Euro 2020 kibice Żródło: twitter.com/@EURO2020

Kibice zasiądą na trybunach na Euro 2020?

4 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Euro 2020 zbliża się wielkimi krokami, a wciąż nie wiadomo czy kibice będą mogli zobaczyć spotkania na żywo z trybun. Wielki krok we wprowadzeniu fanów na stadiony robi Wielka Brytania. Pod okiem specjalistów i w ścisłym reżimie będą testowane systemy z coraz większym wypełnieniem obiektów.

  • Euro 2020 być może odbędzie się z udziałem kibiców
  • Wszyscy spoglądają teraz na Wielką Brytanię, która będzie prowadzić testy z coraz większym zapełnieniem stadionów
  • Testy mają później pomóc poszczególnym federacjom w wypracowaniu systemu powrotu kibiców na stadiony

Euro 2020 zgodnie z planem ma rozpocząć się 11 czerwca spotkaniem Włochy - Turcja w Rzymie. Wciąż nie wiadomo czy spotkanie na żywo z trybun będą mogli oglądać kibice. Dlatego wzrok wszystkich federacji zwrócony jest teraz na Wielką Brytanię.

Tamtejszy rząd ogłosił pilotażowy program odmrażania gospodarki. Wszystko dzięki sprawnemu przeprowadzeniu szczepień. Dzięki temu możliwe, że wkrótce na wydarzenia sportowe czy kulturalne wrócą widzowie.

Euro 2020 z kibicami na stadionach?

Faza eksperymentalna wspomnianego programu ma rozpocząć się 18 kwietnia. Wtedy ok. 4 tysięcy widzów będzie mogło obejrzeć na żywo półfinał Pucharu Anglii między Leicester City a Southampton.

Niespełna miesiąc później, bo 15 maja, finał tych rozgrywek z trybun ma śledzić już 21 tysięcy kibiców. W międzyczasie odbędzie się finał Pucharu Ligi Angielskiej (25 kwietnia), w którym zmierzy się Tottenham z Manchesterem City. To spotkanie na żywo będzie mogło zobaczyć 8 tysięcy widzów.

Hansi Flick ujwnił plan na powrót Roberta LewandowskiegoHansi Flick ujwnił plan na powrót Roberta LewandowskiegoCzytaj dalej

Władze Wielkiej Brytanii podczas tych rozgrywek chcą sprawdzić tzw. paszporty Covidowe. Będą one wskazywały, czy dana osoba się zaszczepiła, jaki miała wynik testu na koronawirusa lub czy ma naturalną odporność.

Wszystkie spotkania odbędą się pod kontrolą specjalistów, a także w ścisłym rygorze sanitarnym. Będą też gromadzone dane i dowody związane z organizacją, podejściem do ryzyka transmisji wirusa i jej łagodzenia.

- To pierwszy krok w kierunku wpuszczenia kibiców, docelowo chcemy zapełniać stadiony w całości. Mamy nadzieję, że stanie się tak już podczas nadchodzących mistrzostw Europy - przekazał w rozmowie z BBC Mark Bullingham, dyrektor generalny angielskiej federacji piłkarskiej.

UEFA złagodziła restrykcje

Wielka Brytania ma dwa stadiony, które będą gościć mistrzostwa Europy. Półfinały i finał zostaną rozegrane na Wembley w Londynie, z kolei Hampden Park w Glasgow będzie gościł 3 spotkania grupowe i mecz 1/8 finału.

W środę UEFA zrobiła jeszcze jeden krok do wprowadzenia kibiców na stadiony. Zniesiono przepis umożliwiający zapełnienie stadionu w maksymalnie 30% jego pojemności we wszystkich rozgrywkach pod szyldem europejskiej centrali.

- Komitet Wykonawczy zdecydował, że w świetle faktu, iż każda z 55 federacji członkowskich znajduje się w innej sytuacji jeśli chodzi o walkę z pandemią, to taki limit nie jest już potrzebny, a decyzja o liczbie dozwolonych widzów powinna podlegać wyłącznej odpowiedzialności właściwych władz lokalnych lub krajowych - przekazano w środowym komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł