Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim! Paweł Fajdek z brązem!
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim! Paweł Fajdek z brązem!

Projekt bez tytułu - 2021-08-04T141903.341
Wang Lili/Xinhua News/East News

Wojciech Nowicki został nowym mistrzem olimpijskim w rzucie młotem! Paweł Fajdek z brązowym medalem. Niespodziewanie Polaków rozdzielił Norweg Eivind Henriksen. Niebotyczny poziom finału olimpijskiego.

  • Wojciech Nowicki został nowym mistrzem olimpijskim

  • Trzecie miejsce zajął Paweł Fajdek

  • Niebotyczny poziom finału. Aż czterech zawodników rzuciło ponad 80 metrów

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki przystępowali do olimpijskiego finału jako żelaźni faworyci nie tylko do medalu, ale także do złota. Obaj w tym sezonie rzucali najdalej i wydawało się, że to właśnie między nimi rozstrzygnie się kwestia mistrzostwa olimpijskiego.

Dla Fajdka to dopiero pierwszy finał olimpijski w karierze. Do Londynu jechał jako drugi na listach światowych, ale spalił wszystkie trzy próby w eliminacjach i nie awansował do finału. Trzy lata później był już faworytem do złota, ale znów nie przeszedł eliminacji.

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim! Paweł Fajdek z brązowym medalem!

Polak jest czterokrotnym mistrzem świata, a do tego jest autorem dziesiątego najlepszego wyniku na świecie. Z kolei Nowicki ma na koncie brązowy medal igrzysk z Rio de Janeiro, dołożył do tego trzy brązy mistrzostw świata i tytuł mistrza Europy. Do Finału Nowicki awansował z wynikiem 79,78 m.

I to właśnie Nowicki dużo lepiej rozpoczął olimpijski finał. Już w swojej pierwszej próbie posłał młot na odległość 81,18 m i wyszedł na prowadzenie w konkursie. Z kolei Fajdek zaczął spokojnie od rzutu na zaliczenie. Nasz czterokrotny mistrz świata uzyskał 77,58 i znajdował się na szóstym miejscu.

Rywale nie speszyli się dobrym początkiem Polaków. Dobre rzuty oddawał Norweg Eivind Henriksen, który w pierwszej próbie rzucił 79,18 m. Biało-Czerwoni z każdym rzutem się rozkręcali. Nowicki w drugiej próbie uzyskał 81,72 m. Lepszy wynik uzyskał też Fajdek, który rzucił 78,58 i awansował na piąte miejsce.

Bardzo dobre rzuty oddali także Mykhaylo Kokhan, który posłał młot na odległość 80,39 m i wskoczył na drugie miejsce. Ponad 80 metrów rzucił także Henriksen, który w trzeciej próbie rzucił 80,31 m.

Niebotyczny poziom finału rzutu młotem

W trzeciej próbie Nowicki praktycznie zapewnił sobie medal olimpijski. Polak rzucił 82,52 m i wydawało się, że tylko Fajdek jest w stanie go pokonać. Jednak nasz czterokrotny mistrz świata w trzecim rzucie uzyskał 78,83 m, i wciąż znajdował się na piątym miejscu.

Fajdek w czwartej próbie wciąż się rozkręcał, rzucił 78,04 m i wciąż zajmował piąte miejsce. Polak trafił dopiero w piątej próbie, rzucił 81,53 m i wskoczył na drugie miejsce, a do prowadzącego Nowickiego tracił jedynie 99 cm.

Polak tylko chwilę cieszył się ze srebrnego medalu. Zaraz po nim 81,58 m, rzucił Henriksen. Nowicki do samego końca był niezagrożony i pewnie zdobył tytuł mistrza olimpijskiego. Fajdek w ostatniej próbie 79,66 m i stało się jasne, że Polak stanie na najniższym stopniu podium.

Polska zdominowała rzut młotem kobiet i mężczyzn. We wtorek złoto zdobyła Anita Włodarczyk, a trzecia była Malwina Kopron. W środę mistrzem olimpijskim został Nowicki, a brąz zdobył Fajdek.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane