Swiatsportu.pl
Wojciech Szczęsny reprezentacja Polska

Rex Features/East News

Wojciech Szczęsny nie zagra na Euro przez Superligę?

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Wojciech Szczęsny jest zagrożony wykluczeniem z meczów reprezentacji Polski w rozgrywkach pod szyldem FIFA i UEFA. To efekt sankcji, jakie mają być nałożone na kluby założycielskie Superligę, czyli także m.in. Juventus Turyn Polaka. Na razie nie wiadomo o

  • Wojciech Szczęsny może nie otrzymać pozwolenia na grę w reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy

  • Jest to związane z sankcjami, jakie UEFA planuje nałożyć na kluby, które utworzyły Superligę

  • Szczęsny to jedyny reprezentant Polski, który może bezpośrednio odczuć skutki decyzji UEFA

Czy Wojciech Szczęsny będzie mógł zagrać na zbliżających się mistrzostwach Europy? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Polski bramkarz może na własnej skórze odczuć konsekwencje działań jego klubu, czyli Juventusu Turyn.

Stara Dama razem z jedenastoma innymi europejskimi gigantami ogłosiła w niedzielę w nocy powstanie Superligi. Rozgrywek, które mają zrzeszać najlepsze kluby Europy i być całkowicie niezależne od UEFA.

Wojciech Szczęsny nie zagra na Euro 2020?

W skład Superligi, poza drużyną z Turynu, wchodzą Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Liverpool, Tottenham Hotspur, Manchester United, Manchester City, AC Milan, Inter Mediolan. Do tego ma dojść jeszcze 8 innych drużyn.

O powstaniu Superligi plotki krążyły już od bardzo dawna. W niedzielę brytyjskie media poinformowały, że kluby założycielskie doszły do porozumienia i mają oficjalnie ogłosić swoją decyzję. Jeszcze przed potwierdzeniem stanowiska klubów UEFA wydała oświadczenie, w którym zagroziła sankcjami dla zespołów uczestniczących w Superlidze.

- Chcielibyśmy powtórzyć, że my - UEFA, angielski FA, RFEF (federacja hiszpańska - przyp. red.), FIGC (federacja włoska - przyp. red.), Premier League, LaLiga, Lega Serie A, ale także FIFA i wszystkie nasze federacje członkowskie - pozostaniemy zjednoczeni w naszych wysiłkach, aby powstrzymać ten cyniczny projekt, projekt oparty na interesie własnym kilku klubów w czasie, gdy społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje solidarności - napisano w oświadczeniu.

- Kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych - napisano.

UEFA zapowiada sankcje wobec klubów Superligi

Oznacza to, że piłkarze występujący w klubach Superligi nie będą mogli występować na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Do tego w przypadku Polski, oznaczać, będzie zakaz występów w Lidze Narodów.

W reprezentacji Polski zagrożony jest jedynie występ Szczęsnego. Bayern Monachium, którego zawodnikiem jest Robert Lewandowski, nie przystąpił do nowopowstałych rozgrywek. Do Superligi na ten moment nie dołączył żaden klub z Niemiec i Francji.

Na razie nie wiadomo, od kiedy zapowiadane sankcje mają wejść w życie. Trudno powiedzieć czy będą obowiązywać już podczas zbliżających się mistrzostw Europy. Jeżeli tak się stanie, to występ Szczęsnego podczas Euro 2020 będzie wykluczonych.

UEFA planuje także działania na drodze prawnej wobec klubów założycielskich. Włoska "La Gazzetta dello Sport" kancelaria prawna w Nyonie przygotowuje pozew przeciwko założycielom i uczestnikom Superligi. Według źródeł włoskiego dziennika ma on opiewać łącznie na 60 miliardów euro.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kamil Glik mieszka bez żony i dzieci

  • Niewytłumaczalny błąd Łukasza Fabiańskiego (WIDEO)

  • Jerzy Brzęczek liczy na ofertę z zagranicy?

Podobne artykuły

Jose Mourinho

Piłka nożna

Jose Mourinho zostanie nowym trenerem AS Roma

Czytaj więcej >
Wojciech Szczęsny

Piłka nożna

Wojciech Szczęsny na wylocie z Juventusu. Włosi już szukają mu nowego klubu

Czytaj więcej >
Wiadomości

Piłka nożna

Tragiczna śmierć młodego piłkarza. Miał tylko 19 lat

Czytaj więcej >
Legia Warszawa

Piłka nożna

Łukasz Piszczek w Legii Warszawa? Media podają zaskakującą wiadomość

Czytaj więcej >
Cristiano Ronaldo

Piłka nożna

Cristiano Ronaldo zdecydował, gdzie chce grać. Ma dość Juventusu

Czytaj więcej >
Łukasz Fabiański

Piłka nożna

Kapitalna interwencja Łukasza Fabiańskiego (WIDEO)

Czytaj więcej >