Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Ukraina pokonuje 2:1 Macedonię Płn. W meczu były dwa niewykorzystane rzuty karne
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:39

Gol reprezentacji Ukrainy
MIHAI BARBU/AFP/East News

Ukraina pokonała Macedonię Północną w dzisiejszym meczu grupy C. Nasi wschodni sąsiedzi wygrali 2:1, ale spotkanie było pełne dramaturgi. W jego trakcie podyktowane dwa rzuty karne i jeden z nich nie został wykorzystany, a drugi dopiero po "dobitce". To było bardzo ciekawe i dynamiczne spotkanie, pełne wyjątkowych sytuacji.

• Reprezentacja Ukrainy wygrała z Macedonią Północną 2:1

• Podopieczni Andrija Shevchenki obie bramki zdobyli przed przerwą

• Dla kadry naszych południowych sąsiadów był to historyczny mecz

Reprezentacja Ukrainy zagrała dziś z Macedonią Północną w drugiej kolejce zmagań w grupie C podczas Euro 2020. Rzecz jasna faworytami tego spotkania byli nasi wschodni sąsiedzi, którzy sprawili ogromne problemy Holendrom w swoim pierwszym meczu. Macedonia Północna uległa za to Austrii 1:3 i pokazała wielką waleczność, która nie poszła już w parze z jakością.

Historyczna połowa reprezentacji Ukrainy

Początek meczu wskazał już, jaki będzie miał on przebieg. Piłkarze reprezentacji Ukrainy częściej byli w posiadaniu piłki i nierzadko gościli pod bramką Macedończyków, którzy próbowali raz po raz kontratakować. Dlatego nie może dziwić, że to naszym południowym sąsiadom udało się trafiać do siatki.

Ukraińcy wyszli na prowadzenie w 29 minucie spotkania. Podopieczni Andrija Shevchenki mieli rzut rożny, który egzekwował Ruslan Malinovski. Pomocnik Atalanty Bergamo dośrodkował piłkę w pole karne, którą musnął Oleksandr Karavaev. Futbolówka ostatecznie trafiła pod nogi nabiegającego na dalszy słupek Andrija Jarmolenki, który znalazł się w znakomitej sytuacji i z bliskiej odległości wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Jarmolenko miał także udział przy drugim golu swoje drużyny. Skrzydłowy West Hamu otrzymał piłkę na prawej flance i bez przyjęcia postanowił zagrać ją bez przyjęcia do Romana Jaremczuka, który staną oko w oko ze Stolem Dimitrievskim i po ziemi przy bliższym słupku posłał strzał, z którym bramkarz Macedonii Północnej sobie nie poradził.

Zdarzeniem wartym odnotowania z pierwszej połowy jest także próba wymuszenia rzutu karnego przez Mykolę Sharapenkę w 43. minucie, który zanurkował w obrębie szesnastki. Dwie bramki z tej części spotkania są dla reprezentacji Ukrainy historyczne, bowiem do tej pory w trakcie mistrzostw Europy piłkarze z tego kraju jeszcze nigdy nie trafiali przed przerwą.

Dwa niewykorzystane karne i ostateczne zwycięstwo Ukrainy

Pierwsza groźna akcja w drugiej połowie rozegrała się w 51. minucie spotkania, kiedy reprezentacja Ukrainy miała rzut wolny w prawym sektorze boiska. Piłkę ustawioną około 30 metrów od bramki Macedonii Północnej uderzył Malinovski, którego piękny strzał "za kołnierz" lecący w okolicę dalszego słupka wybronił Dimitrievski.

Niespełna cztery minuty później tym razem pod bramką Ukrainy rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Najpierw znakomity strzał zza pola karnego Aleksandra Trajkovskiego na poprzeczkę sparował Georgi Bushchan, a następnie w walce o futbolówkę Karavaev sfaulował Gorana Pandeva i sędzia podyktował rzut karny.

Do jedenastki podszedł Ezgjan Alioski, którego strzał wybronił bramkarz Ukrainy, jednak piłka ponownie spadła pod nogi reprezentanta Macedonii Północnej, który nie pomylił się już przy dobitce i Macedończycy "złapali kontakt".

Kolejne minuty dla reprezentacji Ukrainy były dosyć trudne, bowiem ich rywale "nabrali wiatru w żagle". W 67. minucie szczęścia strzałem zza pola karnego znów spróbował Trajkovski, który posłał nieprzyjemnie spadające uderzenie, ale Bushchan ponownie dobrze interweniował.

Siedem minut później znakomitą szansę mieli Ukraińcy. Tsygankov otrzymał wyśmienite podanie od Malinovskiego i stanął już tylko przed bramkarzem Macedonii Północnej, ale próbując strzału bezpośredniego strzału, nieczysto trafił w piłkę, która przeleciała obok lewego słupka.

W niedługim czasie nasi wschodni sąsiedzi mieli rzut wolny, który egzekwował Malinovski i uderzył w mur. Gra była przez chwilę kontynuowana, ale doszło do interwencji VAR-u. Okazało się, że piłka trafiła jednego z zawodników w murze w rękę, który znajdował się w obrębie szesnastki i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł właśnie Malinovski, ale jego zamiary wyczuł Dimitrievski, który rzucił się w lewą stronę, czyli tam, gdzie strzelał gracz Ukraińców.

Ukraina - Macedonia Północna 2:1

Bramki: Jarmolenko (29'), Jaremchuk (34')

Składy:

Ukraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Zinchenko, Stepanenko, Sharapenko (78' Sydorchuk) – Malinovski (92' Sobol), Jarmolenko (70' Tsygankov), Jaremchuk (70' Besiedin) Macedonia Północna: Dimitrievski – Musliu, Velkovski (85' Trickovski), Ristovski – Alioski, Spirovski (46' Churlinov), Ademi (85' Ristevski), Nikolov (46' Trajkovski) – Bardi (77' Avramovski), Pandev, Elmas