Swiatsportu.pl
Kamil Stoch

Kamil Stoch/Instagram

Kamil Stoch wróci do formy? Michal Doleżal udzielił mu kluczowych rad w trakcie treningu w Oberstdorfie

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Kamil Stoch i reszta naszej kadry ma za sobą pierwsze skoki na obiekcie normalnym w Oberstdorfie. Nasi zawodnicy wzięli udział w dwóch sesjach treningowych i zaprezentowali się naprawdę dobrze. Kamil Stoch podczas pierwszego treningu nie wypadł rewelacyjn

  • Nasi skoczkowie mają za sobą pierwsze skoki treningowe podczas Mistrzostw Świata

  • Kamil Stoch w pierwszej sesji zajął 14. miejsce, ale w drugiej był już 8.

  • W trakcie przerwy między treningami Michał Doleżał udzielił wskazówek naszemu mistrzowi dotyczących pozycji dojazdowej

  • Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania, bowiem Polak był szybszy na progu od czołowych zawodników, co praktycznie mu się nie zdarza

Wczoraj w Oberstdorfie rozpoczęły się 49. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Dziś na skoczni normalnej zostały rozegrane dwie sesje treningowe. W trakcie pierwszej Kamil Stoch nie zaprezentował się rewelacyjnie, ale w drugiej znacząco poprawił swój rezultat (szerzej o rezultatach naszych zawodników na dzisiejszych treningach pisaliśmy dla Was tutaj).

Okazało się, że diabeł tkwił w szczegółach. Filip Czyszanowski dziennikarz TVP Sport zarejestrował sytuację, w której widać, jak Michal Doleżal pokazuje skoczkowi z Zębu, w jaki sposób powinien układać się podczas pozycji najazdowej. Ten drobny element, który Stoch poprawił w drugim skoku, pozwolił mu być szybszym na progu m.in. lidera Pucharu Świata, Halvora Egnera Graneruda.

Kamil Stoch miał problemy z pozycją najazdową

Kamil Stoch podczas pierwszego treningu uplasował się na 14. pozycji. Nie był to rezultat, który powiał wielkim optymizmem, ale skoczek z Zębu znany jest z tego, że nierzadko potrzebuje kilku skoków, aby zapoznać się z nowym obiektem. Ponadto występy na skoczniach normalnych nie należą do ulubionych naszego mistrza.

Do atutów Stocha nie należała także nigdy pozycja najazdowa, co widać to było podczas pierwszego treningu. Kamil jako jedyny skoczek nie osiągnął co najmniej prędkości 85 km/h. Warto podkreślić, że w stawce byli zawodnicy m.in. z Ukrainy, Rumunii, czy Stanów Zjednoczonych, którzy stosunkowo rzadko startują w Pucharze Świata. Oczywiście, ta grupa jeździła z wyższego rozbiegu, bowiem Polak ruszał 11. platformy, a reprezentanci wspominanych krajów z 14., ale mimo to reszta czołówki uzyskiwała porównywalne prędkości... no za wyjątkiem Stocha.

Jednak po pierwszym treningu Kamil Stoch skonsultował swoją próbę z Michalem Doleżalem. Szkoleniowiec naszej kadry zwrócił uwagę właśnie na pozycję na najeździe lidera naszej kadry, co przyniosły oczekiwany efekt.

Jedna rada Doleżala wystarczyła, aby nasz mistrz wskoczył do czołówki

Sytuację, w której czeski trener udzielał rad Kamilowi Stochowi udało się zarejestrować Filipowi Czyszankowskiemu z TVP Sport. Na nagraniu widać, że Doleżal tłumaczy swojemu podopiecznemu, iż ten prawdopodobnie nieodpowiednio układał kolana, najeżdżając na próg.

Jak się okazało, rada przyniosła nadspodziewanie dobry rezultat. Śmiało można rzec, że nawet oszołamiający. W pierwszym skoku treningowych Stoch stracił do Dawida Kubackiego 0,8 km/h na progu, a w drugim skoku stracił już tylko 0,4 km/h.

Tak szybka jazda Stochowi praktycznie się nie zdarza. Warto podkreślić, że w drugiej sesji treningowej 33-latek był szybszy nawet od Halvora Egnera Graneruda, czy Mariusa Lindivka. Polak znacząco zbliżył się do czołówki i widać to było nie tylko w prędkości najazdowej, ale również w wyniku. Kamil ukończył drugi trening na 8., a nie 14. miejscu. Oby ta zwyżkowa tendencja utrzymywała się do sobotniego konkursu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Polski Kamil Piątkowski

Piłka nożna

Kontuzja kadrowicza. Piątkowski nie zagra do końca roku

Czytaj więcej >
Wojciech Szczęsny Juventus Turyn Serie A

Piłka nożna

Wojciech Szczęsny poza składem Juventusu. Włoch zastąpi Polaka

Czytaj więcej >
Piotr Zieliński Napoli Serie A

Piłka nożna

Kapitalne trafienie Zielińskiego. Włosi zachwyceni występem Polaka

Czytaj więcej >
Jerzy Brzęczek Kanał Sportowy

Piłka nożna

Jerzy Brzęczek przerwał milczenie. "Skradziono mi moje marzenia"

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski

Piłka nożna

Robert Lewandowski skomentował buczenie kibiców przed meczem z Anglią

Czytaj więcej >
Piotr Zieliński gol

Piłka nożna

Przepiękny gol Piotra Zielińskiego i wysoka wygrana SSC Napoli (WIDEO)

Czytaj więcej >