Swiatsportu.pl
igrzyska olimpijskie pływanie

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Majerski z rekordem Polski, 15-letnia Bernat w półfinale igrzysk - podsumowanie występów Polaków

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Redakcja Świat Sportu

Udostępnij:

Polacy z kolejnymi sukcesami na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jakub Majerski pobił rekord Polski stylem motylkowym na 100 metrów. 20-letni olimpijczyk osiągnął czas 50,97 sek., dzięki czemu zakwalifikował się do półfinału. Poprzedni rekord również należał do niego i wynosił 51,11 sek. Wielki sukces osiągnęła także 15-letnia Laura Bernat, która wywalczyła awans do półfinału dzięki doskonałemu biegowi na 200 metrów stylem grzbietowym.

  • Jakub Majerski pobił rekord Polski stylem motylkowym na 100 m

  • Pływak osiągnął czas 50,97 sek.

  • Pobił poprzedni rekord, który także należał do niego o 0,14 sek.

  • Laura Bernat awansowała do półfinału, osiągając czas 2:10,37

  • Polska sztafeta mieszana 4x100 m została zdyskwalifikowana za błąd przy zmianie

Jakub Majerski dopłynął jako drugi, ustępując jedynie Amerykaninowi Caelebowi Dresselowi, który wyrównał rekord olimpijski, kończąc wyścig z czasem 50,39. Laura Bernat ukończyła swój wyścig na piątym miejscu, a w całym rankingu zajęła 13. pozycję.

Jakub Majerski z rekordem polski w stylu motylkowym na 100 metrów

20-letni reprezentant Polski po raz kolejny przeszedł samego siebie. Dosłownie, ponieważ zaledwie dwa miesiące temu ustanowił rekord kraju podczas mistrzostw Europy w Budapeszcie. Wówczas ukończył swój bieg z czasem 51,11 sek. To tylko zmotywowało go do poprawy wyniku podczas Igrzysk Olimpijskich w Toki, co uczynił.

W biegu na 100 metrów stylem motylkowym zajął drugie miejsce, ustanawiając nowy rekord kraju, dzięki czemu zakwalifikował się do półfinału. Zaraz za nim uplasował się reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrei Minakow. Podczas igrzysk mieliśmy również przyjemność oglądać zmagania weterana polskich basenów, Pawła Korzeniowskiego.

36-letni mistrz świata z Montrealu w 2005 roku osiągnął wynik 52.00, co dało mu siódmą pozycję w szóstym biegu. Niestety nie obyło się bez nieprzyjemności. Polska sztafeta mieszana 4x100 metrów, która płynęła w składzie: Paulina Peda, Jan Kozakiewicz, Jakub Majerski, Karolina Fiedkiewicz została zdyskwalifikowana.

Nasi reprezentanci popełnili błąd przy zmianie, co przesądziło o decyzji sędziów. Błąd spowodował, że Polacy zostali pozbawieni rekordu kraju. Ten nieprzyjemny incydent przykrył sukces kolejnej reprezentantki Polski.

Laura Bernat w półfinale Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Zaledwie 15-letnia reprezentantka Polski przyniosła wielką chlubę dla całego narodu, idąc śladem starszego o 5 lat kolegi, i kwalifikując się do półfinału. Udowodniła tym samym, że wiek to tylko liczba.

W swoim biegu na 200 metrów stylem grzbietowym uzyskała czas 2:10,37, dzięki czemu uplasowała się na dającej awans piątej pozycji. Przez większość czasu płynęła spokojnym tempem, utrzymując 6-7 pozycję.

Dopiero pod koniec biegu przyspieszyła, wyprzedzając swoje rywalki. W całym rankingu uzyskała 13 miejsce. Warto zaznaczyć, że Laura Bernat jest najmłodszą Polką na Igrzyskach Olimpijskich. Urodziła się 28 września 2005 roku, czyli za niespełna miesiąc skończy 16 lat.

Półfinały odbędą się w piątek, 30 lipca.

Karol Osiński

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Niemiecki trener szarpał i spoliczkował zawodniczkę polskiego pochodzenia. Szokujące nagranie (WIDEO)

  • Świetne wiadomości dla polskich siatkarzy. Jest szansa na wygranie grupy, rywale zagrali dla nas

  • Jest pierwszy medal dla Polski! Srebro kobiecej czwórki podwójnej