Swiatsportu.pl
Skoki narciarskie Jan Habdas FIS Cup

instagram.com/polish_ski_jumping_team

Skoki narciarskie. Jan Habdas drugi w Falun! Kapitalny występ 17-letniego Polaka

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Skoki narciarskie w Polsce w najbliższych tygodniach mogą mieć nowego bohatera. Po raz kolejny w ostatnim czasie kapitalną formę potwierdził Jan Habdas. 17-latek w niedzielę zajął drugie miejsce w konkursie FIS Cup w szwedzkim Falun. Polak tym samym awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Skoki narciarskie w Polsce od kilku tygodni coraz częściej słyszą o fenomenalnym Janie Habdasie. 17-latek po raz pierwszy błysnął podczas październikowych mistrzostw Polski na Średniej Krokwi. W konkursie indywidualnym reprezentujący barwy LKS Klimczok Bystra zajął bardzo dobre szóste miejsce.

Skoki narciarskie: Habdas drugi w Falun

Polski skoczek sobotę błysnął też w pierwszych zawodach FIS Cup w sezonie zimowym. Habdas w szwedzkim Falun na skoczni HS 100 zajął bardzo wysokie czwarte miejsce, a do podium stracił zaledwie 0,4 punktu.

W niedzielę było jeszcze lepiej, choć po pierwszej serii i skoku na 98, metra podobnie jak w sobotę zajmował szóste miejsce. Mało tego, razem z nim tę lokatę ex aequo zajmowali Arkadiusz Jojko (95 m), Luca Roth (96,5 m) oraz Hannes Landerer (95,5 m).

Na półmetku prowadził Maximilian Ortner po skoku na 99 metrów. Niewiele ponad punkt do Austriaka tracił Niemiec Justin Lisso, który wylądował metr bliżej. Podium uzupełniał Peter Resinger rodak Ortnera, który także skoczył 98 metrów i tracił do lidera 2,1 punktu.

Do drugiej serii awansował komplet Biało-Czerwonych. Po pierwszej serii osiemnaste miejsce zajmował Klemens Joniak, który skoczył 91,5 metra. Dwudziesty pierwszy był Szymon Zapotoczny, który także skoczył 91,5 metra, do tego dwudziesty trzeci był Szymon Jojko (90,5 m). Taki sam skok oddał Adam Niżnik, który po pierwszej serii był dwudziesty ósmy.

Kapitalny występ Habdasa

W finałowej serii swoje zwycięstwo przypieczętował Ortner po skoku na 92 metry. Tuż za nim uplasował się Habdas, który w drugiej serii oddał najdalszy skok w stawce i uzyskał 94,5 metra. Razem z nim ex aequo na drugim miejscu plasował się Clemens Aigner, który wylądował pół metra bliżej i zaliczył awans z czwartej pozycji.

Na szóstym miejscu zawody zakończył Arkadiusz Jojko, który w drugiej serii skoczył 92 metry. Klemens Joniak po skoku na 90,5 metra awansował na szesnaste miejsce. Szymon Jojko zakończył zawody na dwudziestym drugim miejscu (88 m), Szymon Zapotoczny był dwudziesty czwarty (86,5 m), a na trzydziestym miejscu konkurs zakończył AdaM Niżnik, który został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kostium.

Po niedzielnym konkursie w Falun Habdas wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej FIS Cup. Polak traci 45 punktów do liderującego Austriaka Francisco Moertha. Drugi z Polaków Adam Niżnik plasuje się na dwudziestym miejscu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Tragiczna śmierć polskiego zawodnika MMA w Tatrach. Trenował do kolejnej walki, świadkowie widzieli wypadek

  • Polacy zmierzą się z Węgrami bez trzech kluczowych piłkarzy. Nie zagra nawet Lewandowski

  • Znakomite widowisko w meczu Igi Świątek z turniejową jedynką. Polka wspaniale walczyła, to był mecz spektakl

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Puchar Świata w Zakopanem

PZN zmienił decyzję ws. biletów na Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem

Czytaj więcej >
Kamil Stoch i Piotr Żyła

Piotr Żyła szczerze o Kamilu Stochu: on jest urodzony do tego sportu

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki podczas Pucharu Świata

Eurosport ma dalej transmitować PŚ. Nie wiadomo, co z TVP

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Piotr Żyła zwyzywany przez niemieckiego dziennikarza po zdobyciu mistrzostwa świata

Czytaj więcej >