Swiatsportu.pl > Żużel > Zmarł Stanisław Przybylski, legenda polskiego żużla, a przede wszystkim Unii Leszno
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 16.06.2022 02:02

Zmarł Stanisław Przybylski, legenda polskiego żużla, a przede wszystkim Unii Leszno

Zmarł świeczka
elka.pl

Zmarł Stanisław Przybylski, wielka postać w historii polskiego żużla, a przede wszystkim Unii Leszno. Były żużlowiec niemal przez całe życie był związany z "Bykami", najpierw jako zawodnik, a po zakończeniu kariery jako mechanik. Dla sympatyków tego zespołu to wielka strata. Przybylski odszedł w wieku 94 lat.

  • Nie żyje Stanisław Przybylski

  • Jako zawodnik z Unią Leszno zdobywał medale mistrzostw Polski

  • Po zakończeniu kariery spełniał się w klubie jako mechanik

W czwartek 20 maja br. zmarł Stanisław Przybylski. Był on wielką postacią Unii Leszno, bowiem niemal całe swoje życie poświęcił temu, aby "Byki" pozostawały jednym z czołowych zespołowych w Polsce.

W kwietniu nestor (jak niektórzy określali Przybylskiego) obchodził swoje 94 urodziny. Odszedł nagle, bowiem jak mówi Łukasz Borowiak - prezydent Leszna, jeszcze niedawno dane im było przeprowadzić rozmowę telefoniczną.

Dwa medale mistrzostw Polski z Unią Leszno i kariera mechanika

Stanisław Przybylski był wychowankiem Leszczyńskiego Klubu Motorowego. W barwach LKMu jeździł w latach 1948 oraz 1951-1952. W 1950 roku startował na maszynach przystosowanych, zwyciężając w barwach zespołu Unii II Leszno w rozgrywkach Poznańskiej Ligi Okręgowej, o czym przypomniała oficjalna telewizja kibiców Unii Leszno.

Jako żużlowiec zdobył on również dwa złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski z Unią Leszno w 1951 i 1952 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał w leszczyńskim klubie jako mechanik, a jego praca miała nieoceniony wkład w sukcesy Unii.

- Żużel był dla niego bardzo ważny. W jego mieszkaniu na każdym kroku można było odnaleźć żużlowe pamiątki z tamtych odległych dla nas lat: medale, zdjęcia, programy, proporczyki. Do leszczyńskiego żużla, ale nie tylko miał wciąż wielki sentyment. Żył tą dyscypliną do końca swoich dnia - podaje portal leszno.naszemiasto.pl

Zmarł Stanisław Przybylski

O tym, że Stanisław Przybylski zmarł, na swoim twitterowym koncie poinformował prezydent Leszna - Łukasz Borowiak.

- Otrzymałem bardzo smutną wiadomość. Nie żyje Stanisław Przybylski, legenda Unii Leszno, przyjaciel Alfreda Smoczyka, wspaniały zawodnik, mechanik, dusza-człowiek W kwietniu br. świętowaliśmy Jego 94. urodziny. Rozmawiałem z nim niedawno przez telefon... Niezmiernie mi przykro - napisał Borowiak.

- W kwietniu Pan Stanisław skończył 94 lata. Zarząd, pracownicy i zawodnicy Unii Leszno składają kondolencje rodzinie, przyjaciołom i najbliższym pana Stanisława Przybylskiego. Spoczywaj w pokoju - brzmią kondolencje opublikowane przez Unie Leszno na swojej oficjalnej stronie klubowej.

My również przekazujemy rodzinie, najbliższym oraz sympatykom żużla najszczersze wyrazy współczucia.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi: Zmarł
Powiązane