Swiatsportu.pl > Piłka nożna > "The Athletic" podważa zasadność organizacji przez Polskę finału Ligi Europy. Powodem sytuacja osób LGBT
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:37

"The Athletic" podważa zasadność organizacji przez Polskę finału Ligi Europy. Powodem sytuacja osób LGBT

Projekt bez tytułu - 2021-05-25T144705.059
VALENTIN FLAURAUD/AFP/East News

Liga Europy zakończy obecny sezon finałem w Gdańsku, który odbędzie się już w środę. Na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem spotkania zasadność organizowania przez Polskę finału rozgrywek UEFA kwestionuj prestiżowy magazyn "The Athletic", który zaniepokojony jest sytuacją osób LGBT w naszym kraju.

  • Liga Europy: Finał w Gdańsku kwestionowany przez prestiżowy serwis sportowy "The Athletic"

  • Wątpliwości dziennikarzy wzbudziła kwestia traktowania w Polsce osób LGBT

  • Finałowe spotkanie w Gdańsku odbędzie się już w środę

Liga Europy już w środę pozna swojego triumfatora w sezonie 2020/2021. W finale w Gdańsku zmierzą się hiszpański Villarreal i angielski Manchester United. Pierwotnie gdański stadion miał gościć finałowe spotkanie tych rozgrywek w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa UEFA zorganizowała turniej finałowy, który odbył się w Niemczech.

Organizacja finału europejskich pucharów jest pretekstem dla dziennikarzy do bacznego przyjrzenia się Polsce, nie tylko pod względem sportowym. Na dzień przed finałem, zasadność jego organizowania przez Gdańsk podważa prestiżowy "The Athletic".

Liga Europy: "The Athletic" podważa organizację finału w Gdańsku

Serwis przygotował obszerny reportaż, w którym poruszył sytuację osób LGBT w naszym kraju. Sam tekst rozpoczyna się od rozmowy z Andrzejem Tokarskim, uczestnikiem grupy fitness LGBT+, który został pobity przez zamaskowanych sprawców.

- Musiałem iść do szpitala i wszystko zeskanować. Byłem w szoku. To nie był przypadkowy atak. Było to motywowane nienawiścią, wykrzykiwano do nas homofobiczne hasła - mówił Tokarski w rozmowie z serwisem.

Serwis zaznaczył, że miejsce, w którym doszło do napaści na Tokarskiego, czyli Park Regana znajduje się tylko kilka kilometrów od gdańskiego stadionu, na którym odbędzie się środowy finał Ligi Europy.

Napaści na homoseksualistów były tylko jednym z wątków poruszonych w reportażu. Dziennikarze wskazali także na miasta, które wprowadziły "strefy wolne od LGBT", a także na ostre wypowiedzi polityków i osób publicznych pod adresem ludzi ze środowiska LGBT.

Serwis zaniepokojony sytuacją osób LGBT w Polsce

Serwis podkreślił także, że Polska drugi rok z rzędu została uznana za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej przez organizację ILGA-Europe. - W Polsce homoseksualiści nie mają prawa do zawierania małżeństw i związków partnerskich. Trudno jest nawet ustalić ich liczbę, bo nie ma żadnych danych na ten temat - czytamy w reportażu.

- Nie wiadomo też, ile jest ataków na tle homofobicznym. Orientacja seksualna nie jest prawnie uznawana za motywację do popełnienia przestępstwa z nienawiści - podkreślił serwis.

"The Athletic" wskazał także, że UEFA bardzo często chwali się swoimi akcjami społecznymi, ale akurat w tym przypadku milczy. Jako przykład wskazano na Azerbejdżan, który zgodnie z badaniami organizacji ILGA-Europe jest najbardziej opresyjnym dla homoseksualistów w Europie, a mimo to w raporcie prześwietlającym kandydaturę Baku jako miasta organizatora finału Ligi Europy oraz meczów Euro 2020 nie zawierał żadnej wzmianki o prawach człowieka.

- Kiedy UEFA skontaktowała się z "The Athletic", nie była w stanie podać żadnych przykładów kwestionowania homofobii w Polsce. W grudniu 2020 Ceferin odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, podczas której zobowiązał się do zwalczania wszelkich form dyskryminacji - czytamy w artykule.

- Polska ma polityczne motywacje do organizacji imprezy, gdy z własnego raportu wynika, że PZPN chce wzmocnić wizerunek i ogólną pozycję Polski w stosunku do najważniejszych wydarzeń międzynarodowych. Polski rząd dąży do wywierania nacisku politycznego i poprawy reputacji, demonstrując zdolność do organizowania pokazowych wydarzeń - napisali dalej dziennikarze.

- Wydawałoby się zatem logiczne, że UEFA, zgodnie z misją Ceferina, mogła podjąć kroki w celu promowania równości osób LGBT w Polsce. Athletic zapytał, czy w Gdańsku mogą być widoczne komunikaty popierające osoby LGBT, ale UEFA nie skomentowała - zakończono.

Finał Ligi Europy w Gdańsku między Villarrealem i Manchesterem United rozpocznie się 26 maja o godzinie 21. Transmisja będzie dostępna na antenach TVP i Polsat Sport Premium.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane