m), który uplasował się na 12. pozycji. Z kolei poza dwudziestką znalazł się Jakub Wolny (96 m) i zakończył on drugi trening na 21. lokacie. Znów niepokojąco wyglądała postawa Andrzeja Stękały, bowiem rewelacja tego sezonu skoczyła zaledwie 93 m. Ten wynik dał zakopiańczykowi dopiero 34. miejsce. Na 40. pozycji znów wylądował Klemens Murańka (92,5 m).

Ponownie w całej stawce najlepszy okazał się Markus Eisenbichler (101,5 m). Jednak tym razem jego przewaga na drugim zawodnikiem, którym był Anze Lanizek (100 m), wynosiła aż 4,8 punktu, co na skoczni normalnej jest rewelacyjnym wynikiem. Trzeci był Halvor Egner Granerud, po skoku na odległość 98,5 m. W trakcie tej sesji skoczkowie oddawali swoje próby z 12. i 14. belki startowej.

Choć żaden z naszych zawodników nie znalazł się w ścisłej czołówce, to warto pamiętać, że były to dopiero pierwsze skoki na obiekcie w Oberstdorfie. Zawodnicy mieli szansę zapoznać się ze skocznią, na której nie mieli okazji startować od poprzednich MŚ w Oberstdorfie, czyli 2005 roku, a warto pamiętać, że przeszła ona modernizację.

W piątek o godzinie 20:30 zostaną rozegrane kwalifikacje konkursu mężczyzn, a w sobotę o 16:30 rozpocznie się konkurs indywidualny. Z kolei już jutro o 17:00 zaplanowano zawody indywidualne pań i na starcie nie zabraknie również reprezentantek Polski. Wszystkie kwalifikacje i konkursy główne można śledzić na kanałach Eurosportu i w Eurosporcie Player. Zawody panów i konkurs mikstów dostępne będą również na antenach TVP.

Źródła: skijumping.pl, WP SportoweFakty