Superliga UEFA Żródło: JAVIER SORIANO/AFP/East News

Superliga ruszy jeszcze w tym roku?

19 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Superliga, choć jeszcze nie ruszyła, to już wywołała wielkie zamieszanie w świecie piłki nożnej. Start nowych rozgrywek zaplanowano na sezon 2022/2023, ale pojawiają się głosy, że ma to nastąpić jeszcze szybciej. Włoskie i hiszpańskie media przekonują, że może nowe rozgrywki mogą wystartować jeszcze w tym roku, zaraz po zakończeniu mistrzostw Europy.

  • 12 europejskich klubów potwierdziło w niedzielę w nocy, że powstanie Superliga
  • Start rozgrywek jest zaplanowany na początek przyszłego sezonu, ale media spekulują, że może nastąpić już w sierpniu tego roku
  • Dużo do powiedzenia w tej sprawie będzie miała decyzja FIFA, która stanęła po stronie UEFA

Superliga została zapowiedziana w niedzielę w nocy. 12 klubów europejskich potwierdziło to, o czym spekulowano już od dłuższego czasu. Nowe rozgrywki mają zrzeszać najlepsze drużyny Starego Kontynentu i mają być niezależne od UEFA.

W rozgrywkach docelowo ma brać udział 20 europejskich drużyn. 12 już poznaliśmy, to Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Liverpool, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus Turyn.

Superliga: jest wstępny terminarz

Trzy kolejne drużyny mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie, a pięć pozostałych ma być wyłanianych na podstawie osiągnięć na krajowym podwórku. Wszystkie zespoły nie chcą rezygnować z udziału w swoich rodzimych ligach, a najbardziej uderzają w Ligę Mistrzów UEFA.

Kluby założycielskie Superligi oświadczyły, że spotkania będą się odbywały w środku tygodnia. 20 zespołów zostanie podzielonych na dwie tabele, trzy pierwsze zespoły automatycznie uzyskają prawo do gry w ćwierćfinałach, a zespoły z miejsc 4-5 powalczą w barażach o prawo gry w play-offach.

Wojciech Szczęsny nie zagra na Euro przez Superligę?Wojciech Szczęsny nie zagra na Euro przez Superligę?Czytaj dalej

Jednocześnie władze Superligi poinformowały, że rozgrywki miałyby ruszać w sierpniu każdego roku. Planowany start rozgrywek przewidywany jest na sezon 2022/2023, jednak włoskie i hiszpańskie media informują, że może to nastąpić jeszcze w tym roku.

Włoski Sky Sport przekazał, że niektóre kluby Superligi mają naciskać na to, żeby rozgrywki ruszyły po zakończeniu mistrzostw Europy. Jednak w swoim oświadczeniu, jeden z klubów założycielskich, Juventus Turyn nie był w stanie przewidzieć ostatecznego harmonogramu realizacji rozgrywek.

Superliga ruszy jeszcze w tym roku?

Również hiszpański "AS" informuje, że Superliga może wystąpić jeszcze w tym roku. Zdaniem dziennika znaczące może być w tej sytuacji stanowisko FIFA, która na razie ramię w ramię stoi z UEFA i przeciwstawia się rozgrywkom Superligi.

Europejska federacja zapowiedziała już, że wszystkie kluby biorące udział w Superlidze zostaną wykluczone z europejskich pucharów, rozgrywek ligowych, a piłkarze tych drużyn nie będą mogli występować w reprezentacji narodowej podczas mistrzostw Europy.

Jednak zdaniem hiszpańskiego dziennika, FIFA zdaje sobie sprawę z tego, że wykluczenie zawodników Superligi z mistrzostw świata, praktycznie zabiłoby imprezę, ponieważ w zbuntowanych klubach występuje ok. 90% najlepszych piłkarzy na świecie.

- Gdy UEFA grozi wyrzuceniem gwiazd z mistrzostw Europy, nie rozumie, że ryzykuje mundialem co dwa lata. To dałoby FIFA podwojenie zysków. Kluby z Superligi nie miałyby problemu z puszczeniem gwiazd na mistrzostwa świata, ale miałyby na rozgrywki UEFA - pisze w Joaquin Maroto.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł